Nvidia patrně upřednostnila monolitický Blackwell před čipletovým
Již v prvním pololetí letošního roku se objevovaly velmi opatrné náznaky toho, že Nvidia pro segment herních grafických karet počítá i s možností nasazení čipletů. Redakce RedGamingTech však byla velmi obezřetná co do kategorických konstatování a upozorňovala, že pokud Nvidia čiplety použije, pak maximálně na 1-2 nejvyšších modelech. Zároveň však že k jejich nasazení vůbec dojít nemusí, neboť je společnost označuje za riziko a pokud nebude důvod, raději se jim vyhne.
Vlastně by bylo s podivem, pokud by se situace nedotkla Nvidie, která plánuje proces využít pro generaci Blackwell. Tedy GPU, což jsou tradičně velké kusy křemíku. Nvidia podle dostupných zdrojů buďto s generací Blackwell zůstane u monolitů, nebo - v krajním případě - rozloží na menší kousky křemíku pouze high-end řešení. Společnost v současnosti vnímá čiplety spíše jako riziko a alespoň prozatím ji do nich nic netlačí.
|
Pokud jde o herní GPU chystaná na rok 2025, má být podle dostupných zdrojů většina čipů dané generace postavena na monolitickém konceptu a pouze 1-2 nejvýkonnější návrhy mohou využívat nějakou formu čipletového řešení.
Nová generace GeForce dorazí 2025, nikoli 2024, potvrzuje slajd Nvidie |
Podle leakera AGF/XpeaGPU situace skutečně dopadla tak, jak nastiňoval RedGamingTech. Nvidia za situace, kdy RDNA4 bude bez high-endu, necítí tlak na takové zvyšování výkonu, pro které by musela využít čiplety, takže top model bude i nadále monolitický. Zajímavostí je, že podle AGF/XpeaGPU měl být jmenovaný čipletový top model vybaven pamětmi HBM3. Monolitická varianta si zřejmě „vystačí“ s GDDR7. Delší dobu se proslýchá, že půjde o kombinaci s 512bit sběrnicí, což sice nebude jednoduché ani levné, ale nejspíš stále podstatně méně nákladné než řešení s HBM3.
Pro Nvidii je taková varianta výhodnější - veškeré objednané pouzdřící kapacity CoWoS i dodávky HBM3 může využít pro své AI akcelerátory, na kterých má podstatně vyšší marže než v segmentu herních desktopových čipů.