Mainstream: 500 W od OCZ na dva způsoby
Kapitoly článků
Primární strana
Na pozadí předchozího obrázku je vidět usměrňovací můstek GBU8J, bez chladiče 6 A dlouhodobě/200 A špičkově při 45 °C, 600 V. Cívka aktivního PFC je poměrně malá, možná to má něco společného s tím, že zdroj je určen jen na 230 V. Má sice dvojité vinutí, zato tenčím drátem, takže ji stejně podezřívám z toho, že se bude značně hřát. Starý dobrý CM6800TX řídí PFC i následně tranzistory primární strany. Na PFC je konkrétně dvojice tranzistoru MagnaChip MDP13N50 (13 A dlouhodobě/52 A pulzně při 500 V a 25 °C, odpor v sepnutém stavu (RDS(On) je 0,39–0,5 Ω) a diody BYC6-800 (8 A dlouhodobě při <=109 °C/60 A špičkově při 150 °C a 600 V; napěťový úbytek až 2,9 V při 25 °C). Žádná sláva, tady se něco výkonu propálí, a ten plíšek na kterém je to přišroubované, no potěš koště.
Vstupní kondenzátor Teapo, 330 uF/400 V. Raději bych tu viděl tak 470 uF (napětí stačí, CM6800T nabíjí pouze na 380 V), ale šetřit se musí, no a Teapo na vstupu se obvykle drží. Spínání zajišťují opět 13N50ky od MagnaChip, podle všeho se zdají být v zapojení push-pull (zajímavé ovšem je, že na prostředním pinu transformátoru je zem a řídí se kladná hladina napětí, obvykle je to naopak). Větev +5 V SB má klasický forward design se dvěma tranzistory, z nichž ten výkonový je UTC 2N60L (2 A kontinuálně/8 A pulzně při 600 V) s obludným RDS(On) o hodnotě 5 Ω. Očekávání tedy je na ošklivý příkon naprázdno a nízkou účinnost ve stand-by režimu.
Vše je přimontované k dost malému chladiči, v podstatě silnějšímu kusu plechu, u toho se navíc pečou dva malé šuškony (Sus'con). Pokud bude zajištěn dostatečný průvan (=hluk) jako u zdrojů FSP, může to fungovat nějaký ten pátek po záruce, pokud půjde o ticho (=vysoké teploty), moc bych od toho nečekal.
Sekundární strana
Na výstupu máme dvojici SBL3060CT (30 A dlouhodobě při 100 °C/250 A špičkově na 60 V, napěťový úbytek 0,7 V při 15 A a 25 °C) pro +12 V. Následují ST Micro STPS30L45CT (30 A při 135 °C/220 A, 45 V, úbytek max. 0,74 V při 30 A a 125 °C) pro +3,3 A a +5 V, kde větev +3,3 V je vyráběna pomocí magampu z +5 V. Chladič má v tomto případě dostatečnou tloušťku i povrch. Větev -12 V vzniká z regulátoru SN7912PI, který zvládá až 1 A, štítek ovšem specifikuje jen 0,3 A. Uvidíme tedy, zda i vinutí na transformátoru je dostatečné na zátěž, kterou tvoří ventilátor chlazení (0,36-0,38 A).
Filtrace nižších větví je kompletní, u větví +12 V ovšem HEC jaksi zapomněl na tlumivku, místo toho je tam polymer od C(r)apXonu, tak jsem zvědav, jak to dopadne z hlediska zvlnění. Jinak čínské kondenzátory Teapo, což jsou takoví jednoocí mezi slepými. Odchází taktéž, jen se o nich tvrdí, že jsou „lepší“, což je podle mne ještě větší zlo, nakoupí se to že vydrží a pak zdroje odejdou, to bude překvápko… Konkrétně vždy po 3300 uF a 2× 1000 uF na +5 V SB, které jsou v těsné blízkosti tučné diody.
Tady to vidím na zárukové inženýrství, prodloužená záruka na tři roky sice vypadá hezky, ale Teapa když už, tak ve zhoršených (nikoli však kritických) podmínkách odejdou tak právě až po třech a více letech. Dříve pouze v případě, kdy bude větev +5 V SB neustále těžce zatížena (např. USB zařízeními) a současně bude počítač většinu času ve stand-by režimu (tzn. pouze pasivní chlazení). Kritické podmínky pro tyto šmejdy jsou vysoká teplota, to nedají ani zdaleka katalogovou dobu životnosti, na nízké teplotě mohou fungovat roky (zdravím hlučné Fortrony).
Na zvlnění -12 V jsem také zvědav, regulátor má na vstupu Teapo 100 uF/25 V a na výstupu pouze drobek 10 uF/50 V, z větší části tak půjde jen o to, jak kvalitně dokáže napětí produkovat přímo regulátor. Přikládám ještě fotografii dvou bočníků pro udávané dvě větve +12 V. Nad sekundární stranou bdí Weltrend WT7510, který poskytuje ocranu proti podpětí a přepětí na kladných větvích. Neumí ale ochranu proti přetížení (OCP) kterékoli větve, tento zdroj tudíž ochranu proti přetížení na větvích nemá. Jsou zde nachystány pozice pro zpěté vazby (rezistory a SOP-16 čip), ovšem ty nejsou osazeny. I ty bočníky jsou tedy zbytečné. Maximálně zde tedy bude ochrana na úrovni přetížení celého zdroje ze strany PWM, pokud ne, bude ohňostroj :) Z bezpečnostních důvodů nebudu větev +12 V zatěžovat nad 50 A, pokud to zdroj umožní (jelikož má jen 2× 30A usměrňovače).
Kvalita provedení
Výtky k použitým součástkám jsou tradičně zmíněny již dříve, zde se zaměřím zejména na kvalitu pájení a elektrickou bezpečnost. Většina dostupných živých částí je odizolována bužírkou, oddělení primární a sekundární strany zdroje mi přijde v pořádku (pod optočleny dokonce je i vzduchová mezera), fajnovky jako tvorba zubů pro přeskok špiček velmi vysokého napětí v době návrhu zdroje ještě nebyly v podstatě nikde, a hlavně je v mainstreamu nevyžaduji. Plus by naopak bylo za distanční sloupky, ty gumové. Na ten mosazný se závitem, připájený na desku, trochu nemám slov, to je nějaká moc silná большая техника.
Katastrofa je ovšem osazení a pájení součástek. Většina elektrod je velmi dlouhá, nebýt pod deskou izolační folie, vyletí to vzduchu při prvním zapnutí. V jednom případě na primární straně jsou také dvě elektrody až nezdravě blízko sobě. Přestal jsem počítat po asi 12 větších či menších kuličkách pájky plus nepočítaně mikroskopických. Většina sice byla zachycená v laku, ale nikdo neví, co to bude dělat časem po zahřátí a vlivem proudu vzduchu, takže rozhodně body dolů, a hodně.
Fixační srajdy je použito rozumné množství, trochu ovšem nechápu logiku aplikace. Například na ty dvě cívky na vstupní filtraci to dotyčný Číňan jaksi prdnul stylem vzdušný můstek, co to je, nač to je? Zcela jistě jim to moc nepomůže v odpadnutí při pájení. Naspod zdroje si pak někdo jen utřel pistoli s lepidlem, nejspíš to mělo sloužit k přilepení izolační folie, ale nějak to nevyšlo, pouze jsou tam všude cáry zatuhlého lepidla.
OCZ ModXStream Pro 500 W (OCZ500MXSP)
ModXStream je již o poznání dražší, prodává se zhruba od 1300 korun výše. Za tu cenu ovšem již zmíněné tahouny, tříletou záruku a modulární kabeláž. Za krabici dám půlbod navíc, je krapet rozměrnější, ovšem na druhou stranu má integrované madlo, což se jednou v životě bude při přenášení (z obchodu) hodit. Zdroj samotný je uložen v pěnovém bloku, tudíž je i lépe chráněn než kdyby byl jen v bublinkách.
V příslušenství je kromě obligátního napájecího kabelu, nějakých letáků, manuálu v několika jazycích kromě češtiny a šroubků i sada kabeláže odpojitelné.
Všechny kabely jsou zde oflexované, což je pro práci s nimi určitě plus, zvlášť u těch odpojitelných. Všechny kabely jsou standardu 18AWG, ovšem trochu zbytečné myslím je použití samostatných kabelů a konektorů ATX 12 V se čtyřmi i osmi piny, stačil by jeden dělitelný. Konkrétně máme následující:
Pevná kabeláž
- Main ATX (20+4pin): 46 cm
- ATX 12 V (4pin): 46 cm
- ATX 12 V (8pin): 46 cm
Odpojitelná kabeláž
- 2× po třech SATA: 45, 71 a 76 cm
- 2× po dvou peripheral molex a jednom molexu k disketové mechanice: 44 a 59 cm, 75 cm
- PCIe (6+2pin, 6pin): po 45 cm
Tato verze nabízí dvě +12V věte, stejně jako předchozí CoreXStream, na rozdíl od něj však ModXStream nese certifikaci 80+. Jen základní, tudíž na dnešní poměry je to již notně nedostatečný výsledek, to je ale nakonec důsledek toho, že již táhne pět let na to, co je zdroj na trhu (certifikací prošel 30. dubna 2008).
Použit je 14cm kluzný ventilátor Globe Fan S1351212H s maximálně 1500 ot./min. a průtokem kolem 110 kubických stop za minutu. Vydávat by přitom měl hluk do 29 dBA. Částečně jej překrývá plastová folie, naštěstí ne tak velká, jako obvykle (např. u dříve testovaného Corsair V450), tudíž by mohly být negativní jevy v podobě hluku z turbulencí částečně eliminovány a reálně by to mohlo k něčemu být. Plechy krytu zdroje mají tloušťku 1 mm.