OCZ ukázala prototyp PCI Express 3.0 NVMe SSD s rychlostí 4000 MB/s
NVMe je speciálně navrženo pro nízkolatenční a vysoce paralelizovanou komunikaci, která přesně vyhovuje SSD. Na trhu jsou první řešení již od roku 2012, kupříkladu z těch běžnějších Samsung uvedl enterprisová SSD XS1715 předloni a současný řadič LSI SandForce SF3700 také NVMe podporuje.
NVMe je navrženo tak, že kupříkladu tam, kde AHCI poskytuje jednu příkazovou frontu a maximálně 32 příkazů ve frontě, zvládá NVMe 65 536 front a v každé 65 536 příkazů. Data tedy z a do úložiště může valit doslova brutálním tempem (řadič NAND flash čipů ale samozřejmě musí být schopen se s tím vypořádat, to ale dnes není problém). Podobně navýšené jsou i další fronty, registry či vlákna. Zkrátka, AHCI bylo navrženo pro pomalé pevné disky s primárně sériovým zápisem dat (viz NCQ), NVMe je tím, co je určeno přímo pro SSD a jejich architektonickou povahu.
Nový prototyp od OCZ je oproti produktům jako Plextor M7e či Kingston HyperX Predator změnou v tom, že přichází (mimo jiné) s podporou PCI Express 3.0 ×4. Dosahované rychlosti tak nebudou „jen“ kolem 1,4 GB/s, ale několikanásobně více. Aktuální prototyp umí 4 GB/s a lze předpokládat, že ani to není konečná, pokud je architektura dostatečně modulární (případně bude využito více než 4 PCI Express linky).
Použitý řadič má 10 NAND flash kanálů, momentálně projektované SSD z nich využívá 8. Na bázi této architektury ale OCZ může vyrábět i SSD se dvěma řadiči. Teoreticky by se tak mohla interní rychlost vyšplhat až k 10/8*4,0*2 = 10 GB/s. Čip řadiče JetExpress byl primárně navržen pro datová centra. V běžném domácím PC pochopitelně nic takového nemá smysl, SSD by bylo totálně nevytížené.
OCZ plánuje rozjezd sériové výroby na třetí čtvrtletí tohoto roku. Firma nevylučuje, že později se též může objevit běžná spotřebitelská verze s nižšími parametry.