Podíl Windows 10 stagnuje, může to souviset s neúspěšnými aktualizacemi
V první řadě je potřeba připomenout, že ač se bavíme o podílu, nejde o tzv. podíl na trhu. Podíl na trhu znamená, kolik procent určitého operačního systému se prodalo za poslední měsíc / kvartál / rok… Odráží to, co se aktuálně prodává, nikoli to, co se aktuálně používá. Např. Windows XP se prakticky neprodávají, ale stále se používají. Statistika, o které bude řeč, se zabývá podílem v reálně fungujících počítačích.
Zatímco podíl většiny starších systémů mírně klesá, podíl Windows 10 již téměř neroste. Desetiny procent se přelily ve prospěch Windows 8.1 (zřejmě nějaký výrobce poslal do výprodeje staré ležáky, které nemohl dlouho udat a nějaký subjekt situace využil). Windows 10 se každopádně nešíří. Od předchozího kvartálu, kdy dosáhly zastoupení 45,73 % se hodnota změnila pouze o setiny, na 45,79 %.
Důvodů může být více. Situace může záviset na výrobcích i zákaznících, kteří čekají na nové hardwarové platformy, s nimiž kupující automaticky přejdou na novou verzi Windows, tak i na uživatelích, kteří volí oblíbenou vyčkávací strategii. Po kauzách kolem aktualizace 1809 nevidí důvod chvátat. Byť je na tom aktualizace 1903 s reputací výrazně lépe, nedokázala plně setřít negativní nádech, který desítkám přinesla poslední loňská kumulativní aktualizace.
Z grafu adopce aktualizací je navíc vidět, o kolik pomaleji uživatelé přecházejí na novější verze. Nejde ale vždy jen o rozhodnutí uživatelů. Zatímco u 1809 mnoho lidí aktivně aktualizaci brzdilo (a Microsoft ji sám dočasně stáhl z distribuce) v případě 1903 je pomalý nájezd dán regulací ze strany Microsoftu. Ten ji nabízí ve vlnách - pokaždé jen omezenému počtu uživatelů. Teprve když se neobjeví žádné hromadné stížnosti, nastoupí další skupina. Právě kauzy kolem problematických aktualizací mohou být pro řadu uživatelů důvodem ke zvýšené opatrnosti a zachování starší verze OS. Alespoň dočasně.