Podpora TPM 2.0 nebude nutná, Windows 11 postačí i fTPM 1.2
Znáte to. Stáhnete si nástroj Microsoftu na ověření minimálních požadavků vaší sestavy (WindowsPCHealthCheckSetup.msi, 13 MB), spustíte a dozvíte se, že vaše sestava nevyhovuje. Proč, to si Microsoft lišácky nechá pro sebe. Pokud v základní hardwarové konfiguraci nevidíte problém…
…bude problém patrně s TPM, neboli Trusted Platform Module. Česky se zařízení většinou označuje jako zabezpečený kryptoprocesor, šifrovací procesor, šifrovací koprocesor ap. Což už samo o sobě naznačuje, k čemu slouží. Obvykle se uvádí, že Windows 11 vyžadují TPM 2.0 (což nemusí být až tak úplně pravda, ale k tomu se ještě dostaneme).
TPM jako takové představilo konzorcium Trusted Computing Group (TCG) v roce 2009, poslední revize původní verze (TPM 1.2) přišla v roce 2011. Následovalo TPM 2.0, které se stalo velkým strašákem v době nástupu Windows 8.1. Microsoft ohlásil, že se stane od začátku roku 2015 povinným, ale ještě než k tomu došlo, tak vyměkl a ještě v prosinci 2014 oznámil změnu a to, že požadavek na TPM 2.0 je volitelný. Sice bez něj nefungují některé funkce jako connected standby, ale bez toho lze žít a řadě osob se po tehdejší změně názoru ze strany Microsoftu docela ulevilo. Zajímavostí jest, že na české Wikipedii dosud visí šest let staré tvrzení, že „Verze TPM 2.0 bude od roku 2015 povinná…“.
foto: Reddit / echoniner007
Vraťme se ale k jedenáctkám. Uživatelům, kterým test na minimální požadavky oznamuje, že neprošli, většinou stačí v BIOSu aktivovat podporu TPM 2.0 (šifrování) a příště již problém hlášen není.
Jenže - jak už jsem zmínil výše - ani v případě Windows 11 to s požadavkem na TPM 2.0 nejspíš nebude tak žhavé, jak to není vypadá. Podle Roberta Hallocka z AMD totiž Microsoft v podrobné dokumentaci uvádí, že bude stačit i fTPM 1.2 (tedy firmwarový TPM 1.2). Důležitý je ten budoucí čas - současná (uniklá nefinální) preview verze Windows 11 - vyžaduje (f)TPM 2.0, ale některý z budoucích buildů přinese podporu pro fTPM 1.2 a požadavky klesnou. Pokud se ptáte, proč verze 1.2 není podporována rovnou, jde o to, že specifikace TPM 2.0 se neobtěžovala řešit zpětnou kompatibilitu, takže když chce vývojář podporovat obě verze, musí připravit podporu pro obě zvlášť a to bude vyžadovat nějaký čas navíc.
(f)TPM 1.2 podporují i poměrně vousaté základní desky, takže by zpřístupnění této verze mělo podstatně rozšířit uživatelskou základnu schopnou upgradu na Windows 11.
Robert Hallock aj.