Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Pohled na všechny mechaniky

Philips CDD521-10
Tentokrát pro vás máme opravdovou lahůdku a jedinečnou šanci se podívat do historie. V létě 2003 jsme vyhlásili soutěž o nejstarší mechaniky. WIFT se na vítězné kousky podíval z dnešního pohledu a závěry jsou mnohdy velmi zajímavé. No co myslíte, umí první DVD-ROM mechaniky číst DVD+R? Nebo unese jedna z první vypalovaček na plotně 3,5 kg svěrák? Je možné, aby první palírny vypalovaly stejně dobře jako ty dnešní? Určitě se při čtení pobavíte, takže si uvařte kafíčko a dejte se do čtení. Bude to stát rozhodně za to! Myslím, že nic takového nenajde nikde na celém světě. Na CD-R serveru ale ano!

Nemohl jsem si odpustit vytvořit také tento poněkud nestandardní odstavec (jenž např. u recenzí bývá v podobném vydání zpravidla na začátku). Je to takový ten "pohled na vše", který se v recenzích na CD-R serveru zpravidla jmenuje "Co si přinesete v krabici" (je fakt, že když jsem od Martina dostal většinu mechanik v jedné krabici, myslel jsem si, že mi přišla menší lednička) ;-).

Pohled na celou sestavu se všemi zapojenými mechanikami

To, co vidíte na tomto obrázku, je pohled na sestavu, na které se mechaniky testovaly. Pro ty, co nepoznají, která mechanika je která, to vezmu tak nějak, jak to přijde na řadu:

Vedle monitoru sedí na stole dva Philipsy CDD521/10, to asi poznal každý (na obrázku ten spodní je starší). Na nich vpravo leží Yamaha CDR-100 a vedle ní sedí NEC CDR-73, to jste asi také celkem snadno poznali. Na NECovi pak leží TOSHIBA XM-3301TA a na ní CHINON CDS-431. No a do počítače jsou vpasovány na sebe v pořadí shora: HITACHI GD-1000, TOSHIBA SD-M1002 a CREATIVE DVD2240E.

V této sestavě jsou zapojené a rozchozené téměř všechny mechaniky. Ano, "téměř". Jedna z nich totiž zapojená není. Je to CD-ROM mechanika CHINON CDS-431, jenž ke svému chodu vyžaduje zvláštní řadič. Asi se nyní ptáte, jak jsem tedy mohl ověřit, zda mechanika je či není funkční. Nechci tu dlouhosáhle popisovat způsob, jakým jsem to zjišťoval, takže se musíte spokojit s mým tvrzením, že mechanika je opravdu funkční. Ve zkratce řečeno: nefunkční mechanika se chová úplně jinak. Za všechny pokusy jmenuji jeden: Když jsem vložil do mechaniky caddy bez CD nebo s CD-RW (či obecně s nečitelným médiem), mechanika po neúspěšném pokusu CD načíst caddy vyplivla. Pokud jsem vložil normální (lisované nebo CD-R) médium, mechanika jej nevyplivla a hned jej spokojeně roztočila.

Kromě toho si můžete všimnout ještě jedné mechaniky: vlevo od PC sedí jeden NEC, který byl bohužel diskvalifikován, protože ten skutečně nefunkční byl (což mimo jiné bylo jasně poznat i bez zapojení na SCSI řadič). Většinu médií ani neroztočil, pokud ano, tak se jej snažil donekonečna načítat a nikdy jej skutečně nenačetl. A podmnínkou pro zařazení mechaniky do soutěže byla její funkčnost.

Pro nadměrně všímavé: Mechanika, kterou je možné zčásti vidět nahoře zamontovanou v PC, je úplně mimo hru, jde o původní mechaniku v tomto PC a aktuálně není ani zapojena.

Než bych vám popisoval SCSI ID a IDE zapojení jednotlivých mechanik, tak vám ukážu jeden obrázek, který to vše řekne za mě. Na kvalitu obrázku nekoukejte, jsem rád, že jsem narychlo s tím foťákem sejmul alespoň to, co jsem sejmul (a trochu upravil, aby to bylo vidět).

Informace z BIOSu PC a z BIOSu SCSI řadiče

V jednom PC se tedy sešlo celkem 8 různých CD/DVD mechanik. Jak to vypadá ve správci zařízení můžete vidět na následujícím obrázku.

Správce zařízení - 8 mechanik v PC

Průzkumník - 8 mechanik v PC
A teď mě napadla jedna otázka: Jestlipak dokážete správně přiřadit jednotlivým mechanikám písmenka tak, jako to udělal systém? Které písmenko je která mechanika?

A víte co? Udělejte si to za domácí úkol ;-).

Dám vám k tomu tzv. "nápovědu Vladimíra Čecha": prozradím vám fyzické zapojení SCSI kabelů a mechanik:

Yamaha CDR-100 a Toshiba XM-3301TA jsou zapojeny na interní SCSI kabel, Yamaha je blíže k řadiči a Toshiba je na konci sběrnice a je na ní nastavena terminace. Oba Philipsové CDD521/10 a NEC CDR-73 jsou zapojeny různými typy externích SCSI kabelů na externí konektor SCSI řadiče. Nejblíže k řadiči to má NEC, potom starší Philips a na konci externí větve sběrnice je mladší Philips, do jehož druhého konektoru je píchnut externí terminátor. A modří už vědí... (že C: je určitě harddisk) ;-)

Neodpustím si poznámka mimo: Přestože pan Čech už "milionáře" nemoderuje, mě se nesmazatelně vryl do paměti svým uměním pokoušet. A co si budem povídat, tuto práci odváděl naprosto exceletně. Proto jsem si jeho jméno vypůjčil do názvu té "nápovědy" (možná by ten název šel vymyslet lépe, ale o tom tenhle článek není, to mě vlastně napadlo jen tak v rychlosti).

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Recenze historických CD-ROM, DVD-ROM a CD-R vypalovaček

Pondělí, 3 Duben 2006 - 22:29 | Anonym | KUPIM CD PREHRAVAC TESLA MC 900
Středa, 28 Prosinec 2005 - 20:40 | Anonym | kupim cd prehravac tesla mc 900 ponuknite
Středa, 6 Červenec 2005 - 19:27 | Anonym | kupim cd player tesla mc 900 aj na dobierku
Středa, 2 Březen 2005 - 18:08 | Anonym | Od:Christian Stieber (stieber@Informatik.TU-...
Čtvrtek, 30 Září 2004 - 22:46 | Anonym | (Pozn. Martin: Ono je vůbec těžké uvěřit tomu, že...
Pátek, 27 Srpen 2004 - 00:00 | Anonym | fajn clanok dobre som sa pobavil  ja mam...
Pátek, 2 Červenec 2004 - 09:34 | Anonym | Vlastnim externu CDrom Toshiba single speed,&...
Neděle, 18 Duben 2004 - 22:39 | Jaroslav Kudyn | Super článek. Vzpoměl jsem si na to jak kamrád...
Sobota, 10 Duben 2004 - 13:05 | Anonym | Jen tak pro zajímavost, mám doma ještě onen SCSI...
Pátek, 12 Březen 2004 - 08:28 | Anonym | Ahojte. Fajn článok. Človek nebyť Vás, by už aj...

Zobrazit diskusi