Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Recenze historických CD-ROM, DVD-ROM a CD-R vypalovaček

Philips CDD521-10
Tentokrát pro vás máme opravdovou lahůdku a jedinečnou šanci se podívat do historie. V létě 2003 jsme vyhlásili soutěž o nejstarší mechaniky. WIFT se na vítězné kousky podíval z dnešního pohledu a závěry jsou mnohdy velmi zajímavé. No co myslíte, umí první DVD-ROM mechaniky číst DVD+R? Nebo unese jedna z první vypalovaček na plotně 3,5 kg svěrák? Je možné, aby první palírny vypalovaly stejně dobře jako ty dnešní? Určitě se při čtení pobavíte, takže si uvařte kafíčko a dejte se do čtení. Bude to stát rozhodně za to! Myslím, že nic takového nenajde nikde na celém světě. Na CD-R serveru ale ano!

1. července 2003 CD-R server vyhlásil soutěž, ve které bylo možné vyhrát kromě jiných také DVD-vypalovačku LG GSA-4040. Podmínkou bylo zaslání vašich nejstarších funkčních mechanik do redakce CD-R serveru. Sešlo se nám tu tedy devět vítězných exemplářů, na které se podíváme trochu zblízka (a na některé ještě blíže). Ptáte se proč?

A proč ne? Proč se nepodívat trochu do historie CD-ROM mechanik, prvních vypalovaček a nakouknout trochu i do prvopočátků DVD-ROM mechanik? Pro ty, co nemají rádi dějepis (jako já): Nebojte se, rozhodně se nebude jednat o letpočty, data a podobně. Prostě se na mechaniky podíváme v takové neobvyklé (a snad to tak ani nelze nazývat) recenzi. Někde to zkrátka začít muselo.

Přehled

Takže co se nám to tu vlastně sešlo? Tři CD-ROM mechaniky, tři CD-R vypalovačky a tři DVD-ROM mechaniky:

Pořadí CD-ROM mechaniky CD-R vypalovačky DVD-ROM mechaniky
1. CHINON CDS-431 PHILIPS CDD-521/10 TOSHIBA SD-M1002
2. NEC CDR-73 PHILIPS CDD-521/10 HITACHI GD-1000
3. TOSHIBA XM-3301TA YAMAHA CDR-100 CREATIVE DVD2240E

CD-ROM mechaniky

CHINON CDS-431

Chinon CDS-431CHINON CDS-431 je podle mého názoru ze všech tři CD-ROM mechanik nejzajímavější. Zejména tím, že její rozhraní je 40pinový konektor SCSI, který jsem doposud neviděl a který je bohužel tak ojedinělý, že bez svého vlastního specifického řadiče nelze tuto mechaniku provozovat. Možná si vzpomínáte, jak jsme se kdysi ptali, jestli vám 40pinové SCSI něco náhodou neříká. Několik z vás se ozvalo a většina nás odkazovala na 40pinové SCSI konektory pro 2,5" SCSI pevné disky. Bohužel to není ono a až na jednoho se netrefil nikdo. Trefil se pouze jeden a to celkem snadno: měl tutéž mechaniku doma přesně s tím řadičem, co je k ní potřeba. 40pinové konektory pro 2,5" HDD měly totiž do krajních pinů puštěno +5V pro napájení disku, zatímco u této mechaniky byly i krajní piny podle vzhledu tištěného spoje určeny pro data (takže propojení by v tomto případě zmanenalo nejspíše smrt mechaniky).

V neposlední řadě je na této mechanice velmi nápadný regulátor hlasitosti. No řekněte, viděli jste na CD mechanice někdy takový? Já snad jen jednou a to si ještě nejsem jist, jestli to není nějaká autosugesce ;-).

A ještě jedné drobnosti jsem si na mechanice všiml: otvoru pro nouzové vysunutí média (vpravo vedle tlačítka Eject). Protože médium se do mechaniky vkládá s caddy, je nouzové vysunutí takového média pro běžnou kancelářskou sponku něco jako roztlačení kamionu Trabantem. I přes dosti silný odpor se mi to s běžnou kancelářskou sponkou povedlo, lepší by to ale bylo s trochu tlustší sponou, průměr díry by tomu i odpovídal.

NEC CDR-73

NEC CDR-73
NEC CDR-73 je externí CD-ROM mechanika, která uvnitř obsahuje zdroj a interní mechaniku CDR-83. SCSI rozhraní má klasické externí široké 50pinové, takže ji lze snadno připojit k běžnému SCSI řadiči příslušným kabelem.

Zajímavé na této mechanice je řešení nastavování ID, terminace a parity, tedy nastavení související se SCSI. Interní mechanika má na sobě v zadní části DIP switche (malinké přepínače), které jsou viditelné po odklopení zadní krytky i zvenčí. Jiné mechaniky mívají vzadu piny, na něž se v případě interních mechanik nasazují jumpery a v případě externích mechanik kablíky s propojením na externí nastavování. Zde je to řešeno stejně pro interní i externí provedení. Prostě je v mechanice díra, která DIP switche zpřístupňuje.

Narozdíl od CHINONA má tato mechanika již celkem běžné ovládání hlasitosti zapuštěným otočným potenciometrem, nezvyklé je snad jen umístění tlačítka Eject. Otvor pro nouzové vysunutí média nemá, takže jste-li bez proudu a máte médium v mechanice, bez připojení do proudu ho nevyndáte ani za "zlámaný prase". Leda byste rozlámali mechaniku :-). Ovšem to, že je mechanika externí, dává při vyndavání média jistou výhodu, protože stačí zapnout jen tu mechaniku (nemusíte zapínat celý počítač).

NEC CDR-73 uvnitř NEC CDR-73 DIP switce zvenčí NEC CDR-73 DIP switce uvnitř

TOSHIBA XM-3301TA

Toshiba XM-3301TA

TOSHIBA XM-3301TA je celkem obyčejná SCSI CD-ROMka a narozdíl od předchozích dvou, si lze povšimnout rozdílného provedení dvířek: zde se otevírají ven (u CHINONa a NECa se otvírají dovnitř), takže chcete-li médium vložit, musíte si nejprve dvířka ručně otevřít. Nezvyklý je také horní kryt mechaniky, který je celý ze silnějšího plastu (podle zbarvení to vypadá na nějaký recyklát).

A kdyby vás náhodou zaujala ta díra nad potenciometrem, tak tam je křížový šroubek, který nejspíše něco drží (což tak nějak bývá u šroubků obvyklé). Možná přední panel, možná něco jiného. Je tam dost "nafest", z čehož jsem usoudil, že to poslední, k čemu by mohl být, by bylo nouzové vysunutí média. Takže i zde máte bez proudu smůlu (chcete-li uvězněné médium dostat ven), což je oproti externímu NECu o to méně příjemné, že musíte (byť jen na chvíli) zapnout vlastně celý počítač. Vyšroubovat se mi tento šroubek nepodařilo (a to si myslím, že mám slušnou sadu slušných šroubováků).

Tato Toshiba mě překvapila v jedné věci: poradí si s CD, které má do 100 minut. Naprosto pohodově přehrála audio CD, které vypálila mechanika Plextor Premium pomocí technologie GigaRec 1.3× na 74-minutové médium. CD se do 100 minut vejde, takže jej načetla a následné přehrávání jí nečinilo potíže. Snad jen nastavení se přímo na stopy, které přesahovaly 80. minutu nezvládala korektně, to se na ní muselo opatrně po malých krocích. Nakonec ale přehrála celé médium až do konce, většinou bez slyšitelného rušení (ke konci to trochu praskalo, ale to je tím, že toto médium má ke konci nekvalitně nanesené barvivo). Předchozí mechanika NEC CDR-73 takové médium ani nerozpoznala.

Souhrn (CD-ROM)

Všechny mechaniky jsou SCSI. Dříve se to tak prostě dělalo a IDE mechaniky začaly až později. Vedle těchto rozhraní byla ještě zvláštní rozhraní pro mechaniky Mitsumi, Panasonic, Sony, Creative a možná i další. Buďto měly vlastní speciální řadiče nebo bylo docela obvyklé, že se připojovaly na řadiče některých zvukových karet (nebylo výjímkou, že měla zvuková karta tři typy připojení pro různé typy CD-ROM mechanik).

Dnes se mechaniky na SCSI připojují jen výjímečně, většinou je dnes základním rozhraním CD-ROM mechanik IDE. Také spousta externích USB (resp. Firewire) mechanik má vnitřní architekturu IDE a jsou instalovány v externích boxech, jenž v sobě mají konvertor USB-to-IDE (resp. Firewire-to-IDE). Perličkou je zapojení posledních vypalovaček YAMAHA, které pokud mají být SCSI, jsou připojeny ke speciální redukci IDE-to-SCSI, jenž je určena přímo pro Yamahy a také jim mění název. Z koncového E dělají S (např. Yamaha CRW-F1E je CRW-F1S). Mám dokonce takové podezření, že i skutečné SCSI Yamahy (2100S) mají v sobě jen intergrovaný IDE-to-SCSI převodník, neboť jsou v nich stejné čipy, jako na tom převodníku.

Neméně zajímavý je fakt, že všechny tyto CD-ROM mechaniky potřebují ke svému provozu caddy, což je jakási krabička na CD, do které se nejprve CD vloží a pak se i s médiem vloží do mechaniky. Bez této krabičky by to zkrátka nefungovalo. O caddy se ještě trochu rozepíšu dále.

Na závěr souhrnu CD-ROM mechanik jsem pro vás připravil graf rychlosti čtení takové jednorychlostní mechaniky (zde konkrétně Toshiba).

Toshiba XM-3301TA - CDspeed

Když se na ten graf podívám, tak nechápu, jak jsme mohli kdysi s takovými mechanikami vůbec existovat. Jinak doufám, že nikdo nečekal, že by snad uměla takováto historická CD-ROMka grabovat audio. Ta je ráda, že jej umí přehrávat :-). Taky to trvalo nějaký čas, než mechaniky uměly vůbec audio grabovat. A pak ještě nějaký čas, než to uměly bez synchronizace sektorů (také se to nazývalo "jitter korekce", podle mě nesprávně).

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Recenze historických CD-ROM, DVD-ROM a CD-R vypalovaček

Pondělí, 3 Duben 2006 - 22:29 | Anonym | KUPIM CD PREHRAVAC TESLA MC 900
Středa, 28 Prosinec 2005 - 20:40 | Anonym | kupim cd prehravac tesla mc 900 ponuknite
Středa, 6 Červenec 2005 - 19:27 | Anonym | kupim cd player tesla mc 900 aj na dobierku
Středa, 2 Březen 2005 - 18:08 | Anonym | Od:Christian Stieber (stieber@Informatik.TU-...
Čtvrtek, 30 Září 2004 - 22:46 | Anonym | (Pozn. Martin: Ono je vůbec těžké uvěřit tomu, že...
Pátek, 27 Srpen 2004 - 00:00 | Anonym | fajn clanok dobre som sa pobavil  ja mam...
Pátek, 2 Červenec 2004 - 09:34 | Anonym | Vlastnim externu CDrom Toshiba single speed,&...
Neděle, 18 Duben 2004 - 22:39 | Jaroslav Kudyn | Super článek. Vzpoměl jsem si na to jak kamrád...
Sobota, 10 Duben 2004 - 13:05 | Anonym | Jen tak pro zajímavost, mám doma ještě onen SCSI...
Pátek, 12 Březen 2004 - 08:28 | Anonym | Ahojte. Fajn článok. Človek nebyť Vás, by už aj...

Zobrazit diskusi