Recenze historických CD-ROM, DVD-ROM a CD-R vypalovaček
Kapitoly článků
1. července 2003 CD-R server vyhlásil soutěž, ve které bylo možné vyhrát kromě jiných také DVD-vypalovačku LG GSA-4040. Podmínkou bylo zaslání vašich nejstarších funkčních mechanik do redakce CD-R serveru. Sešlo se nám tu tedy devět vítězných exemplářů, na které se podíváme trochu zblízka (a na některé ještě blíže). Ptáte se proč?
A proč ne? Proč se nepodívat trochu do historie CD-ROM mechanik, prvních vypalovaček a nakouknout trochu i do prvopočátků DVD-ROM mechanik? Pro ty, co nemají rádi dějepis (jako já): Nebojte se, rozhodně se nebude jednat o letpočty, data a podobně. Prostě se na mechaniky podíváme v takové neobvyklé (a snad to tak ani nelze nazývat) recenzi. Někde to zkrátka začít muselo.
Přehled
Takže co se nám to tu vlastně sešlo? Tři CD-ROM mechaniky, tři CD-R vypalovačky a tři DVD-ROM mechaniky:
|
CD-ROM mechaniky
CHINON CDS-431
NEC CDR-73
TOSHIBA XM-3301TA
TOSHIBA XM-3301TA je celkem obyčejná SCSI CD-ROMka a narozdíl od předchozích dvou, si lze povšimnout rozdílného provedení dvířek: zde se otevírají ven (u CHINONa a NECa se otvírají dovnitř), takže chcete-li médium vložit, musíte si nejprve dvířka ručně otevřít. Nezvyklý je také horní kryt mechaniky, který je celý ze silnějšího plastu (podle zbarvení to vypadá na nějaký recyklát). A kdyby vás náhodou zaujala ta díra nad potenciometrem, tak tam je křížový šroubek, který nejspíše něco drží (což tak nějak bývá u šroubků obvyklé). Možná přední panel, možná něco jiného. Je tam dost "nafest", z čehož jsem usoudil, že to poslední, k čemu by mohl být, by bylo nouzové vysunutí média. Takže i zde máte bez proudu smůlu (chcete-li uvězněné médium dostat ven), což je oproti externímu NECu o to méně příjemné, že musíte (byť jen na chvíli) zapnout vlastně celý počítač. Vyšroubovat se mi tento šroubek nepodařilo (a to si myslím, že mám slušnou sadu slušných šroubováků). Tato Toshiba mě překvapila v jedné věci: poradí si s CD, které má do 100 minut. Naprosto pohodově přehrála audio CD, které vypálila mechanika Plextor Premium pomocí technologie GigaRec 1.3× na 74-minutové médium. CD se do 100 minut vejde, takže jej načetla a následné přehrávání jí nečinilo potíže. Snad jen nastavení se přímo na stopy, které přesahovaly 80. minutu nezvládala korektně, to se na ní muselo opatrně po malých krocích. Nakonec ale přehrála celé médium až do konce, většinou bez slyšitelného rušení (ke konci to trochu praskalo, ale to je tím, že toto médium má ke konci nekvalitně nanesené barvivo). Předchozí mechanika NEC CDR-73 takové médium ani nerozpoznala. |
Souhrn (CD-ROM)
Všechny mechaniky jsou SCSI. Dříve se to tak prostě dělalo a IDE mechaniky začaly až později. Vedle těchto rozhraní byla ještě zvláštní rozhraní pro mechaniky Mitsumi, Panasonic, Sony, Creative a možná i další. Buďto měly vlastní speciální řadiče nebo bylo docela obvyklé, že se připojovaly na řadiče některých zvukových karet (nebylo výjímkou, že měla zvuková karta tři typy připojení pro různé typy CD-ROM mechanik).
Dnes se mechaniky na SCSI připojují jen výjímečně, většinou je dnes základním rozhraním CD-ROM mechanik IDE. Také spousta externích USB (resp. Firewire) mechanik má vnitřní architekturu IDE a jsou instalovány v externích boxech, jenž v sobě mají konvertor USB-to-IDE (resp. Firewire-to-IDE). Perličkou je zapojení posledních vypalovaček YAMAHA, které pokud mají být SCSI, jsou připojeny ke speciální redukci IDE-to-SCSI, jenž je určena přímo pro Yamahy a také jim mění název. Z koncového E dělají S (např. Yamaha CRW-F1E je CRW-F1S). Mám dokonce takové podezření, že i skutečné SCSI Yamahy (2100S) mají v sobě jen intergrovaný IDE-to-SCSI převodník, neboť jsou v nich stejné čipy, jako na tom převodníku.
Neméně zajímavý je fakt, že všechny tyto CD-ROM mechaniky potřebují ke svému provozu caddy, což je jakási krabička na CD, do které se nejprve CD vloží a pak se i s médiem vloží do mechaniky. Bez této krabičky by to zkrátka nefungovalo. O caddy se ještě trochu rozepíšu dále.
Na závěr souhrnu CD-ROM mechanik jsem pro vás připravil graf rychlosti čtení takové jednorychlostní mechaniky (zde konkrétně Toshiba).
Když se na ten graf podívám, tak nechápu, jak jsme mohli kdysi s takovými mechanikami vůbec existovat. Jinak doufám, že nikdo nečekal, že by snad uměla takováto historická CD-ROMka grabovat audio. Ta je ráda, že jej umí přehrávat :-). Taky to trvalo nějaký čas, než mechaniky uměly vůbec audio grabovat. A pak ještě nějaký čas, než to uměly bez synchronizace sektorů (také se to nazývalo "jitter korekce", podle mě nesprávně).