Potřebný hardware
Kapitoly článků
Dnešní prodávané počítače s přehledem dostačují pro kvalitní a bezproblémovou práci s digitálním videem na PC. Pokud tedy uvažujete o novém počítači, který by byl optimalizován právě na práci s videem (a ne jen na hry nebo Office), zde se dozvíte mé subjektivní rady. I kdyby vám někdo později tvrdil, že si zde vymýšlím nesmysly, přesto si vezměte tyto rady k srdci. Doporučení zde uvedená mám ověřena léty praxe s mnoha různými počítači (a taktéž i s jejich různými majiteli). Počítač se skládá z mnoha různých komponent, přičemž, některé jsou z hlediska výkonu životně důležité a jiné zcela nepodstatné (např. to, jestli máte myš za 200 nebo za 2000, je z hlediska práce s videem zcela irelevantní).
Ať již si koupíte hotovou sestavu, nebo si necháte počítač někým sestavit na míru, chtějte, aby splňoval minimálně následující požadavky pro jednotlivé komponenty:
Procesor
Vybírat lze ze dvou (často nesmiřitelných) táborů: Intel a AMD. Oba dva výrobci nabízejí procesory se špičkovým výkonem, vynikající stabilitou a podporou ze strany výrobců dalších komponent. Je pouze na vašich osobních preferencích, které značce dáte přednost. Pouze si zde dovolím malou radu: v současné době zažívají obrovský boom 64-bitové procesory. Paradoxně si dovolím tvrdit, že je pro běžného uživatele zbytečné si takový procesor koupit, neboť jeho možnosti zdaleka nevyužije. Bez problémů si vystačíte s podstatně levnějšími 32-bitovými procesory, a to i do budoucna. Z tábora AMD volte procesory Athlon XP (alespoň model 2600+) nebo Sempron (alespoň 2800+). Příznivci Intelu volí buď levnější Celeron (alespoň 2,8GHz), nebo plnohodnotné Pentium 4 (klidně nejlevnější model).
Základní deska
Výrobců základních desek je nespočet, ale mezi stálice z hlediska kvality a stability se řadí (imho) výrobky společností Abit, Epox, Gigabyte, Intel, Soltek. Částečně lze mezi ně zařadit i desky společnosti Asus. To však jen v případě platformy Intel. Jejich řešení pro procesory AMD nejsou v současné době příliš spolehlivá (na vině je mj. špatná kompatibilita s paměťovými moduly). Podle toho, jaký jste zvolili typ procesoru, budete volit i základní desku. Pro procesory AMD Athlon/Sempron lze doporučit desky s čipovými sadami VIA KT600, KT880 a nVidia nForce 2, pro Intel nejlépe čipové sady Intel 865 (pro Socket 478) nebo Intel 915 (pro Socket 775). Volba výrobce záleží na stavu vaší peněženky. Také si obvykle můžete vybrat, zda základní deska bude pouze nejnižší model nebo zda bude mít integrován např. FireWire řadič (vhodné pro DV kamery) atd.
Paměti
Z hlediska stability je vhodné volit paměti kvalitnějších výrobců, jakými jsou např. Kingmax, Kingston, OCZ, Corsair. Dá se však říci, že nic nezkazíte ani s levnými OEM pamětmi. Já sám jsem nikdy jiné neměl a vždy mi fungovaly k plné spokojenosti. Kapacita pro Windows 2000 je min. 256MB, pro Windows XP nejlépe 512MB a více. V případě čipových sad Intel, nForce a KT880 se poptejte po paměťových modulech pro tzv. DualChannel (dvojkanálový) režim. Jejich osazením zajistíte systému vyšší paměťovou propustnost. Čipová sada VIA KT600 touto možností nedisponuje.
Grafická karta
Výrobců grafických karet existuje opět spousta, ale za kvalitní se dají označit např. Leadtek, Asus, Sapphire, Microstar. Pokud možno se vyhněte levným kartám jako Inno3D a Manli. Jejich ceny jsou sice pěkné, ale jsou osazovány méně kvalitními součástkami, což se dost často projevuje na kvalitě zobrazení.
Pro zpracování videa je v zásadě nepodstatné, od kterého výrobce grafických čipů bude pocházet vaše karta. Pouze si dejte pozor na nejlevnější karty, které bývají osazeny 64-bitovými paměťmi. Doporučuji poohlížet se alespoň po kartách s čipy ATI RadeOn 9550 a výše, nebo nVidia GeForce 5500 a výše a to se 128-bit paměťovou sběrnicí (v případě modernější karty může být i 256-bit sběrnice).
Také si budete muset pohlídat, aby vaše karta byla pro sběrnici, jíž disponuje vaše základní deska (tj. AGP nebo PCI Express).
Do budoucna rozhodně doporučuji, aby grafická karta disponovala DVI výstupem (ten vyžadujte, pokud budete kupovat místo klasického monitoru LCD panel).
Pokud byste zaslechli cosi o špičkové kvalitě karet společnosti Matrox, pak nad tím jen mávněte rukou. Tyto karty směřují do oblasti profesionální práce s grafikou a tudíž jsou naprosto nevhodné pro domácí PC (zejména díky jejich cenám).
Digitalizační (grabovací) karta
Pro videa z DV kamery je to jasné: stačí vám FireWire řadič (který může být integrován na základní desce). Z hlediska domácí sbírky VHS kazet je výhodné uvažovat o koupi televizní karty (alias TV tuneru). Budete totiž moci kromě digitalizace vašich VHS kazet též nahrávat pořady z televize, či sledovat TV na počítači. Z televizních karet mohu doporučit karty s čipem Phillips SAA7135 (u nás se prodávají např. karty Genius a Asus). Pokud možno, vyhněte se drahým řešením. Např. Genius SAA7135 karta stojí něco málo přes 1000Kč a tudíž je zbytečné kupovat nějaké poloprofesionální řešení (např. společnosti Pinnacle) v ceně 3500Kč a více.
čip Phillips SAA7135, osazený na TV kartách Genius a Asus
Pevný disk
Protože digitální video zabírá za určitých okolností spoustu místa, volte alespoň 160GB disk s vyrovnávací pamětí 8MB. Pokud koupíte disky dva, oceníte rychlost při některých operacích (ale disky rozhodně nezapojujte do RAID 0 pole). Výrobce volte podle osobních preferencí. Rozhodně nic nezkazíte např. značkou Samsung jejich disky jsou velmi tiché, málo se zahřívají a zároveň jsou jedny z nejrychlejších.
Moje osobní rada je raději dva disky menší než jeden velký. Optimální je mít třeba 80GB pevný disk pro operační systém, aplikace a zpracované finální soubory s filmy a druhý, minimálně 160GB disk, který bude sloužit pouze pro zachytávání (nahrávání, grabování) videa ze zdroje (TV karta, VHS, DV kamera).
(Pozn. Martin: To já zase už nedám dopustit na zrcadlení dvou disků. Několik havárií se ztrátou dat mě už vyléčilo.)
Optická mechanika
Vzhledem k dnešním cenám je zcela jasné, že doporučím DVD vypalovačku. Nevíte, která je pro vás vhodná? Pročtěte si recenze mechanik na tomto serveru!
Skříň a zdroj
Skříň si vyberte podle svého vkusu (nezapomeňte sladit barvu skříně s barvou DVD vypalovačky). Zdroj doporučuji některý z kvalitnějších. Velmi dobré jsou zdroje Fortron. Pokud zvolíte 350W a více, nepotkají vás žádné z mnoha problémů, kterými trpí majitelé slabých neznačkových zdrojů. Zeptejte se prodejců, určitě vám ochotně zdroj ve vámi vybrané skříni za Fortron vymění (s malým doplatkem).
Rozhodně mohu doporučit připlatit si za zdroj v provedení s 12cm nízkootáčkovým větrákem. Taktéž si pohlídejte, aby zdroj disponoval technologií PFC (ať již aktivní, či pasivní).
Zdroje Fortron nejsou ani nijak extrémně drahé. Například špičkové zdroje společnosti Enermax stojí zhruba dvakrát tolik, takže pokud by se vám prodejce snažil takový zdroj vnutit, nenechte se přemluvit.
Monitor
Opět volte podle osobních preferencí. Někomu vyhovuje LCD, někomu klasický monitor. Já osobně doporučuji monitor, který zvládne rozlišení 1280×1024 při 85Hz (typicky všechny 19" a větší), nebo 17" LCD displej. V případě, že byste kupovali LCD displej, žádejte model s tzv. DVI vstupem. Je sice dražší, ale daleko vhodnější pro propojení s grafickou kartou s DVI výstupem.