Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Základní informace pro digitální video

Obr: Základní informace pro digitální video
Chcete zdigitalizovat videa z rodinné dovolené a vůbec nemáte páru, jak na to? Nevíte, co na to budete potřebovat? V dnešním článku se dozvíte právě ty nejzákladnější a nejpotřebnější pojmy a rady z oblasti zpracování videa na PC. Ať již chcete svá videa přehrávat na PC nebo stolním DVD přehrávači, tento článek vám ukáže cestu. Opět již tradiční krátké vysvětlení na úvod. Tento článek je zaměřen na skutečné začátečníky nejen v oblasti práce s videem na PC, ale i pro uživatele, kteří potřebují objasnit i základní pojmy o použitém software a hardware. Vše jsem se pokusil podat bez zbytečných odboček, takže znalcům může text připadat poněkud zmatený a snad i lehce zavádějící. Zkuste se však zamyslet nad tím, nakolik by stoupla odborná náročnost textu ve chvíli, kdy by byl protkán pojmy, jež v podstatě začátečníkovi nikterak neprospějí a jen mu ztíží porozumění základům věci.

Kapitoly článků

V tomto článku je nezbytné pracovat s řadou pojmů, které označují mnoho věcí, se kterými při zpracování videa na počítači přijdete do styku. Takže se nejprve podíváme na ty pojmy, aby pak nikdo v dalších částech netápal:

 1. hardwarové
  1. DVD přehrávač - zařízení pro přehrávání DVD-Video disků s filmy (např. z videopůjčovny)
  2. DVD/DivX přehrávač kombinovaný přístroj, který na rozdíl od předchozího umí přehrávat i filmy uložené ve formátu MPEG4, používaném převážně na počítačích (vysvětlení dále)
  3. HaD DX-3220 - Ovládací panel

   podle tohoto loga vlevo poznáte, že přehrávač umí DivX a XviD filmy

  4. DVD disk v tomto článku bude tímto pojmem označen onen 12cm kotouček (nebo i 8cm), na kterém je film (anebo třeba i nějaká data ve formě avi souborů) uložen

 2. softwarové
  1. kodek kompresor-dekompresor. Zařízení, program či knihovna, obsahující algoritmy, potřebné pro záznam a přehrávání videa v daném formátu
  2. MPEG2 norma popisující způsob komprese videa. Tohoto kompresního algoritmu (alias kodeku) se využívá u DVD-Video disků
  3. MPEG4 norma, popisující způsob komprese videa. Využívají ji např. kodeky DivX, XviD a další. Vzhledem k tomu, že prvním masově rozšířeným kodekem z této kategorie byl DivX, jsou kombinované stolní přehrávače často označovány jako „DVD/DivX“, přestože zvládnou přehrát i filmy, komprimované XviD kodekem (neboť ten také splňuje MPEG4 normu)
  4. tzv. „Souborové kontejnery“ - pojem, kterým se označuje způsob uložení filmu do souboru ve vašem počítači. Nejrozšířenější jsou MS AVI (soubory s příponou .avi) a Matroska (soubory s příponou .mkv). Popisují způsoby uložení video a audio stop v souboru, spolu s doprovodnými metadaty, potřebnými pro správné přehrávání (dekódování), či následnou práci se soubory

   1. .avi nejstarší formát z dílem společnosti Microsoft. Používá se pro uložení MPEG4 (alias DivX) videa, které bude přehratelné ve stolním DVD/DivX přehrávači.
   2. .mkv volně šiřitelný nový formát, který oproti avi obsahuje lepší správu metadat v souboru a tudíž snižuje velikost výsledného souboru v řádu několika procent při zachování stejné informace. Je však nevhodný pro další editaci a nelze jej přehrát ve stolních přehrávačích.
  5. způsoby uložení zvukové stopy filmu zvuková stopa, stejně jako video stopa, používá kompresi, aby se zbytečně neplýtvalo místem. Typický originální DVD-Video disk má zvuk u filmu uložen ve formátu Dolby Digital, obsahující 5.1 kanálů (levý/pravý přední, levý/pravý zadní, center a subwoofer), nebo 2.0 kanálů (běžné stereo). Oproti tomu počítačové formáty avi a Matroska mohou disponovat téměř libovolnou kompresí pro zvukovou stopu. V zásadě se využívají zejména tyto dva způsoby:

   1. mp3 o tomto formátu jste již určitě slyšeli. Jediné, co má smysl poznamenat, je to, že tento formát je vhodné použít, pokud chcete vaše MPEG4 (alias DivX) video přehrávat ve stolním DVD/DivX přehrávači (více v článku VirtualDub pro začátečníky).
   2. ogg tento formát je přímo ideální pro použití v případě, že chcete uložit váš film do formátu Matroska. Ogg poskytuje stejnou kvalitu zvuku jako mp3, avšak při nižším potřebném datovém toku (a tudíž při nižší výsledné velikosti souboru s filmem). Tento formát však nelze použít v .avi souborech.

Pozn. DVD-Video disk má na sobě uložen film v několika souborech s příponou .vob, takže se v případě avi/mkv nejedná o nic odlišného od běžného DVD filmu.

Kapitoly článků

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Základní informace pro digitální video

Pátek, 19 Říjen 2007 - 16:18 | Anonym | ahoj lidi, mam takový dotaz... Chtěla bych si...
Úterý, 6 Červen 2006 - 13:46 | Anonym | Kdo zna prezdivku ERR???Odepiste mi na e-mail...
Úterý, 6 Červen 2006 - 13:45 | Anonym | Kdo tu zna prezdivku ERR???
Pátek, 19 Květen 2006 - 15:24 | Martin Bartoň | Márty: A co říkal support?
Pátek, 19 Květen 2006 - 10:58 | Anonym | Videorekorder PANASONIC NV-HS960Po smazání údajů...
Pátek, 24 Únor 2006 - 16:33 | Anonym | prosím o pomoc: kolik zabere jedna 60 min.miniDV...
Středa, 25 Leden 2006 - 20:38 | WIFT | >> sosna: To může být lecčíms, od...
Pátek, 20 Leden 2006 - 21:35 | Rudolf Krajčoviech | Zdravím všetkých. Prosím o radu akú ...
Sobota, 24 Prosinec 2005 - 22:52 | Anonym | Dobry den Kartou (Pinnacle) viem nahrat video iba...
Čtvrtek, 8 Září 2005 - 10:44 | Anonym | Zdravim, pocitac mi nedetekuje a proto ani...

Zobrazit diskusi