Vybíráme formát uložení filmu
Kapitoly článků
Pokud tedy již máte doma vhodný počítač, zbývá vám rozhodnutí, jaký formát pro uložení použijete. To je určeno druhem přístroje, na kterém budete chtít vaše videa přehrávat. Jako nejméně univerzální lze označit standardní stolní DVD přehrávač. Zvládá pouze filmy ve formátu DVD-Video a nic víc. Vyšší kategorií je kombinovaný stolní DVD/DivX přehrávač, který si poradí jak s DVD-Video diskem, tak i s CD a DVD disky, které obsahují filmy komprimované pomocí MPEG4 kodeků (typicky DivX a XviD). Nejvyšší kategorií je vaše domácí PC, které si poradí s jakýmkoliv formátem dneška a ani nebude v budoucnu problém používat formáty nastupující, protože vždy budete potřebovat jen nainstalovat vhodné programové vybavení. V zásadě lze tedy definovat 3 kategorie, ze kterých si vyberte tu, jež vám nejvíce vyhovuje:
- Film chci přehrávat hlavně na obyčejném stolním DVD přehrávači váš film uložíte na DVD disk ve formátu DVD-Video. Ten pak bude možné bez problémů přehrávat na všech vyšších přístrojích.
- Film chci uložit do „DivXu“, který přehraji ve svém stolním DVD/DivX přehrávači - tohle rozhodnutí vám chválím. DivX (jakožto jeden z kodeků, využívajících kompresi MPEG4) umožňuje uložit v DVD kvalitě na jeden DVD disk zhruba 2-3 filmy. Omezení však spočívá v tom, že takovýto disk není možné přehrávat v běžném stolním DVD přehrávači, pouze v kombinovaném DVD/DivX přehrávači, nebo na PC. To mějte na paměti, pokud byste takový disk chtěli půjčit někomu, kdo disponuje pouze obyčejným DVD přehrávačem. Při tomto způsobu zpracování využijete technologie „avi“ a „mp3“. Jak zpracovat film do tohoto formátu, který vyhovuje stolním DVD/DivX přehrávačům pojednává článek VirtualDub pro začátečníky.
- Je mi jedno, v jakém formátu film bude. Vše stejně přehrávám na PC (a výstup grafické karty mám napojen do TV) vy jste patrně člověk, který žádá co nejvyšší kvalitu filmu bez ohledu na nějaké mezinárodní standardy. Koneckonců, pokud vám něco na PC běží dnes, není důvod, aby vám to neběželo za 10 let. Vám si dovolím doporučit kombinaci technologií „Matroska“ a „Ogg Vorbis“. O tom, co tyto dva pojmy znamenají a jak pomocí nich zpracovat film pojednává článek Zpracování videa ve VirtualDubModu.
Ještě si upřesníme pár dalších záležitostí: DVD-Video disk má pro normu PAL uloženo video v rozlišení 720×576. Ve stejném rozlišení typicky pracují DV kamery, což je velice výhodné. Naproti tomu u datových souborů s filmy na počítači (AVI a Matroska) to nelze jednoznačně specifikovat. Analogové televizní karty (jako zmiňovaný Genius SAA7135) obvykle pracují s maximálním rozlišením buď 720×576 nebo 768×576. V USA však již vysílají i v HDTV rozlišení 1280×768p (progresivní = neprokládané) a nedaleko je doba, kdy se začneme setkávat s filmy v rozlišení 1920×1080i (interlaced = prokládané). Ukázky takto špičkových videí naleznete např. na serveru Microsoftu ve formátu Windows Media Video 9. Tyto nové technologie jsou spojovány s nástupem nových mechanik a zapisovatelných médií na bázi modrého laseru (Blue-Ray a HD-DVD o obou se velmi často píše na tomto serveru). Pokud tedy jste majiteli kombinovaného DVD/DivX přehrávače, tak si dejte právě na rozlišení pozor. Všechny stolní přehrávače si poradí maximálně s rozlišením 720×576. Jakékoliv vyšší (i oněch 768×576) je přehráváno trhaně a nelze jej tedy použít. Na počítači samozřejmě není problém přehrávat video o rozlišení např. 960×528, konkrétně u videa s tímto rozlišením, zpracovaného XviD kodekem, mám osobně ověřeno, že jej lze zcela plynule přehrávat na počítači s procesorem Intel Pentium III 600MHz.