Přehrávání
Rekordéry přehrají i média DVD+R/RW, přestože na ně nedokáží zapsat. S dvouvrstvými médii DVD+R/DL si modely 220-720H neporadí, ani s jakýmkoliv booktype i způsobem naložení s layerbreakem. Oproti tomu DVR-920H slupne dvouvrstvá pluska jako nic, a to nezávisle na kombinacích výše uvedených podmínek. Ukazuje se tedy, že na vině opět není DVD mechanika, která je v celé řadě totožná, ale firmware přístroje. DVD-R/DL média (která mám k dispozici od včerejška) modely 220 - 720H nečtou, u 920ky jsem toto bohužel nemohl vyzkoušet, neboť jsme ji již vrátili. Na rekordérech Pioneer si prohlédneme VCD a SVCD disky, i JPEG obrázky a poslechneme MP3 a dokonce i WMA soubory.
Rekordér DVR-920H je vybaven kromě progresivního komponentního výstupu i HDMI rozhraním, zpětně kompatibilním s DVI. Nenabízí sice upsample do 720p a 1080i režimů, ale jinak dovolí nastavit jakékoliv myslitelné parametry obrazu, včetně bitové hloubky pro jednotlivé barevné kanály, a pokud to dovolí připojená zobrazovací jednotka, pak i provoz v přímém komponentním režimu GBR, nikoliv jen v rozdílovém YUV. Parametry obrazového výstupu lze modifikovat ve třech přednastavených a třech uživatelských předvolbách. Lze upravit redukci šumu separátně pro jasovou i barevnou složku, stupeň kompenzace komářího a blokového šumu, ostrost ve vysokých i středních frekvencích a detailech, úroveň černé i bílé, gammu, úroveň a zpoždění chroma a poměr mezi červenou a zelenou (tedy HUE, což je užitečné pro NTSC kódování barev).
Kvalita přehrávání AudioCD je u modelů 220-720H kvalitativně na slušné úrovni, ovšem devětsetdvacítka je kromě svých nativních DVD dovedností natolik kvalitním CD přehrávačem, že dosahuje na nezapomenutelný projev Sony SCD-XB940, SACD přehrávače, který je zároveň jedním z nejlepších CD přehrávačů které jsem kdy slyšel (samozřejmě s povypínanými filtry).
Protentokrát předložím jen seznam nahrávek na CD-Audio, které jsme na těchto rekordérech poslouchali, bez dodatečného obsáhlého slovního hodnocení, které někteří z vás kvitovali s povděkem a od některých jsem se dočkal kritiky.
- W.A.Mozart: Requiem (DDD, Nikolaus Harnoncourt, Wiener Staatsoperchor, TELDEC 1982/1991)
- E. Grieg: Peer Gynt Suite 1+2 (DDD, Sir Neville Mariner, Academy of St. Martins in the Fields, Hanssler Classics, 1994)
- Carmina Burana (DDD,Z. Mehta, London Philharmonic, London Philhalmornic Choir, TELDEC 1993/2000)
- A.Vivaldi: Quattro Stagionni (DDD,F.Biondi, Europa Galante, Opus111, 1991)
- Jiří Bárta: Bach: Cello Suites 1,2,3 (DDD, Supraphon)
Spokojte se proto prosím s tím, že jsme se ve skupině tří posluchačů dohodli, že zvuk 220-720H odpovídá cenové kategorii CD přehrávačů cca 10-12.000 Kč, avšak 920ka míří mnohem mnohem výše a zvuk tomu odpovídá. Je to důsledek kvalitních převodníků a nekompromisní analogové konstrukce a DVR-920H si tím dramaticky vylepšuje pošramocenou pověst ignoranta SACD a DVD-Audio formátů.
Nová řada DVR-x30 nabízí pro příznivce komprimovaného zvuku ještě funkci digital-audio-jukebox. S její pomocí můžete v reálném čase převést na harddisk svá AudioCD, do kompresní normy DolbyDigital2.0. Do MP3 či WMA převádět nelze. I přes tato omezení si on-line knihovnička najde příznivce u těch lenivějších z nás, kteří nechtějí stále běhat mezi poličkou s CD a přístrojem, v němž chtějí disk přehrát.
DiVX a MPEG-4 podpora chybí, a to i u nových modelů. Zatím neznám značkový rekordér, který by tyto formáty na optických médiích podporoval. Pioneer ovšem nasazuje po úspěchu přehrávačů DV-470 a DV-575A, které DiVX podporovaly (po úpravě i s českými titulky - http://mtz.softpedia.com - pozor, neoficiální firmware = ztráta záruky a zřeknutí se odpovědnosti při poškození přístroje) další řadu playerů, u nás zastoupenou modely DV-2850, DV-380 a DV-585, které dostaly do vínku i podporu češtiny, progressive scan a 108MHz převodník.
Uvádím analýzu bitrate ze třech zmíněných přístrojů, v kvalitě FINE (XP, 1hod/1DVD) a SP (2hod/1DVD), z programu Bitrate viewer (jde o úvodní sekvenci z jednoho dílu seriálu ""Strážce duší").