Projekt openSUSE představuje Slowroll, kompromis mezi Leap a Tumbleweed
Původem německá linuxová distribuce vychází již několikátým rokem ve dvou základních edicích – Leap, jakožto konzervativní varianta, u níž probíhá upgrade kritických systémových balíčků jednou ročně při povýšení na novější verzi a Tumbleweed, u něhož jsou jako u takzvaného rolling-release distra tyto balíčky aktualizovány průběžně.
V nedávné době k těmto dvěma edicím přibyl openSUSE MicroOS Desktop fungující na principu neměnného operačního systému (podobně, jako například Fedora Silverblue), který byl záhy rozdělen na další dvě edice – openSUSE Aeon využívající desktopové prostředí GNOME a openSUSE Kalpa s defaultní KDE Plasmou (aktuálně v alfa verzi).
Aby toho nebylo málo, rozhodla se komunita okolo openSUSE přijít s pátou edicí určenou pro osobní počítače.
Ač může Slowroll evokovat cosi pomalého, z praktického hlediska se jedná o mezistupeň mezi Leapem a Tumbleweedem. Funguje na stejném principu rolujících aktualizací jako druhá zmíněná varianta, avšak ty se k uživateli dostávají nárazovitě každý jeden až dva měsíce. Jedná se tak o ideální volbu pro ty, jimž připadá tempo aktualizací Tumbleweedu příliš rychlé a přístup Leapu až příliš konzervativní.
V blízké budoucnosti se má ze Slowrollu stát jeden ze dvou nástupců Leapu, který jakožto edice přinese již pouhých pár vydání. Jak zmiňuje Richard Brown, člověk zodpovědný za koncepci a konstrukci jednotlivých distribucí openSUSE, Slowroll má uživateli poskytnout uživatelský dojem shodný s Tumbleweedem, avšak s důrazem na větší stabilitu. Druhým nástupcem pak má být Linarite, který přinese obdobný cyklus, jaký známe u Leapu, menší počet balíčků a bude zaměřen spíše na použití na serveru.
Slowroll je prozatím považován za experimentální edici, zájemci si jej mohou stáhnout z webu projektu, nebo na něj případně upgradovat z Leapu či Tumbleweedu podle instrukcí uvedených na oficiálních stránkách.