Prokletý Samsung Galaxy Fold i po svém návratu ukazuje vady už po dni používání
Odvážný tah Samsungu s vydáním jednoho z prvních chytrých telefonů, jenž disponují ohebnou obrazovkou, se příliš nevyplácí. Už při první vlně, kdy Samsung Galaxy Fold se dostal k prvním skutečným lidem, kteří testovali především odolnost a celkovou použitelnost, příliš neobstál.
Telefon jako takový nezaostával výkonem nebo funkcemi (i když mnoho lidí bazíruje na sluchátkovém jacku, který zde prostě chybí, nejde o funkční vadu), nýbrž totálně selhal po stránce odolnosti a celkové funkčnosti. Po velmi krátkém používání docházelo k fatálním chybám, kdy selhávala celá obrazovka nebo se nečistoty a prach dostaly do velmi sofistikovaného kloubu a mechanismus se tak poškodil, popřípadě nečistoty nadzvedly AMOLED panel, čímž vlastně přispěl k následné nefunkčnosti.
Samsung se proto rozhodl telefon zcela stáhnout a odložit konečné vydání, než si bude jistý a vychytá všechny funkční chyby.
O měsíc odložené vydání se nyní přiblížilo a stejně jako v předchozím případě i teď Samsung rozeslal na všechny směry testovací kusy, aby prokázal, že se mu povedlo vychytat většinu chyb, které vedly k předčasné destrukci zařízení. Destrukci píšu proto, že je telefon extrémně křehký a stačí opravdu málo, aby došlo k nevratnému poškození.
Zásadní problém kdy bylo možné odloupnout krycí vrstvu a tím zcela poškodit panel byl v nové revizi vylepšen tak, že se krycí vrstva protáhla od kraje ke kraji, což znemožňuje odlepení této vrstvy. Bohužel stále nejde o spolehlivou ochranu panelu, jelikož je samotný panel stále měkký jako máslo a podle dostupných videí a mnoha dalších testů lze do dotykové vrstvy udělat vryp už pouhým nehtem.
Ano, měkké a křehké obrazovky jsme zde měli i dříve, například HP Jornada, která stejně jako Fold trpěla snadnými škrábanci, avšak narozdíl od Foldu bylo možné obrazovku částečně chránit krycí fólií.
Na fotografii výše lze vidět oblast nefunkčních pixelů o velikosti přibližně 1 cm
Mimo fyzickou slabost obrazovky se už po prvním dnu objevují mrtvé obrazové body ve velkém počtu a tvoří nevzhledné obrazce. Podle testu ze serveru TechCrunch nedošlo ani k nijak náročnému testu a obrazovka se zkrátka odporoučela bez pomoci a pixely přestaly fungovat zcela dobrovolně.
Je třeba brát na vědomí, že je Galaxy Fold stále ve velmi ranné fázi a jde spíše o inženýrské cvičení, které zcela náhodou dostalo cenovku 2000 dolarů (přibližně 48 tisíc korun v přepočtu), což není málo za věc, která se dokáže poškodit už jen pouhým používáním. Na druhou stranu je ale dobře, že se mobilní technologie posunují a Samsung se může z první verze hodně naučit a další revize budou zase o něco lepší.
Budoucí majitelé se tak musí smířit s faktem, že si za poměrně vysokou cenu koupí opravdu křehké zařízení, teda za předpokladu, že se Samsung opět nerozhodne Galaxy Fold stáhnout z chystaného prodeje, protože v současnosti byly všechny dostupné kousky vyprodány.
Stále je třeba brát v potaz fakt, že mimo zařízení Flex Pai, který se tituloval jako první chytré zařízení s překlápěcí obrazovkou, je Samsung Galaxy Fold jediným svého druhu k dispozici.