První kvartál prodeji počítačů nepomohl, nejvíce ztratil Apple
Pro výrobce sestav byl loňský rok nebývale špatným obdobím. Sešlo se hned několik faktorů, které negativně ovlivnily poptávku po počítačích. V první řadě utichla poptávka po nových sestavách a zejména noteboocích, které uživatelé nakoupili 2020 a částečně 2021 v důsledku práce z domova při pandemii covidu. Z 1-2 roky staré (či spíše nové) pracovní sestavy má většina uživatelů pramalé důvody přecházet na novou. Odezněla vlna kryptománie, což mělo dopad především na grafické karty, ale i další komponenty potřebné k těžbě. V důsledku speciální vojenské války potom výrobci z velké části přišli o ukrajinský i ruský trh, které sice nejsou nějak extra velké, ale svojí váhu mají (respektive měly). Ekonomické dopady covidu a války pak dolehly i na zákazníky v dalších zemích, jejichž kupní síla poklesla.
Řada firem se upírala k začátku roku 2023, kdy očekávala povzbuzení poptávky. Popravdě to bylo spíše zbožné přání, první kvartál málokdy navýší prodeje oproti čtvrtému, který je zároveň předvánoční sezónou. V případě některých výrobců počítačů však prodeje poklesly pod úroveň loňského roku. Zejména ve srovnání s prvním loňským kvartálem (kdy sice prodeje již významně klesaly, ale situace ještě nebyla nijak dramatická), jsou rozdíly obrovské.
Z největších výrobců se se situací nejlépe poprala HP, která (vše vyjádřeno v objemech prodejů) ztratila pouze 24,2 %. Menší výrobci si v průměru také vedli realtivně lépe (vůči větším) a přišli jen o 26 %. 30-31 % ztratily společnosti Lenovo, Dell a Asus. Suverénně nejhůř dopadl Apple s propadem o 40,5 %.
Tento výsledek se dal očekávat už s ohledem na to, že po zveřejnění výsledků za loňský rok společnost ještě snižovala objemy výroby čipů řady M2. Již loni klesly prodeje zařízení typu Mac (která jsou procesory M2 vybavena) a příjmy z prodejů těchto produktů klesly o necelých 30 %. Pokud oproti loňskému prvnímu kvartálu došlo ještě ke >40% poklesu objemu prodejů, zatímco menší výrobci zaznamenali jen ~25% propad a větší maximálně ~30%, bude nejspíš Apple muset začít nějak efektivně situaci řešit.