Zařízení s M2 netáhnou, Apple na dva měsíce zastavil výrobu
Již začátkem února upozornil Apple, že příjmy z prodeje řady Mac klesly o zhruba 30 %. Ani dále se situace nevyvíjí dobře a objem prodejů vyjádřený klasicky v kusech se podle všeho propadl ještě podstatněji. Partneři Outsourced Semiconductor Package Test (OSAT), kteří pro Apple zajišťují pouzdření a testování čipů, oznámili, že začátkem roku byla zastavena výroba, neboť za leden a únor nedostali od Applu ke zpracování jediný čip řady M2. V březnu pak byla výroba obnovena, ale v polovičním objemu ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Propad zájmu o produkty řady Mac s procesory M2, M2 Pro a M2 Max je vysvětlován kombinací několika důvodů. Uživatelé poukazují na vysoké ceny zařízení, zvlášť v Evropě, kde ve srovnání s předchozími modely došlo k významnému zdražení, které nelze vysvětlit inflací a kurzem.
Dalším důvodem je fakt, že po řadě M1, která přinesla v nabídce Applu výrazný posun, působila řada M2 spíše jako studená sprcha. Zatímco M1 Max dosahoval v GeekBench 12 134 bodů, M2 Max nabízí 14 812-14 954 (podle konfigurace), což je o 22-23 % více. Nejen, že se Applu zdaleka nepodařilo opakovat „wow efekt“ první generace. Výkonnostní posun je v podstatě nižší než mezigenerační posuny, na které jsme zvyklí ve světě x86 architektur AMD a Intelu. Vezmeme-li v potaz, že high-end AMD ve stejném testu přinesl 46% posun výkonu a high-end Intelu 45% navýšení, nepůsobí nabídka Applu jako upgrade. Zvlášť po zlehčování x86 procesorů v době vydání M1.
Dílčím důvodem, který postihl více či méně všechny firmy a bude se tedy nějakou měrou týkat i Applu, je globální ekonomická situace, ale částečně i geopolitická situace, která zmenšila a částečně ještě seškrtala trhy. Situaci nepřispěl ani americký protičínský ban, který znemožnil Applu využít dodávek nově smluvených čínských výrobců, kteří (by) pro společnost znamenaly nižší výrobní náklady a nižší závislost na dodávkách od konkurenčního Samsungu.