Qualcomm tvrdě proti Applu – zákaz prodeje iPhonu v Číně i USA
Přední výrobce čipů, společnost Qualcomm, žene Apple k soudu jak jen může. Nejde však o pouhé finanční vyrovnání, Qualcomm chce zákaz prodeje iPhonů. A to rovnou na dvou místech, kde by to Apple pořádně bolelo - Čína a USA.
Zákaz prodeje iPhonů v Číne
V říjnu tohoto roku rozpoutal Qualcomm právní spor se společností Apple v Číně. Qualcomm podal žalobu u pekingského soudu ve věci porušení práv z duševního vlastnictví a tvrdí, že došlo k porušení patentu. Proces je založen na nestandardních patentech a je zaměřen na technologie využívané v posledních modelech iPhone společnosti Apple.
Žaloba se konkrétně týká technologií řízení spotřeby a dotykové obrazovky běžně známé jako Force Touch, kterou Apple u svých telefonů používá. Podle mluvčí společnosti Qualcomm, Christine Trimble, tyto technologie Apple využívá ke zlepšení funkcionality a zvýšení zisků, Qualcommu za ně ale neplatí. Společnost Apple se k situaci vyjádřila následovně:
„V našich dlouholetých jednáních s firmou Qualcomm tyto patenty nikdy nebyly projednávány. Stejně jako jejich další manévry v soudní síni, věříme, že tato poslední právní snaha selže.”
Pokud by skutečně došlo k zákazu prodeje iPhonů v Číně, znamenalo by to pro Apple velkou ztrátu. Výrobce z Kalifornie by musel omezit výrobu, což by se jistě podepsalo na dodavatelích společnosti a možná by to skončilo i propouštěním zaměstnanců. Současně by vznikla mezera na Čínském trhu, kterou by se jistě pokusily vyplnit domácí firmy jako Xiaomi, Huawei a další.
Výnosy Applu v Číně byly v posledním kvartále o 22 % vyšší než v předchozím, dá se tedy očekávat, že si společnost bude chtít svou pozici udržet, třeba i s nějakým kompromisem.
Zákaz prodeje iPhone X v USA
V případě Číny šlo o více modelů iPhone. Naopak na západě rozpoutal Qualcomm boj o iPhone X a chce zákaz prodeje tohoto top modelu prostřednictvím dvou amerických operátorů - AT&T a T-Mobile. Přesněji, Qualcomm chce zákaz prodeje iPhonů X obsahující LTE čipy Intelu, díky kterým jsou kompatibilní právě s oběma výše zmíněnými operátory.
To ale není vše. Podle Qualcommu porušuje Apple celkem 16 patentů. Například jde o začlenění módu Portrét do iPhonů nebo o rozhraní multitaskingu podobné tomu z webOS, na který údajně vlastní patent Qualcomm. Ten se k věci vyjádřil následovně:
„Všechny tyto Palm vynálezy - vlastněné společností Qualcomm - výrazně zlepšily funkčnost mobilních zařízení a zkušenosti uživatelů, a všechny jsou široce používány v Apple produktech bez jakékoliv licence nebo povolení.”
Firma Qualcomm sama přiznává, že ji poslední dobou soudní spory dost zatěžují, a to především finančně. Společnost Apple také oznámila, že vzhledem k soudním sporům s touto společností končí s odběrem LTE čipů Qualcomm, což také může vést nakonec k soudu.
Bude velmi zajímavé sledovat, jak tyto boje nakonec skončí. Obecně ale zřejmě neskončí nikdy.