Qualcomm uvažuje o akvizici některých částí Intelu
Intelu se v poslední době nedaří tak, jak by si představoval a Qualcomm naopak neví, co s penězi. V poslední době se jeho kvartálové příjmy blíží $10 miliardám a čistý zisk pohybuje kolem $2 miliard. Zatímco Intel hledá, kde by peníze ušetřil nebo ještě lépe získal, Qualcomm přemýšlí, kde by je utratil. Není tedy nijak šokující, že se známý výrobce ARM SoC pustil do analýzy situace a zvažuje, která část Intelu by pro něj měla největší smysl a za kolik by za ni mělo smysl nabídnout.
Podle Reuters má Qualcomm eminentní zájem o PC (client) divizi Intelu, tedy o segment mobilních a desktopových produktů. CEO společnosti, Cristiano Amon, totiž od svého nástupu v roce 2021 razí snahu rozšíření svých ARM SoC do notebooků a desktopu a byť jde o krok, který společnost již v minulosti bez větších úspěchů zkoušela, nyní zkrátka má finance na to, aby jej mohla podporovat po několik generací i bez jednorázového úspěchu. PC divize Intelu, hluboce zakořeněná v OEM segmentu, by v tomto směru mohla být silně nápomocná.
Intel však podle oficiálního vyjádření zůstává tomuto segmentu „hluboce oddán“, na druhou stranu zástupce společnosti dodal, že nabídka ze strany Qualcommu dosud nepřišla. Faktem nicméně zůstává, že právě segment osobních počítačů zůstává tím, co drží Intel nad vodou. Neexistuje totiž jiný subjekt, který by měl pro pokrytí poptávky těchto objemů výrobní kapacity. Zatímco továrny nebo serverová divize nevykazují dobré finanční výsledky, mobilní a desktopové procesory jsou tím, co Intelu zajišťuje dlouhodobě stabilní zdroj příjmů.
Qualcomm si to však nejspíš uvědomuje, protože neřešil pouze PC segment, ale analyzoval i možnosti odkoupení dalších divizí Intelu. Vyloučit však nelze ani možnost, že nakonec zvolí jinou strategii, například vychytání jednotlivých zaměstnanců, které Intel propouští, případně skoupení jimi založených startupů. Tak to ostatně provedl například s Nuvií založenou lidmi z Applu v čele s někdejším architektem procesorů řady M, Gerardem Williamsem III.