Radeony RX 7900 mají čidlo, které je chrání před spálením napájecích obvodů
Před několika lety se objevil trend chladičů, které se v případě málo vytíženého GPU zcela zastaví. Jádro zvládnou uchladit pasivně, takže negenerují hluk. Jenže s tímto zdánlivě dokonalým řešení přišel i jeden problém. GPU není jedinou komponentou, která generuje odpadní teplo. Přestože se výrobci snažili vyladit teplotu jádra, při které se chladič vypne, jak uměli nejlépe, objevily se určité problémy. Ne každý provozuje GPU při stejné okolní teplotě, pro jakou kartu vyladil výrobce. Ne každý používá stejně prostornou skříň, v jaké kartu testoval výrobce.
U některých karet (a nejvíc tím trpěly některé modely EVGA) zkrátka došlo k situaci, kdy sice zátěž GPU byla dostatečně nízká na to, aby ho uchladil samotný pasiv, ale teplota okolního vzduchu byla tak vysoká a jeho proudění tak nízké, že došlo k upečení napájecích obvodů.
AMD pro eliminaci tohoto problému osadila kartu (pod ventilátorem, který je nejblíž napájecím konektorům - na obrázku vpravo) snímačem teploty okolního vzduchu. Karta proto nebude při vyhodnocení situace počítat pouze s teplotou GPU, ale i s teplotou okolního vzduchu. Pokud bude příliš vysoká, nevypne se ventilátor zcela, aby se napájecí obvody nepřehřívaly.
Stephen Burke z webu Gamers Nexus tento prvek považuje za užitečný i z hlediska ladění ventilace PC skříně, protože snímač monitorující teplotu vzduchu vstupujícího do chladiče může uživateli ukázat, zda a kde jsou v chlazení případné slabiny.