Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Reakce Nvidie na vztyčený prostředník Linuse Torvaldse

Linus Torvalds, Fuck You Nvidia, červen 2012
Vztyčený prostředník doprovázený nepřehlédnutelným „Fuck You“ v podání Linuse Torvaldse oběhl internet a nakonec probublal i do PR oddělení Nvidie. Firma pochopitelně musela zareagovat a tak si můžeme nejen ukázat, ale i okomentovat její oficiální vyjádření…

Pokud jste nečetli:

Prohlášení Nvidie

„Supporting Linux is important to NVIDIA, and we understand that there are people who are as passionate about Linux as an open source platform as we are passionate about delivering an awesome GPU experience.“

„Recently, there have been some questions raised about our lack of support for our Optimus notebook technology. When we launched our Optimus notebook technology, it was with support for Windows 7 only. The open source community rallied to work around this with support from the Bumblebee Open Source Project http://bumblebee-project.org/. And as a result, we've recently made Installer and readme changes in our R295 drivers that were designed to make interaction with Bumblebee easier.“

„While we understand that some people would prefer us to provide detailed documentation on all of our GPU internals, or be more active in Linux kernel community development discussions, we have made a decision to support Linux on our GPUs by leveraging NVIDIA common code, rather than the Linux common infrastructure. While this may not please everyone, it does allow us to provide the most consistent GPU experience to our customers, regardless of platform or operating system.“

„As a result:“

„1) Linux end users benefit from same-day support for new GPUs , OpenGL version and extension parity between NVIDIA Windows and NVIDIA Linux support, and OpenGL performance parity between NVIDIA Windows and NVIDIA Linux.“

„2) We support a wide variety of GPUs on Linux, including our latest GeForce, Quadro, and Tesla-class GPUs, for both desktop and notebook platforms. Our drivers for these platforms are updated regularly, with seven updates released so far this year for Linux alone. The latest Linux drivers can be downloaded from www.nvidia.com/object/unix.html.“

„3) We are a very active participant in the ARM Linux kernel. For the latest 3.4 ARM kernel – the next-gen kernel to be used on future Linux, Android, and Chrome distributions – NVIDIA ranks second in terms of total lines changed and fourth in terms of number of changesets for all employers or organizations.“

„At the end of the day, providing a consistent GPU experience across multiple platforms for all of our customers continues to be one of our key goals.“

Ve stručnosti nám tedy Nvidia ve své reakci říká, že podpora Linuxu je pro ni důležitá. Co se týče zmiňovaného problému kolem (ne)podpory Optimusu, který „eskaloval“ v Linusovo gesto, tak Nvidia říká, že Optimus „launchovala“ s podporou pouze pro Windows 7. Open-source komunita to vyřešila projektem Bumblebee (ten zmiňovala tazatelka na oné Linusově přednášce) a Nvidia nyní upravila svůj instalátor uzavřených ovladačů (verze 295) tak, aby s Bumblebee spolupracoval lépe. Jakkoli Nvidia chápe, že by mnozí chtěli detailní dokumentaci ke všem jejím GPU či více komunikovat s open-source komunitou, Nvidia jde cestou využívání své vlastní hotové infrastruktury, spíše než Linuxové infrastruktury (pozn.: tím Nvidia naráží na to, že 90 % kódu sdílí linuxový, BSD či Solarisový ovladač s tím Windowsovým). Jakkoli to většina nemusí oceňovat, dává to Nvidii možnost poskytovat konzistentní podporu GPU skrze operační systémy či platformy. Uživatelé tak benefitují z toho, že ve stejný moment, kdy se podpora něčeho (nové grafiky, nových OpenGL rozšíření, …) objeví pro Windows, má ji Nvidia i pro Linux.

Co se týče narážky na ARM a Tegru, pak Nvidia dodává, že je velmi aktivním přispěvatelem do Linuxového kernelu pro ARM. Co se týče připravovaného kernelu 3.4, který bude pohánět nadcházející ARMové stroje s Linuxem, Androidem či Chrome OS, pak Nvidia je zde co do počtu řádků zdrojového kódu na čtvrtém místě mezi subjekty, které do kernelu přispívají.

Tolik tedy Nvidia, nyní si to rozeberme. Nejdřív klady ve prospěch tohoto kalifornského návrháře GPU/SoC. Je pravda, že Nvidia poskytuje velmi dobrý ovladač pro Linux a musíme uznat, že tam, kde se u Radeonů HD 7900 čekalo na použitelný ovladač několik měsíců, Nvidia přinesla ovladač pro GeForce GTX 600 prakticky hned po uvedení. To je jednoznačný bonus a za toto osobně Nvidii chválím.

Stejně tak je pravda, že Nvidia je významným přispěvatelem do linuxového kernelu i dalších souvisejících projektů (X.Org, …). Na to ale Linus nenarážel, jeho poznámka se týkala toho, že uživatelé jednoduše musí čekat, dokud Nvidia danou věc neimplementuje v rámci svého uzavřeného ovladače. A když jde náhodou o velmi přínosnou funkci jako je Optimus a Nvidia se rozhodne, že ji jednoduše nebude na Linuxu podporovat, pak je jasné, že se mu vaří krev v žilách. Výmluva na projekt Bumblebee je pak poněkud zoufalá a směšná. Díky Bohu, že jsou mezi vývojáři open-source i tací, kteří jsou ochotni se porvat s reverzním inženýrstvím a implementovat něco, co se Nvidia rozhodla nabídnout pouze zákazníkům koupivším si komerční uzavřený operační systém z Redmondu.

Při vší úctě k tomu, co Nvidia pro Linux udělala, snažit se to vydávat za nějaké, byť jen naznačené, samaritánství, není košer. Nvidia přispívá do linuxového kernelu a dalších souvisejících projektů z čistě pragmatických důvodů: dělá na tom, co potřebuje pro své komerční aktivity, ať protlačování čipů Tegra do tabletů, nebo podporu karet Tesla a Quadro v pracovních stanicích a serverech. Z vyjádření PR oddělení Nvidie je tak jasně cítit, že buď nepochopili o co Linusovi jde (nepravděpodobné), nebo to moc dobře vědí a zkusili svým vyjádřením ten Linusův problém obejít (velmi pravděpodobné).

Jak se na Nvidii a její přístup k Linuxu díváte vy? Jste spíše zastánci toho, že je bezva, jak dobrý ovladač Nvidia produkuje, nebo vám naopak vadí jeho velikost, uzavřenost, kostnatost a podobné vlastnosti plynoucí z méně agilního uzavřeného vývoje? Jen se prosím v komentářích zdržte srovnávání s AMD z hlediska přispívání do linuxového kernelu či X.Org - zde je situace možná jiná, než byste od „bývalé ATI“ čekali - AMD patří mezi tradičně největší přispěvatele do Linuxu a drží se na předních příčkách i v dalších projektech (X.Org, GCC, …).

Zdroje: 

Nvidia (via Phoronix)

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Reakce Nvidie na vztyčený prostředník Linuse Torvaldse

Pátek, 22 Červen 2012 - 17:21 | Fake Name | A prečo by inak vydávali ovládače pre Linux hmm?...
Pátek, 22 Červen 2012 - 14:53 | HKMaly | Ono taky pomerne velka cast ABI je rock stable....
Pátek, 22 Červen 2012 - 08:20 | gandalfista | A jste skutečně přesvědčen, že náklady na vývoj...
Čtvrtek, 21 Červen 2012 - 19:56 | vindicator5 | To snad záleží na konkrétním znění smlouvy....
Čtvrtek, 21 Červen 2012 - 18:31 | r23 | Podepisoval jsi někdy nějakou NDA ? Popravdě vše...
Čtvrtek, 21 Červen 2012 - 14:47 | HKMaly | Neni pravda. GPL rika, ze musis zverejnit...
Čtvrtek, 21 Červen 2012 - 13:47 | WIFT | Imho slovo "Optimus" lépe nevyskloňuješ...
Čtvrtek, 21 Červen 2012 - 13:04 | Fake Name | Skvalitnenie podpory je predsa cesta ako na svoju...
Čtvrtek, 21 Červen 2012 - 09:50 | gandalfista | Jen na okraj - nVidia je komerční firma jejímž...
Čtvrtek, 21 Červen 2012 - 08:22 | TyNyT | "Optimusem"... no FUJ, to je snad ještě...

Zobrazit diskusi