RECENZE – AMD Vega Frontier Edition Liquid Cooled v testu
Kapitoly článků
Vega FE LC je poněkud zvláštní produkt, ani herní ani profesionální, je něco mezi. Podobně jako NVIDIA Titan řada zde není zcela jasné a dané zaměření a proto karty tohoto typu označuji spíše jako snob-end.
Chlazení samotné si zaslouží pochvalu, nový typ vodního chladiče by měl být efektivnější a celkově lepší, pumpa navíc není prakticky slyšet, což byl občas problém u Radeonů Fury X při vydání. Stejný typ chladiče používá i Vega 64 LC.
Průměrný herní výkon
Nyní se podíváme na zprůměrovaný herní výkon ve všech třech rozlišeních separátně, data jsou získána z průměrných FPS. Jako baseline slouží AMD Vega FE LC s aktivovaným 300W BIOSem, ve všech grafech má tedy 100% výkonu, ostatní karty jsou silnější nebo slabší.
Chtěl bych ještě upozornit, že testovací vzorek her je dosti malý a jedná se pouze o průměrné hodnoty, proto nedoporučuji na základě těchto grafů dělat nějaké velké závěry.
Po celém otestování jsem velmi příjemně překvapen výkonem Radeonu Fury X, je totiž jen o pár procent pomalejší než Vega FE, což je velmi dobrý výsledek pro tak starou kartu. Člověk si skoro říká, jak by asi dopadl die-shrink Fury X s 8GB HBM2 VRAM.
Plánuji tento rok kartu znovu zapůjčit a otestovat ve speciálním scénáři a přidat některé profesionální aplikace a scénáře do testu, jelikož Vega má zajímavý potenciál na výpočty všeho druhu. Můžete se tedy těšit na další článek a je možné, že se můj verdikt změní. Také plánuji otestovat spotřebu a zjisti jaké jsou možnosti přetaktování a podvoltování.
Na rozdíl od jiných recenzentů a uživatelů jsem nenarazil na žádné problémy s ovladači či přepínáním mezi Gaming a Professional ovladačem. Samozřejmě v dalším testu budu srovnávat i tyto režimy a další vychytávky.
Zcela nakonec bych si přisadil menší poznatek ohledně FreeSync monitoru, jakmile si totiž pořídíte FreeSync či G-Sync kompatibilní monitor, už nebudete chtít zpět.
Radeon Fury X používám právě s testovacím Samsungem a na FreeSync se velmi dobře zvyká. Přestože jsem během testování s GTX 1080 měl vyšší framerate, občasný tearing a stuttering byl poněkud nepříjemný, ve výsledku pak může být díky tomuto efektu herní zážitek lepší se slabší kartou.
AMD Vega Frontier Edition Liquid Cooled získává perfektní skóre: 5/7
Klady | + Vysoký výpočetní výkon pro neherní úlohy |
+ Vynikající kvalita zpracování a použité materiály | |
+ Velmi tiché a účinné vodní chlazení | |
Zápory | - Vysoká cena a špatná dostupnost |
- Nevýhodný herní poměr výkon na Watt oproti GTX 1080 |
Poděkování:
Za zapůjčení Asus Turbo GTX 970 OC děkujeme společnosti Softcom.
Za zapůjčení AMD Radeon Pro WX 5100 děkujeme společnosti Stream-Circle.