RECENZE: ASUS ROG Flow X13 Ultra Slim 2-in-1 Gaming Laptop
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti závisí velmi na použitém napájecím profilu, já testoval v továrním režimu, který je standardně zapnutý, jiné režimy jsem nezkoušel, dbám totiž na "OOBE" (Out Of Box Experience - Iniciální Zážitek Uživatelů, kteří Zařízení Vybalí a Používají).
Podobně jako na jiných ASUS noteboocích, i Flow X13 podporuje změnu chování ventilátorů dle teplot a můžeme si tak poladit vlastní profil, to je velká výhoda, ale nevyužil jsem jí a testoval jsem v továrním režimu Performance, který Armoury Crate nastaví po připojení adaptéru.
Předem zmíním, že Ryzen 9 5980HS nedrží napájecí limit 35 Wattů pořád, ale po dobu několika sekund vyskočí na 62 Wattů, velmi rychle klesne na 45W a po cca dalších dvaceti sekundách dojde na pokles na základních 35 Wattů. Toto umožňuje vyšší CPU boost pro krátkodobé úlohy a nejedná se o nic nového.
V AVX2 zátěži procesor drží limit 35W dlouhodobě a frekvence se ustálí na 3,2GHz u všech osmi jader, což je jen o 200MHz více proti základnímu taktu. Ventilátory v notebooku mají i tak co dělat, roztočí se na nějakých 5900 RPM a hlučnost se pohybuje okolo 40dBA, možná i více, vysoký výkon v tenkém těle a ticho prostě nejde dohromady.
V AIDA64 stress testu jsou vytěžovány obě dvě grafiky, XG Mobile RTX 3080 a Vega 8 v CPU. Procesor podtaktuje všechna jádra jen na 3,1GHz, ventilátory v notebooku se točí v rozpětí 4600-5700 RPM a Flow X13 rozhodně není tichý, ventilátor v XG Mobile dokovací stanici se smusí snažit ještě více, víceméně drží 5100 RPM a občas poskočí i více.
Ve Furmarku má RTX 3080 celkem vysokou teplotu jádra, nebezpečně blízko 90°C a to jen s napájecím limitem 115W. Ventilátor se opět musí dost snažit a dok není tichý, v podstatě simuluje herní notebook sám o sobě.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Výdrž baterie jsem testoval s nativním rozlišením 3840x2400 a poté jsem rozlišení snížil i na 1920x1200 pro reprezentaci modelů s 1200p displejem. S nižším rozlišením 1920x1200 a 50% jasem notebook průměrně odebírá 6,5W při brouzdání ve Firefoxu, při použití vyššího rozlišení 3840x2400 odběr skáče značně výš a masivně snižuje výdrž baterie.