RECENZE: ASUS ROG Flow X13 Ultra Slim 2-in-1 Gaming Laptop
Kapitoly článků
Závěr je tradičně lehce komplikovaný. Dnes testovaná konfigurace se prodává v ČR jako bundle samotného notebooku a dokovací stanice k tomu, dovedu si však představit uživatele, kteří touží po 32GB RAM a dok nepotřebují. Doufám, že ASUS začne nabízet ROG XG Mobile dokovací stanice a Flow X13 notebooky samostatně.
Dok samotný může být poněkud hlučný v zátěži, prostě jako normální herní notebook, 115W grafickou kartu chladí jen jeden ventilátor. Chápu, že dok má malé rozměry, ale možná by stálo za to chlazení přepracovat a přidat třeba druhý ventilátor pro lepší odvod tepla. Cením si zde nových nápadů, vyvedení osmi PCIe Gen3 linek staví tento dok na úroveň výše, než různé Thunderbolt 3/4 eGPU boxíky. Navíc USB-C bokem slouží pro USB konektivitu, ethernet a čtečku SD karet.
Na doku mi asi nejvíce vadí delší připojovací a odpojovací proces, dok má navíc zámek, takže jej nemůžeme omylem odpojit, což chrání proti BSOD. Tento delší proces není vhodný pro uživatele, kteří s notebookem často cestují, třeba po firmě, ale spíše pro uživatele kteří zadokují ráno a oddokují se někdy večer, nebo i za delší dobu. Z doku mám tak lehce smíšené pocity a zcela jistě by šel vylepšit, minimálně z hlediska chlazení.
Nyní k samotnému Flow X13, musím říci, že notebook samotný se mi velmi líbí, displej s poměrem stran 16:10 je skvělý, osobně bych preferoval spíše panel s 1920x1200 rozlišením, na 13,4" úhlopříčku se mi to jeví jako zcela dostatečné a použitelné se 100% škálováním, 3840x2400 panel má sice lepší barevné podání, ale v ruku v ruce s tím jde vyšší spotřeba při provozu na baterie, vyšší cena, nižší obnovovací frekvence a také nutnost nějakého škálování. Chápu však, že pro kreslíře a grafiky to může být zajímavé řešení pro kreslení na cestách, nebo třeba pro práci s fotografiemi. Nejsem úplně nadšen z lesklého provedení displeje, ale to je částečně dané i ochraným sklem Gorilla Glass, jas je dostatečný, takže to nevnímám jako nějaký zásadní problém.
Flow X13 je víceméně přímou konkurencí pro Lenovo Yogy a další 2v1 stroje. Když pominu možnost externí GPU skrze ROG XG Mobile dok, je notebook velmi zajímavý hlavně svým vysokým výkonem. Konkurence většinou používá čtyřjádrové procesory Intel Tiger Lake, ASUS vsadil na 35W osmijádro ze stáje AMD a bez problémů překoná z hlediska výkonu všechny 2v1 na trhu. Ano, některé MS Surface nabízí také GeForce GTX 1650 Max-Q v podobné úhlopříčce, ale za značně vyšší cenu a se slabším procesorem. AMD Ryzen 9 5980HS je navíc velmi efektivní a nabízí vysoký výkon poměrně konzistentně, ne jen po dobu několika sekund. To má za následek i to, že se magnesiové tělo notebooku dost zahřeje. Je to o kompromisech, pokud však hledáte opravdu výkonný a zároveň malý notebook, je ASUS ROG Flow X13 velmi zajímavou volbou.
Tradičně se mi nelíbí pájená RAM, ale LPDDR4X paměti v BGA provedení jsou v tomto segmentu víceméně standardem, naštěstí ASUS nenabízí konfiguraci s 8GB RAM, to by bylo v roce 2021 u takto drahého zařízení poněkud smutné. Nepotěší i omezení na straně SSD, NVMe SSD můžeme sice vyměnit, ale notebook podporuje pouze 30mm dlouhé M.2 2230 disky, což značně omezuje výběr.
Myslím si, že notebook by mohl být zajímavý pro business class segment, stačilo by vyhodit GeForce GTX 1650 Max-Q a nechat pouze integrovanou Vegu + umožnit dokování s XG Mobile dokem. Dále bych přidal TrackPoint, zvětšil M.2 slot na standardních 80 milimetrů a pokud by to uspořádání vnitřku umožnilo, možná by šlo dovnitř nacpat i větší 68-70+ Wh baterii. Nebo místo větší baterie osadit dva SODIMM sloty. Netuším však, jak by firemní zákazníci takový stroj přijali, obávám se, že pro mnoho firem je životně důležitá nějaká forma NBD on-site záruky, takže by to dost možná přilákalo spíše nějaké freelancery.
Notebook se mi velmi líbí a používal jsem ho raději, než starší ThinkPad X230 Tablet, byť ThinkPad má dle mého subjektivního názoru příjemnější klávesnici a TrackPoint.
Jsem rád, že ASUS opět vyvinul něco zajímavého a experimentuje, za toto si notebook odnese mé subjektivní ocenění "I love it!".
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Velmi vysoký výkon procesoru + Vysoká kvalita zpracování + Displej s poměrem stran 16:10 + Možnost pesíkatého dokování s pořádným externím GPU (RTX3070/3080) + XG Mobile dok má dobrou portovou výbavu + USB-C s podporou DP 1.4 i PD + Nízká hmotnost + Dobrá výdrž baterie s 1200p displejem + Možnost řídit ventilátory v Armoury Crate |
zápory | - Nižší výdrž na baterii s 2400p displejem - Připájená RAM - max 32GB - M.2 2230 slot značně omezuje výběr SSD - Vysoká cena s ROG XG Mobile dokem - Připojení/odpojení ROG XG Mobile je zdlouhavé - Externí GPU se poměrně dost hřeje |
pohlídejte si | ? Pouze lesklé provedení LCD ? Na povrchu notebooku snadno ulpí otisky prstů |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS ROG Flow X13 + ROG XG Mobile RTX 3080, ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q, ASUS ProArt StudioBook W590G6T, ASUS ZenBook Duo 14 UX482, ASUS ZenBook Flip S UX371E, ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení notebooků Lenovo Legion Creator 7 15IMH05, Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05, Lenovo Legion 5 15ARH05 a Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming děkuji společnosti Lenovo.
Za zapůjčení notebooku XMG Core 14 děkuji společnosti XMG.
Za zapůjčení notebooků MSI GP66 Leopard 10UG-471CZ, MSI GE75 Raider 10SFS a MSI Alpha 15 A3DDK děkuji společnosti MSI.
Za zapůjčení notebooků HP ZBook Firefly 15 G7, HP ENVY 17-cg0005nc, HP ProBook 440 G7 a HP OMEN X 2S 15-dg003nc děkuji společnosti HP.
Za zapůjčení notebooku MSI GF65 Thin 9SD děkuji společnosti Cat In The Box.
Za zapůjčení grafické karty XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO děkuji společnosti AMD.