RECENZE: ASUS ROG Strix SCAR17 G732LXS - mobilní RTX 2080 SUPER a 300Hz LCD
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
ASUS ROG STRIX SCAR 17 využívá pro zlepšení chlazení a přenosu tepla tekutý kov namísto klasické pasty, což vnímám jako dobrý krok, v podstatě nikdy nebude třeba notebook přepastovat, maximálně profouknout ventilátory od prachu.
Provozoní vlastnosti jsou celkem rozumné, v zátěži CPU+GPU notebook vyprodukuje hluk okolo 44 deciBelů, což není tiché, ale zároveň se nejedná o nějaký šíleně hlučný notebook. Uchladit GeForce RTX 2080 SUPER je navíc jednodušší, než uchladit osmijádrový procesor od Intelu. RTX 2080 SUPER má napájecí limit 150 Wattů pro celou kartu a 115W pro samotné GPU. Procesor má velmi vysoké napájecí limity, krátkodobý limit má hodnotu 135 Wattů, což nezní zrovna notebookově, v tomto režimu všech osm jader boostuje až na 4GHz. Po snížení na 70 Wattů, což je standardní dlouhodobý limit se frekvence všech jader sníží na 3,3-3,4 GHz.
Teploty ve ffmpegu jsou celkem dobré na to, že zde máme osmijádrový procesor se 70W limitem, frekvence se ustálí na 3,3-3,4GHz, otáčky ventilátorů dosahují v této zátěži 3100-3700 RPM, Armoury Crate uvádí hlučnost 38,6 dBA. Fór je v tom, že procesor je pouze naprosto zanedbatelně rychlejší, než Ryzen 7 4800HS, ale má dvojnásobný odběr.
V AIDA64 stress testu se je vytěžováno i iGPU, to notebook potrápí krapet více, jelikož se používá i integrovaná Intel grafika, to způsobí snížení napájecího limitu pro procesorová jádra, ta se díky tomu podtaktují na 2,6GHz a zůstane jim asi 45 Wattů k napájení, zbytek spolkne iGPU. V tomto režimu se ventilátory točí na nějakých 3800 až 4400 otáček za minutu a hlučnost se vyšplhá až na 44 dB.
Ve Furmarku se RTX 2080 SUPER zapotí, ale nijak speciálně, odvod tepla je velmi dobrý a frekvence GPU se drží okolo 1395 MHz.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na vysoké detaily.
Neposledně jsem vyzkoušel i výdrž baterie, což je činnost, kterou dělám poměrně nerad, nemusím totiž moc metodiky, kdy se notebook nechá idlit do vybití, nebo se opakuje nějaká konkrétní činnost, typicky notebook používám tak, že píšu třeba tento článek, mám na pozadí puštěný prohlížeč s nějakým podcastem. Výsledky tedy berte velmi hrubě orientačně, pokud na notebooku kompilujete software během cesty vlakem, bude výsledek zcela odlišný, stejně tak pokud použijete Linux, nebo nějaké jiné nastavení a není v mých silách pokrýt vše, zabralo by to extrémní množství času.
Výdrž na baterii mnoho uživatelů nepotěší, nicméně testovaný notebook je primárně herní, takže to mnoho uživatelů trápit nebude. Na druhou stranu máme k dispozici osmijádra, která mohou být velmi úsporná, SCAR 17 dokonce zpomalí LCD na 60Hz, ale i to nepomůže. Odběr při provozu na baterie se pohybuje v rozpětí 12-25 Wattů, což baterii vysaje poměrně rychle. Napájecí limit procesoru se navíc sníží na 35 Wattů, čímž se nějaké množství energie povede ušetřit.