RECENZE: ASUS TUF Gaming FX705DU – AMD a NVIDIA pod jednou střechou
Kapitoly článků
Provozní vlastnosti jsou ošemetná záležitost, obzvlášť u notebooků. Já sám jsem navyknutý, že můj soukromý ThinkPad W530 je typicky tichý i v zátěži a v malé zátěži nebo idle se chladí bez točícího se ventilátorů. Díky trendu ztenčování notebooků jsem však často vyveden z omylu a moderní notebooky bývají často poněkud hlučnější.
Protože má ASUS poměrně solidně vypadající chlazení, doufal jsem ve velmi tichý provoz, podobně jako v případě obřího Aceru Helios 500 s desktop komponenty. Tak to bohužel nedopadlo, ale i tak nejsou výsledky zlé.
Pokud zatížíme hlavně procesor, bude iniciálně boostovat na všech jádrech v rozpětí asi 3572-3650 MHz, teplota vystřelí na poměrně vysokých 80-86 °C, po asi pěti minutách se CPU lehce uklidní a frekvence všech jader se pohybuje okolo 3347-3422 MHz, teplota CPU klesne na příjemných 68-69°C. Vzhledem k tomu, že se jedná o čtyřjádro s 35W TDP, to není vůbec špatné, Core i7-7700HQ potřebuje pro takový boost dalších deset Wattů.
Ventilátory lze monitorovat skrze ASUS Armoury Crate, v AIDA64 stress testu se jejich rychlost pohybuje ve skocích 4000-4200-4400 RPM. To zní dost děsivě, ale ventilátory naštěstí nevyluzují nějaké podivné zvuky a ani nepískají. Pokud hrajete se sluchátky, nejspíše o nich vůbec vědět nebudete, při hraní jsou navíc o něco klidnější, než ve stress testu.
Notebooku by možná pomohlo protáhnout chladič na jedné straně až ke kraji a možná také pasiv vyrobit z mědi namísto hliníku. Sluší se dodat, že zbytek chladiče je celoměděný. I přestože zvukový projev není optimální patří ASUS FX705DU mezi lepší herní notebooky, obzvlášť pokud jej srovnáme s dalšími stroji, téměř všechny ostatní herní stroje se smaží ve vlastní šťávě.
Za zmínku stojí, že ASUS FX705DU má celkem tři profily, které nastavují napájení a řídí ventilátory. Silent, Balanced a Turbo. Turbo profil točí ventiláitory na maximální možné otáčky, Balanced je takový standard a Silent profil efektivně zakáže procesoru používat Turbo boost a ventilátory výrazně zpomalí, výkon je pak samozřejmě mrzutější, ale jedná se o vhodný profil při práci na baterii. Já jsem testoval s Balanced profilem, jelikož ten dává největší smysl.
Furmark
Furmarkem stresuji pouze přídavná GPU, testuji ve FullHD bez MSAA a nechávám běžet Furmark 10 minut, aby se GPU pořádně zahřála.
Sluší se dodat, že Furmark je tzv. „power virus“, tedy snaží se ošklivě co nejvíce testovaná GPU roztopit a jedná se o typ zátěže na který v hrách spíše nenarazíme.
GTX 1660 Ti se v tomto testu roztopí opravdu hodně, problém je v tom, že Furmark vytěžuje i integrovanou Vegu 10 Mobile, která nějaké to teplo přidá a nepovedlo se mi Furmark pustit pouze na GTX 1660 Ti, to samozřejmě podmínky ještě více zhoršuje.