RECENZE: ASUS TUF Gaming FX705DU – AMD a NVIDIA pod jednou střechou
Kapitoly článků
ASUS TUF Gaming FX705DU je velmi zajímavý herní notebook, který má aktuálně na trhu velmi speciální postavení. Pokud totiž hledáte co nejvýkonnější herní notebook v cenové kategorii lehce přes třicet tisíc Kč, lepší nenajdete. Aktuálně je testovaný kus možné sehnat za nějakých 33 000 Kč s DPH. Většina konkurenčních strojů má totiž často pomalejší GeForce GTX 1060 nebo dokonce GTX 1050 Ti, částečně to může být kompenzováno šestijádrovými Intel procesory, ale poslední várky chyb v procesorech tomu moc nepomáhají.
ASUS má i dle mého názoru méně zajímavý ASUS TUF Gaming FX705GM, kde najdeme právě i7-8750H a slabší GTX 1060, osobně bych šel spíše do testovaného modelu, na hry poslouží lépe. A možná bude i méně hlučet a topit. (:
Mnoho her ocení spíše výkonnou grafickou kartu, což GTX 1660 Ti s 6GB VRAM rozhodně je, velmi často se plíží okolo GTX 1070 Max-Q, což je velmi dobrý výsledek vzhledem k 85W TDP. Ryzen 7 3750H sice není výkonnější než třeba Core i7-8750H, ale je dostatečně výkonný, aby si člověk kvalitně zahrál.
V notebooku můžeme navíc snadno vyměnit disky, RAM, WiFi modul, přidat druhý disk a vyčistit chlazení, to se také počítá jako bonus. Snadná rozebíratelnost bohužel není samozřejmostí. Líbí se mi přítomnost stavových LEDek včetně LEDky signalizující aktivity disku, LEDky navíc svítí bíle a nejsou tak agresivně modré, což je pozitivní.
Bohužel jsou zde i jistá negativa, některá lze vnímat jako subjektivní z mého pohledu, jiná možná ne, to ale nechám na čtenáři co považuje za prioritní. Osobně mi nejvíce vadí absence 120 Hz LCD panelu, hlavně z důvodu že ASUS TUF Gaming FX505D, který lze sehnat v úplně stejné konfiguraci jen s 8GB RAM za nějakých 29 990 Kč s DPH takový panel má. FX505DU jsem v rukou neměl, ale jedná se defacto o úplně stejný hardware, jen v lehce menším těle, má úplně stejnou základní desku i chlazení a navíc 120 Hz panel. A ještě k tomu je asi o čtyři tisíce levnější, za ušetřený peníz si můžete přidat dalších 8GB RAM a třeba i 2TB plotnový disk.
Pokud by testovaný notebook byl právě FX505DU, bez otálení bych mu dal stříbro. Jenže testovaný model má pouze 60 Hz FullHD panel, sice se jedná o pěkné IPSko, ale na herním notebooku této cenové kategorie mi takový LCD panel chybí. FX505DU má vlastně ještě jeden rozdíl a to sice menší baterii i tak bych ale volil spíše FX505DU. Je mi jasné, že vyrobit plasty pro 17,3“ notebook je dražší, než pro 15,6“ a možná i samotný LCD panel je dražší, ale bylo by hezké takovou konfiguraci i tak nabízet, nebo rovnou nabídnout i variantu s 144 Hz panelem.
Nicméně pokud Vám nevadí absence rychlého panelu, je FX705DU pořád velmi solidní volbou, na kterou konkurence vlastně nemá odpověď a možná nějakou dobu ani mít nebude.
Mezi další věci, ze kterých nejsem úplně nadšen je například to, že všechny porty jsou na pravé straně, bylo by hezké, kdyby na levé straně bylo třeba alespoň jedno USB 2.0 a čtečka karet, takto je notebook poměrně chudý z hlediska portové výbavy.
Také si myslím, že by notebook v této konfiguraci mohl obsahovat rovnou nějaký 1TB 5400 RPM disk i za cenu malého navýšení ceny, 512GB NVMe SSD je zcela jistě fajn, ale mnoho hráčů ocení nějaký extra prostor. Zajímavou alternativou by mohlo být použití 1TB M.2 SATA SSD, jelikož jejich cena šla výrazně dolů. Dokonce by šlo použít i právě použitý Intel 660p, přestože se jedná o levné QLC SSD, 1TB verze by měla být o něco veselejší.
I přes to všechno je ASUS TUF Gaming FX705DU velmi vyvážený notebook, prodáván v konfiguraci, kde nebude třeba hned nic měnit, za předpokladu, že uživateli stačí 512GB SSD. Výhodou může být ještě zabudované fTPM přímo v procesoru, to ale vyžaduje dražší Windows 10 Pro.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoký grafický výkon + Možnost osadit druhý SATA disk + Velmi snadná servisovatelnost pro upgrade/údržbu + Dobrá kvalita zpracování + Možnost upgradovat RAM a WiFi modul + NVMe disk je připojen přes čtyři linky Gen3 + Přítomnost stavových LEDek + Velmi dobrá výdrž baterie |
zápory | - Notebooku chybí 120Hz displej, ten má jeho 15,6“ bráška - Všechny porty jsou na jedné straně, hodily by se nějaké extra USB porty a čtečka SD karet - Notebook by mohl mít levné 1TB SSD (Intel 660p) |
pohlídejte si | ? Rozložení klávesnice nemusí vyhovovat každému ? FX505DY může být vhodnější, pokud nepotřebujete 17,3“ LCD ? Lehce vyšší hlučnost může vadit při hraní bez sluchátek |
ASUS TUF Gaming FX705DU si tedy zaslouží bronzové hodnocení.
Poděkování
Za zapůjčení ASUS TUF Gaming FX 705DU děkuji společnosti ASUS.