RECENZE: ASUS ZenBook Flip S UX371E - Intel Tiger Lake a LPDDR4X-4266 útočí
Kapitoly článků
Závěr bude pro nadšence tenkých zařízení spíše neveselý. Ale nejprve to pozitivní, notebook má příjemnou velikost i hmotnost, je vyroben z kvalitních materiálů, má úžasný kalibrovaný OLED a ASUS v balení přikládá i kreslící pero a gigabitový USB ethernet. Notebook jistě ocení grafici nebo fotografové za chodu, tabletové využití moc nevidím, ale třeba se pletu. Je veselé, že oba ThunderBolt 3 porty mají dostatečnou konektivitu, každý má k dispozici čtyři PCIe Gen3 linky. Zde však vyvstává první z mnohých problémů a to sice bezpečnost. Je mi jasné, že mnoho uživatelů vnímá bezpečnost jako něco sprostého, nechutného co je jen omezující, ale opak je pravdou, obzvlášť u proprietární technologie. ThunderBolt je na tomto notebooku zcela nezabezpečený a v době psaní recenze možné toto nastavení změnit, za sebe jako IT Administrátora mohu říci, že tento notebook do firmy nesmí i přestože má TPM 2.0.
Tím to však nekončí, ASUS se rozhodl neosadit 3,5mm audio jack, přitom místo v těle notebooku je, stačilo by přesunout zapínací tlačítko. Namísto toho máme USB-C redukci, ale alespoň máme k dispozici to. Primárně se mi nelíbí konfigurace s 8GB RAM, v notebooku za 38 990 Kč s DPH bych 8GB RAM opravdu nečekal, zcela určitě by zde mělo být 16GB, 8GB RAM je velmi omezujících, grafická karta nemá dostatek paměti a nadšeni nebudou ani uživatelé Photoshopu a dalších grafických programů, kde si dovedu představit, že RAM vyčerpají rychle. Je mi jasné, že notebook není pro herní využití, ale i zde je to problém, mnohé moderní hry nelze spustit díky nedostatku RAM a VRAM, kterou nelze uživatelsky rozšířit.
Dále je zde SSD, je hezké, že má k dispozici čtyři PCIe Gen3 linky, ale osazený Kingston působí laciným OEM dojmem neznámého asijského výrobce, při větší zátěži se SSD extrémně zpomalí, což se mi jeví u takto vyšší třídy notebooku jako poněkud bizarní. Nejsem si zcela jist, zda je to absencí chlazení, páskou, nebo samotným SSD, ale to nic nemění na faktu, že se jedná o velmi pomalé SSD na poměry NVMe disků.
Dále mne moc neosnil nový Intel Tiger Lake procesor, čtyřjádrový výkon je dost podobný jako u starších modelů, byť nabídne vysoký jednovláknový výkon. Jenže jak sám Intel říká, mobilní procesory nejsou jen o výkonu, důležité jsou další parametry jako třeba výdrž na baterii, grafický výkon. A tyto vlastnosti zde také nejsou příliš dobré. Věřím, že procesor by v 28W režimu podával značně vyšší výkon, ale to v tenkém těle uchladit nelze. Samotný procesorový výkon mi přijde jako dostatečný, ale kazí to slabší iGPU a slabší výdrž baterie, s čímž souvisí i jen 8GB RAM a UHD OLED.
Nemožnost schovat pero a HDMI 1.4 jsou už spíše drobnosti, ale i tak zamrzí. Myslím si, že notebook by mohl být skvělým zařízením, kdyby měl 16GB RAM, lepší SSD s lepším chlazením, audio jack, HDMI 2.0 a displej by možná stačil nějaký s nižším rozlišením, třeba 2560x1440, 2880x1620 nebo něco podobného. Intel Iris Xe by se namáhala méně, možná by stálo za to i poladit napájecí limity procesoru při provozou na baterie a hned by se jednalo o zajímavější 2v1. Jo a taky opravit bezpečnostní díru u ThunderBoltu, ale to snad ASUS brzy opraví.
Vzhledem k výše uvedenému si testovaný notebook žádné ocenění neodnáší.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Úchvatný a kalibrovaný UHD OLED panel s dotykovou vrstvou + Dva ThunderBolt 3 porty, přičemž každý je připojený přes PCIe Gen3 x4 + Kvalitní materiály a zpracování + 2v1 provedení + Přiložený USB-A gigabitový adaptér + Kreslící pero + Možnost zakoupení mezinárodní ASUS Premium Care záruky |
zápory | - Připájených 8GB RAM, v dané cenové relaci poněkud WTF - Pouze HDMI 1.4 |
pohlídejte si | ? OLED má vyšší spotřebu s vyšším jasem a negativně ovlivňuje výdrž baterie ? Na těle notebooku i displeji se rády drží otisky prstů |
Poděkování
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS ZenBook Flip S UX371E, ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení notebooků HP ZBook Firefly 15 G7, HP ENVY 17-cg0005nc, HP ProBook 440 G7 a HP OMEN X 2S 15-dg003nc děkuji společnosti HP.
Za zapůjčení notebooků Lenovo Legion 5 15ARH05 a Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming děkuji společnosti Lenovo.
Za zapůjčení notebooku MSI GF65 Thin 9SD děkuji společnosti Cat In The Box.
Za zapůjčení notebooků MSI GE75 Raider 10SFS a MSI Alpha 15 A3DDK děkuji společnosti MSI.
Za zapůjčení grafické karty XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO děkuji společnosti AMD.