RECENZE: ASUS Zenbook S 14 - aneb Copilot+ AI notebook s Intel Lunar Lake
Kapitoly článků
Tentokráte jsem mimo měření teplot za pomoci HWiNFO využil i zásuvkový wattmetr, protože může být zajímavé vědět, kolik energie notebooky spotřebují při různých činnostech. V testovací místnosti bylo cca 24°C.
Provozní vlastnosti velmi závisí na použitém napájecím profilu, já jsem testoval s profilem Performance, kdy procesor drží napájecí limit 28 Wattů dlouhodobě.
Intel Core Ultra 7 258V je chlazen chladičem s dvěma ventilátory, při nějaké delší zátěži je hlučnost až 35 dB, což není špatné na takovou žiletku. Procesor krátkodobě může využít až 37W limit, dlouhodobě 28W, ale občas dochází k propadům na 24~25W a nevím proč se to děje, jelikož k přehřívání nedochází. Při využití všech jader se taktovací frekvence P jader propadnou na 3 GHz a E jádra tikají typicky na 3,4 GHz.
Nově jsem se rozhodl začít testovat i Cinebench R23, benchmark nechávám běžet opakovaně po dobu třiceti minut a hodnoty si zapíšu během necelé poslední minuty.
Procesor i napájecí kaskáda má tak příležitost se pořádně zahřát, Intel Core Ultra 7 258V nijak extra netopí, což je skvělá zpráva. P jádra tikala na 3GHz a E jádra na 3,4 GHz.
V AVX2 zátěži se drží 28W napájecí limit. Podobně jako v Cinebench R23 i ve ffmpegu P jádra tikají na frekvenci 3GHz, ale frekvence různě poskakují.
V AIDA64 stress testu je zatížen procesor a iGPU, P jádra tikala na 2,6 GHz, E jádra 3GHz a iGPU na 1700 MHz.
Ve Furmarku je GPU ochotné držet frekvenci maximálně 1600 MHz, jelikož Furmark je ošklivý power virus. Teplota je nadále pod 80°C.
Vyzkoušel jsem také, jak moc notebook spotřebovává energii při hraní DOOM Eternal v 1080p na nízké detaily.