RECENZE: ASUS Zenbook S 14 - aneb Copilot+ AI notebook s Intel Lunar Lake
Kapitoly článků
Co říci na závěr? Podobně jako desktopový Arrow Lake ani notebookový Lunar Lake nenabízí něco, co by už na trhu nebylo. Tedy nabízí, alespoň v portfoliu Intelu se jedná o lepší procesor, než Učkové modely 12-13. generace, největší zlepšení lze zaznamenat u integrovaného grafického jádra, jistě zde pomáhají i velmi rychlé LPDDR5X-8533 paměti.
Procesor nijak neoslní a občas může být pomalejší, než starší Intel Core i5-1350P se stejným napájecím limitem a někdy ho překonají i starší Zen2/Zen3 osmijádra, což není nejlepší výsledek. Na druhou stranu, nepředpokládám, že by někdo Zenbook S 14 kupoval za účelem použití jako mobilní pracovní stanice, kde vyžaduje co nejvyšší CPU výkon.
Celkově se mi Lunar Lake jeví jako veselejší, než různé starší Intely 12-13. generace z řad U procesorů, hlavně různé modely, které mají jen dvě velká P jádra.
Konkrétně Zenbook S 14 je nabízen jen s Intel Core Ultra 7 258V proecesorem a 32GB RAM, jsem rád, že není nějaká humorná konfigurace jen s 8GB RAM. Paměť samozřejmě nerozšíříme, neboť je pájená přímo na substrátu.
Připájený je i WiFi modul, byť Intelí BE201 asi nikdo potřebu měnit mít nebude.
Oproti většímu Zenbooku S 16 na S 14 chybí čtečka SD karet, ale to jde na vrub menšímu prostoru uvnitř notebooku, proto to nepovažuji za nějaký zásadní problém.
Příjemně mě překvapila výdrž při provozu na baterie, byla lepší než u S 16 s AMD Strix Point, na druhou stranu Intel má k dispozici modernější výrobní proces a evidentně zapracoval i na energetické efektivitě. Osobně si myslím, že vliv má i úhlopříčka displeje, kdy větší 16" OLED prostě bude mít vyšší spotřebu, než v 14" provedení při podobné úrovni jasu.
Své jistě provedou ovladače GPU, optimalizace napájení, firmwaru a další komponenty jako SSD(často podceňováno mimochodem), WLAN a tak podobně.
Pro většinu uživatelů je tak Zenbook S 14 celkem slušně použitelný, přičemž je o 10 000 Kč levnější, než větší S 16. Na druhou stranu větší S 16 nabízí rychlejší procesor s více jádry/vlákny, výkonnější iGPU a také velkou čtečku SD karet.
Je zajímavé, že ASUS nevydal S 14 a S 16 s procesory obou výrobců. Co přijde příště, Zenbook S 15 s ARM? Zenbook S 13 s RISC-V? Nechte se překvapit!
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Překvapivě slušné Intel iGPU + Kvalitní zpracování a kovové šasí + Použitelná portová výbava vzhledem k tenkému tělu (2x USB4, HDMI, USB-A) + Překvapivě dobré zabudované reproduktory + Dobrá výdrž při provozu na baterie |
zápory | - Slabší výkon CPU - Připájený WiFi modul |
pohlídejte si | ? Výkon se může zlepšit optimalizacemi pro Lunar Lake specificky ? Větší S 16 má navíc čtečku SD karet |
Poděkování
Za zapůjčení notebooku ASUS Zenbook S 14 děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení notebooku ASUS Zenbook S 16 děkuji společnosti AMD.