RECENZE: Framework Laptop 16, je libo modulární klávesnici a vyměnitelné GPU?
Kapitoly článků
Frameworku 16 jsem osobně ještě více nadšený, než z Frameworku 13. Velmi se mi líbí onen speciální modul, kam můžeme osadit grafickou kartu, další dvě NVMe SSD nebo něco jiného. Velmi mě láká namodovat do Frameworku 16 klávesnici z ThinkPadu a vytisknout palmrest bez touchpadu.
Líbí se mi, že celý notebook lze servisovat velmi snadno jedním šroubovákem a můžeme si on-site opravy dělat ve vlastní režii a to i ve firemním prostředí, tam na to samozřejmě bude třeba nějaká odpovědná osoba, ale není to neřešitelné. A pokud si skladem podržíte jeden rozberaný DIY kus, tak není problém opravy provádět prakticky okamžitě.
Velkým plusem je ona modulární klávesnice, u mnoha jiných notebooků dostaneme prostě nějaké rozložení klávesnice, jaké výrobce uzná za vhodné. Existují navíc uživatelé, kteří preferují numerický blok, nebo ho naopak nechtějí. Framework 16 umožňuje konfiguraci dle chuti, klávesnici lze vycentrovat, posunout na strau a numerický blok můžeme posunout vlevo i vpravo.
Stejně tak můžeme hýbat s touchpadem, takže může zůstat vycentrovaný i s osazeným numpadem. Pokud někdo klávesnici zničí, lze ji vyměnit v rámci několika desítek sekund, zkuste něco takového udělat třeba na Macbooku.
Větší Framework 16 má k dispozici šest modulárních portů, ale chybí mu 3,5mm jack, takže je třeba určité rozhodování co kam osadíme. Ale řekl bych, že pro většinu lidí toto nebude problém, obzvlášť v době mnohých USB-C dokovacích stanic.
Kvalita zpracování je velmi dobrá, byť to kazí hliníkové spacery vedle touchpadu, jsou tam lehké vůle a nemusí vždy 100% sedět na místě. Displej je velmi dobrý a notebook je i rozumně tichý, pokud zrovna není v maximální zátěži, kde narazíte na problém přehřívání ve velké CPU zátěži. Tedy z uživatelského pohledu to nepoznáte, ale je škoda, že použité chlazení nezvládne trochu více, 54W není nijak vysoká hodnota k uchlazení.
Celkově tak Framework Laptop 16 má jistý pocit "prvogenerační jank" a je třeba s tím počítat, pokud do něj půjdete. Na druhou stranu Windows 11 fungují perfektně, Linux také a ani zásadně nevadí, že je aktuálně k dispozici se starším procesorem, protože pořád nabízí velmi slušný výkon. Osobně se těším na základní desku, kterou Framework vydá již tento červenec s mobilním procesorem AMD Strix Halo a dvěma LPCAMM2 sloty. Tato informace mi byla vyjevena ve snu, je tak zaručeně pravdivá.
Realisticky je možné očekávat desku se Strix Point procesory, podobně jako to bylo u Frameworku 13 a snad i novější RDNA4 GPU, což může být zajímavý upgrade, ale bude to bude zajímavější pro ty, kteří chtějí FW16 koupit jako svůj první Framework 16.
Osobně se tak těším na další moduly(komunitní i přímo od Frameworku) a také na dokovací stanice, které budou běžně poskytovat 140W+, což je aktuálně trochu výzva, přestože samotný notebook podporuje až 240W nabíjení.
Framework Laptop 16 si tak odnáší mé subjektivní ocenění "I love it!".
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Speciální slot pro osazení dGPU + Možnost osadit až čtyři NVMe SSD (pokud se použije speciální modul vzadu) + Displej má poměr stran 16:10 a slušné parametry + Výborná dokumentace a úžasná opravitelnost notebooku + Podpora 240W nabíjení přes USB-C + Dobrá výdrž při provozu na baterie + Uživatelsky konfigurovatelná portová výbava + Opravdu opravdová změna paradigmatu + Podporuje až 96 GB RAM + Možnost pořídit jako barebone v DIY edici za nižší cenu + Upgradovatelné v budoucnu + Všechny komponenty jsou vyměnitelné za pomoci přiloženého šroubováku + Dobrá podpora Linuxu a ovladače pro Windows jsou v jednom balíčku, navíc fungují i generické od AMD + Existence 2,5 GbE modulu a čtečky velkých SD karet + Kvalitní zpracování a přítomnost mnoha magnetů |
zápory | - Procesor se neuchladí v maximální zátěži s 54W napájecím limitem - Vyšší cena proti podobně vybaveným notebookům - Spacery vedle dílu s touchpadem nemusí dobře lícovat |
pohlídejte si | ? Je třeba dát si pozor, kam umisťujeme některé USB-C moduly, ne všechny porty mají DisplayPort a USB4 |