Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

RECENZE: GIGABYTE Z890 AORUS ELITE WIFI7 ICE, Core Ultra 9 285K a Core i9-14900K

Zdroj: diit.cz - Karel Svoboda

V dnešní recenzi se podíváme na desku společnosti GIGABYTE, další Arrow Lake s novým mikrokódem a také starší Core i9-14900K.

Říká se, že do třetice všeho dobrého. A tak se nám v redakci zjevil další procesor Intel Core Ultra 9 285K, v tomto pořadí třetí společně se základní deskou GIGABYTE Z890 AORUS ELITE WIFI7 ICE a dokonce dorazil překvapivě v celku celý testovací počítač taktéž společnosti GIGABYTE, který obsahuje procesor Inte Core i9-14900K, jelikož jsem chtěl doplnit některé testy právě o tento model a lépe ho tak porovnat s novějším Arrow Lake.

Nejprve v rychlosti představím stroj s Core i9-14900K, tato mašina využívá základní desku GIGABYTE Z790 AORUS PRO X, na které byl flashnutý lehce starší BIOS z roku 2023, což jsem napravil flashutím nejnovější verze a tím pádem došlo na zastropování napájecího limitu na hodnotu 253 Wattů, tedy o 3 Watty více, než co má novější Core Ultra k dispozici. Důvod je ten, že jsem nechtěl urychlit degradaci křemíku a jeví se mi to jako rozumná maximální hodnota.

V sestavě jsem vyměnil SSD a paměti, původní 2x16GB DDR5-6000 paměťový kit jsem vyměnil za Kingston Fury Renegade 2x24GB DDR5-8200 CUDIMM, nicméně stabilně jsem vymáčknul pouze 8000 MT/s skrze XMP profil. Do počítače jsem pak vložil ještě grafickou kartu ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4090 24GB.

A nyní se podívejme na něco modernějšího a to sice základní desku GIGABYTE Z890 AORUS ELITE WIFI7 ICE. Jedná se o další základní desku, která je vyvedena v bílé barvě a aktuálně se prodává za nějakých 8000 Kč včetně DPH, jedná se tak spíše o lehce hi-end.

Uvnitř krabice najdeme kromě samotné základní desky i nějaké základní příslušenství, jednoduchý manuál, dva bílé SATA 6Gb/s kabely, WiFi antény, plastový pomocník na připojení pinů pro zapnutí počítače a to je vlastně všecno.

Deska samotná má poměrně standardní ATX rozměry a je vyvedena v bílé barvě, což je u GIGABYTE typické pro všechny produkty, které mají v názvu slovíčko ICE.

Nejprve se podíváme na portovou výbavu desky, konkrétně na to, jak vypadá zadní panel. Najdeme zde hromádku USB portů, konkrétně čtyři USB-A porty verze 2.0, tři USB-A 5 Gb/s a dva USB-A 10 Gb/s porty. Také zde najdeme jeden USB-C port poskytující ThunderBolt 4, zvláštní je, že 40 Gb/s podporuje pouze skrze TB, v USB4 režimu umí pouze 20 Gb/s.

Dále zde najdeme velký DisplayPort verze 2.1. Nechybí ani ethernet, ten obsluhuje čipset od Realteku a nabízí propustnost 2,5 Gbps. Deska má k dispozici WiFi 7 čipset od MediaTeku, konkrétně Mediatek MT7925. Deska k mému překvapení nabízí i starý dobrý audio kodek Realtek ALC1220, který je připojený přes PCIe sběrnici oproti novějšímu ALC4080, jenž využívá USB rozhraní.

V pravém horním rohu najdeme diagnostický POST displej, diagnostické LEDky, RGB LED header, dva čtyřpiny pro PWM ventilátory a celkem tři tlačítka. Tlačítka slouží pro zapnutí desky, restartování a QFlash, kterým můžeme flashnout BIOS základní desky.

Na desce najdeme samozřejmě i starý dobrý ATX 24pin konektor pro napájení desky, další čtyřpin pro ventilátor a interní USB-C 10 Gb/s port připojitelný do předního panelu skříně.

Deska má v pravé spodní části další konektivitu, konkrétně HDMI 1.4b, 19pin konektor poskytující dva USB 5Gb/s porty a čtyři SATA 6Gb/s porty.

Dále zde najdeme CR2032 baterii, piny pro zapnutí počítače a dva čtyřpiny pro ventilátory.

Ve spodní části pokračuje zbytek výbavy ve formě hromádky pinovišť se čtyřmi USB 2.0 porty, TPM konektor, tři pinoviště pro RGB LEDky a audio předního panelu. Můžeme zde vidět i dva PCIe x16 sloty, nicméně elektricky poskytují pouze čtyři PCIe linky čtvrté generace.

Na desce můžeme vidět i celkem masivní chladič, ten zakrývá rovnou tři M.2 sloty, kam lze osadit PCIe NVMe SSD a to klidně až 110mm dlouhé disky. Chladič na místě drží zobák s pružinkou a na jeho demontáž neopotřebujeme žádné speciální vybavení. První slot je připojen přímo do procesoru a poskytuje čtyři PCIe linky čtvrté generace. Zbylé dva sloty jsou připojeny do Intel Z890 PCH a nabízí taktéž čtyři PCIe linky čtvrté generace.

Dále zde najdeme hlavní PCIe x16 Gen5 slot připojený přímo do procesoru, nad ním najdeme hlavní M.2 slot, opět připojený do procesoru a poskytující čtyři PCIe linky páté generace. Tento chladič má i lehce robustnější konstrukci a do tohoto slotu jsem osadil i primární testovací Gigabyte SSD 7000s 2TB. U hlavního PCIe x16 slotu potěší přítomnost tlačítka, které GIGABYTE nazývá "EZ-latch Plus", to značně usnadňuje vyjmutí větší grafické karty.

Pro napájení procesoru zde slouží dva osmipiny, což je zcela dostatečné. Napájecí kaskáda procesoru má pak údajně 16+1+2 fází a jelikož je Arrow Lake energeticky efektivnější a nejde moc dobře přetaktovat, řekl bych, že je kaskáda zcela dostatečná.

Socket LGA1851 je na této desce ve svém kvalitnějším provedení, tedy Reduced Load ILM, což zajišťuje rovnější kontaktní plochu a nemělo by docházet k ohýbání.

Zadní strana desky má natisknuté AORUS logo a také zde můžeme vidět podpůrný plech hlavního PCIe x16 slotu, což má pomáhat jeho pevnosti, obzvlášť při osazení velké a těžké grafické karty.

Na základní desku jsem flashnul nejnovější BIOS verze F10f, který obsahuje nový mikrokód verze 114, jenž řeší některé problémy Arrow Lake procesorů. Bohužel jsem tak přišel o funkci CPU Biscuits :(.

Procesor jsem testoval v režimu "Intel Default Settings - Performance", což dovoluje napájecí limit až 250 Wattů dlouhodbě v případě Intel Core Ultra 9 285K. Extreme profil dovoluje 295W, ale varuje před případným poškozením procesoru při dlouhodobém užívání a navíc 285K s vyšším napájecím limitem prakticky neškáluje, pokud nepřetaktujeme E jádra, P jádra prakticky nemá smysl taktovat.

Paměťový kit společnosti Kingston má XMP profil s podporou 8200 MT/s propustnosti, což jsem použil a systém byl k mému překvapení stabilní v Gear2 režimu, takže jsem i tak testoval.

Za zmínku stojí i utilita Gigabyte Control Center, ve které můžeme konfigurovat mnohé aspekty nejen základní desky. RGB LED podsvícení, firmware produktů GIGABYTE, přetaktování procesoru a také zde můžeme instalovat ovladače různých komponent, nicméně GCC jsem použil primárně na instalaci ovladačů bez extra softwaru ála WinRAR.

Pro chlazení procesoru jsem využil chladič SilentiumPC Navis RGB AIO 280 s domácí úpravou, aby ho bylo možné osadit, chladič zvládl Core Ultra 9 285K uchladit bez potíží. Vše pak krmil zdroj GIGABYTE UD1000GM jako vždy.

Karel "Karáš Svorka" Svoboda (Google+)

Pesíci dělají chro. Je potřeba vysumýšovat chrochták.

VGA Legacy MKIII

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku RECENZE: GIGABYTE Z890 AORUS ELITE WIFI7 ICE, Core Ultra 9 285K a Core i9-14900K

Pátek, 24 Leden 2025 - 20:39 | skrzjdouci | Po rozpačitém Arrow Lake, nezbývá než čekat na...
Pátek, 24 Leden 2025 - 14:50 | Emenems | WIFI 7 opet pouze 160 MHz kanaly, ma mit 320 MHz
Pátek, 24 Leden 2025 - 14:42 | Amater | Obrů výkon co už tu byl je naprosto legendární....

Zobrazit diskusi