RECENZE: Intel Core Ultra 9 285K, čas Core skončil, Ultra přichází
Kapitoly článků
Tuto kapitolu jsem nakombinoval z některých starších článků a zároveň jsem obměnil některá data, protože se změnila grafická karta. Dat mám bohužel celkem málo, časem se však rozšíří.
Spotřeba celé sestavy v idle je celkem vysoká, nicméně k počítači byl připojen jeden UHD monitor, který krmila GeForce RTX 4090, což bez problémů přidá nějakých 20-30W v idle.
Spotřeba desek s Z890 čipsetem kopíruje tak trochu AMD X870, v klidu to prostě něco málo saje a to i jen s jedním SSD. Samozřejmě něco na spotřebě přidá vodní chlazení a RGB LED podsvícení ventilátorů.
Modernější ffmpeg s SVT-AV1 je drsnější a využije víceméně všechna dostupná CPU vlákna, nicméně nedochází k 100% využití po celou dobu testu. Nestihl jsem zatím změřit více procesorů, proto tak málo výsledků.
Intel Core Ultra 9 285K tiká P jádry až na 5,4GHz v tomto typu zátěže a E jádra tikají na 4600 MHz konzistentně.
Nově jsem se rozhodl začít testovat i Cinebench R23, benchmark nechávám běžet opakovaně po dobu třiceti minut a hodnoty si zapíšu během necelé poslední minuty.
Procesor i napájecí kaskáda má tak příležitost se pořádně zahřát, Intel Core Ultra 9 285K nedosahuje nijak zvlášť vysokých teplot, spotřeba je pak spíše vyšší, což je očekávané vzhledem k 250W napájecímu limitu.
Dále jsem vyzkoušel spotřebu v Zaklínači 3 a to ve všech třech rozlišeních v DX11 režimu, jelikož zde CPU škáluje nejvíce a RTX 4090 se více nudí oproti DX12 režimu.
Měřím opět spotřebu celého počítače, pesíkatější Wattmetr jsem zatím nepořídil, výsledky vnímejte s jistou dávkou soli.
Spotřeba s Core Ultra 9 285K je opět spíše vyšší, ale nižší, než s Ryzenem 9 9950X, což je zajímavé. Na druhou stranu výkon je nižší, než s Ryzenem 7 7800X3D, takže vyloženě o výhodu se nejedná.