RECENZE: Intel Core Ultra 9 285K, čas Core skončil, Ultra přichází
Kapitoly článků
Co říci závěrem? Intel Core Ultra 9 285K je poněkud nemastný a neslaný procesor, v podstatě lze označit za "výkon co už tu byl s lehce nižší spotřebou".
Arrow Lake navýšil výkon E-jader i P-jader, ale z nějakého důvodu jsem narazil na několik situací, kde byl výkon značně horší, než u předchozí generace. To není úplně dobré znamení u takto nové generace procesorů a potažmo celé platformy. Doufejme, že se to Intelu podaří vyladit.
Menší bugy s nefunkční změnou napájecích limitů a zapínání iGPU po vypnutí zdroje přikládám spíše UEFI/BIOSu a předpokládám, že to ASUS s Intelem společně vyladí. Nicméně i toto poněkud snižuje důvěru v novou platformu.
Během testování jsem nedostal ani jedno BSOD a nedostal jsem ban v žádné hře, jako bylo nedávno reportováno. Nicméně repertoár testovaných her je v mém případě celkem nízký, bude zajímavé sledovat, jak se Arrow Lake bude chovat v nějakém větším množství herních titulů.
Arrow Lake se navíc chová podobně v přístupu k RAM jako AMD čipletové procesory, tedy je zde určitý limit na rychlost a Intel uvádí, že je možné provozovat děličku řadiče a pamětí v 1:1 režimu až do 6400 MT/s. Proto jsem raději testoval s 6000 MT/s kitem a ne s 7200 MT/s kitem.
Spotřeba je oproti Raptor Lake nižší, ale i přes lepší výrobní proces je pořád vyšší, než u AMD Zen5 procesorů. Navíc Arrow Lake nedokáže konzistentně konkurenci překonat, celkově se mi tak jeví jako horší produkt.
Pozitivně hodnotím výbavu Z890 desek, konektivita je takto na mainstream platformu slušná, ale cena Z890 desek je krapet vyšší. Nicméně testovaná deska je skoro ultra-hi-end, proto tak vysoká cena.
Předpokládám, že během následujících týdnů budeme pozorovat různé nové BIOSy, mikrokódy, patche do Windows 11 a výkon Arrow Lake se zlepší a bude více konzistentní. Možná.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Vysoký jednojádrový výkon + Nižší spotřeba oproti předchozí generaci + Vyšší výkon E-jader + 3nm TSMC proces + Slušné IO v kombinaci s Z890 čipovou sadou |
zápory | - V mnoho hrách a aplikacích je výkon spíše nižší a nekonzistentní - Horší energetická efektivita oproti AMD Zen5 - Platforma má jisté porodní problémy, které snad vyřeší updaty BIOSu/UEFI a mikrokód |
pohlídejte si | ? Core Ultra 9 285K nabízí výkon, co už tu byl ? Pro správnou funkci jsou třeba Windows 11 24H2 ? Arrow Lake má paměťovou děličku jako Zen5, v 1:1 režimu je možné fungovat údajně až do 6400 MT/s |
Poděkování
Za zapůjčení produktů Intel Core Ultra 9 285K, ASUS ROG MAXIMUS Z890 HERO, ASUS PRIME X870-P WIFI, ASUS ROG STRIX LC III 360 ARGB, ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI, ASUS TUF GeForce RTX 4090 GAMING 24G OC, ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING, ASUS TUF GAMING Z790-PRO WIFI, Intel Core i9-11900K, Intel Core i9-13900K děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení napájecího zdroje GIGABYTE UD1000GM zdroj společnosti Gigabyte.
Za zapůjčení produktů Kingston Fury Beast DDR5-6000 2x16GB a Kingston KC3000 1TB SSD děkuji společnosti Kingston.