Recenze první desky s čipsetem nForce4 Ultra Intel Edition
Kapitoly článků
Obsah balení
Začneme obligátní pasáží, ve které vám představíme, co si domů přinesete, pokud si námi testovanou desku někdy koupíte. Bohužel vám to neřekneme přesně, protože výbava zapůjčeného vzorku byla bezesporu nekompletní, takže např. chyběl i manuál a třeba CD bylo vypálené (ale potištěné bylo stejně, jako jakékoli originální, kdybych neznal od pohledu barvivo phthalocyanine, CD-R médium bych nepoznal).
V každém případě bude v krabici samotná deska, chybět by neměl zmíněný manuál a CD s ovladači, nějaké ty kabely (80žilové Parallel ATA, pro disketovou mechaniku a nějaký ten Serial ATA včetně napájecí redukce pro SATA pevné disky) a zadní plechová záslepka s otvory pro konektory.
Vzhled
Deska
Deska má jak severní, tak jižní můstek čipsetu chlazený, na severním (správně tedy SPP) je malý větráček, jižnímu (MCP) stačí pasiv. Narozdíl od druhé testované desky jsou zde přítomny dva Parallel ATA konektory, takže můžete využít až čtyři taková „starší“ zařízení. My jsme však rovnou využili Serial ATA. Paměťové sloty jsou značeny barevně tak, aby osazením dvou modulů do slotů stejné barvy vznikl dvoukanálový režim. Mnohé majitele více PCI karet určitě potěší přítomnost čtyř PCI slotů (mnoho nových desek má jen tři a věřím, že se mezi vámi najdou tací, kterým i čtyři budou málo).
Zadní konektory
Někoho možná potěší přítomnost alespoň jednoho nefalšovaného sériového portu (COM), druhý si vytvořit nelze, deska žádné další příslušné konektory na sobě nemá. Nechybí ani LPT port, klasický pár PS/2 a samozřejmě čtyři USB, jeden RJ-45 a šest 3,5mm jack pro audio. Výbava tedy víceméně základní.
Čipset
nForce4 Ultra SPP (severní můstek)
Pod chladičem s větráčkem se ukrývalo poměrně zajímavé překvapení. Nápis „ENG SAMPLE“ (engineering sample neboli výrobní vzorek) jsme skutečně nečekali, zejména jestliže jsme měli za to, že čip, na jehož základě je tento SPP (System Platform Processor) vytvořen, již nějaký čas existuje coby SPP pro nForce4 SLI Intel Edition. Pokud se však zadíváte na čipy, které nVidia prezentovala u příležitosti uvedení nForce4 Ultra a nForce4 SLI XE (obojí Intel Edition), zjistíte, že tento na desce TForce4 U 775 se žádnému dříve ukazovanému SPP nepodobá. Je tedy možné, že jde opravdu o cosi nového, co není sestaveno z něčeho již existujícího. Anebo se prostě jen nVidia neobtěžuje ve svých prezentacích ukazovat skutečné čipy (že si při té příležitosti udělá hezké obrázky s fiktivními nápisy by se ještě dalo omluvit, ale ukazovat úplně jiný čip mi nepřijde zrovna korektní).
nForce4 Ultra MCP (jižní můstek)
MCP (Media and Communication Processor) čip nForce4 Ultra však nový není. Jeho premiéra byla u příležitosti uvedení čipsetů GeForce 6150 a GeForce 6100, kdy se spolu s nimi objevila i řada nForce 400, konkrétně čipy nForce 410 a nForce 430. nForce4 Ultra MCP není nic jiného než právě nForce 430. V tomto případě není pochyb, protože kromě toho, že se to píše i na štítku na krabici od desky, kde je uvedeno poněkud nerozhodně „nForce 430/410“, tak CPU-Z píše rovnou nForce 430.
AC’97 Rev. 2.3 audio kodek ALC850
Ačkoli nVidia uvádí u nForce4 Ultra a nForce4 SLI XE podporu HD Audia, deska TForce4 U 775 je vybavena „pouze“ osmikanálovým AC’97 kodekem ALC850. Druhá testovaná deska s čipsetem i945P má audio čip taktéž od firmy Realtek, ovšem to už je skutečně HD Audio kodek ALC882.
Fast Ethernet PHYceiver RTL8201CL
Síťovou komunikaci pomocí 100Mbitového ethernetu zajišťuje na fyzické vrstvě čip opět od firmy Realtek, RTL8201CL. Konkurenční deska s čipsetem i945P měla rovnou celý síťový řadič (NIC neboli Network Interface Controller) RTL8100C.
Specifikace
|
Poznámka: Všude možně se dočtete, že deska má 10 USB 2.0 portů, já se přiznám, že jsem jich více jak 8 nenapočítal. Ostatně specifikace čipsetu také hovoří jen o osmi.