RECENZE: TUXEDO Pulse 15 Gen1 - Ryzen 4800H bez dGPU, s Linuxem a 91Wh baterií
Kapitoly článků
Na závěr musím říci, že nevím jak sdělit své nadšení o tomto notebooku. K dokonalosti chybí několik drobností a TrackPoint. Už nějakou dobu jsem neměl radost z nějakého notebooku, jako z TUXEDO Pulse 15 Gen1. Velmi se mi líbí možnost vlastní konfigurace na webu, včetně konkrétních SSD, RAM, nebo možnosti pořídit notebook bez těchto komponent. Navíc je zde skvělá podpora Linuxu, jelikož se výrobce o tyto stroje a kompatibilitu aktivně stará, což je velmi dobrá zpráva pro Linuxové uživatele.
Notebook nabízí velmi rychlý osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 4800H a můžeme mu navýšit napájecí limit na 54 Wattů, což bych spíše nedoporučil, jelikož notebook je pak velice hlučný, osobně bych většinu času využíval režim Standard a při provozu na baterie bych přešel do režimu Eco. TUXEDO Pulse 15 Gen1 nabízí i velmi dobrou kvalitu zpracování, tělo je z magnesiové slitiny, nikdy nic nevrže a vše drží pohromadě, kontrola kvality v Německu evidentně funguje. Jsem rád i za chlazení NVMe disku spodním víkem, někteří výrobci totiž plácnou teplovodivý polštářek pod SSD a nechají teplo odcházet do základní desky, ale v takové situaci stejně dochází k přehřívání řadiče NVMe SSD.
Zajímavá je i možnost nechat si udělat vlastní popisky klávesnice, s tím, že je prostě commitnete do GITu a sdělíte to při objednávce v poznámce, líbí se mi ovladače v open-source Nextcloudu a snadná obnova systému za pomoci WebFAI. Je to lepší řešení, než používat starou Recovery Image na lokálním disku, obnovu lze navíc použít i na zcela prázdný disk.
TUXEDO nabízí velmi dobrou podporu Linuxu a pokud máte nějaký problém, stačí se jim ozvat emailem nebo zavolat, třetí možností je pak využít Discord server "XMG & Friends", kde je mnoho kanálů primárně od XMG, ale TUXEDO a Schenker zde také existují. Mimo běžné uživatele zde najdete zaměstnance všech tří firem poskytující podporu.
Abych jen nehýřil superlativy, jsou zde i nějaké nevýhody, pro někoho to mohou být drobnosti, pro někoho ne. Firemnímu nasazení dle mého brání absence DisplayPortu v USB-C konektoru, nerozumím tomu, proč to neimplementovali při výrobě, pokud chcete připojit nějaký rozumný monitor, využijte HDMI 2.0, snad bude mít další generace DisplayPort přes USB-C. Dále nejsem moc nadšený z přítomnosti USB 2.0 hubu, na který je připojena čtečka karet, hub navíc poskytuje konektivitu pro jeden USB-A port. Čtečka karet by měla být připojena spíše přes PCIe nebo USB 5Gb/s a rychlejší, ideálně by mohla být i plné SD velikosti a ne jen microSD. Zároveň by bylo hezké, kdyby notebook umožnil připojení druhého M.2 SSD, klidně jen přes SATA, místo v něm fyzicky je, opět je to něco specifického, ale najdou se power useři, co další SSD ocení.
Nejsem nadšenec do touchpadů a už vůbec ne do celoklikacích clickpadů, ale toto je opět velmi subjektivní, dejte mi TrackPoint a budu spokojený, chápu však, že je to pro mnoho uživatelů irelevantní. Celkově se tak těším na Pulse Gen2, který snad vyřeší některé menší nedostatky a zároveň zachová famózní výdrž baterie a kvalitu zpracování.
Notebook TUXEDO Pulse 15 Gen1 si takto odnáší mé subjektivní ocenění I LOVE IT!
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Detailní konfigurátor na webu + Vysoká výdrž při provozu na baterie + Vysoký procesorový výkon + Vysoká kvalita zpracování - magnesium + Možnost pořídit až pětiletou záruku + Skvělá podpora Linuxu + WebFAI recovery + Vyměnitelná RAM, SSD, WLAN, baterie + Možnost vlastních popisků kláves, stačí commit do GITu |
zápory | - USB-C nepodporuje DisplayPort - Čtečka microSD karet je připojena do USB 2.0 |
pohlídejte si | ? USB 2.0 port a microSD čtečka karet sdílí společný hub ? Enthusiast 54W režim pro CPU je zbytečně hlučný |
Poděkování
Za zapůjčení notebooku TUXEDO Pulse 15 Gen1 děkuji společnosti TUXEDO Computers.
Za zapůjčení notebooku Gigabyte AORUS 17G YC děkuji společnosti Gigabyte.
Za zapůjčení notebooků a počítačů ASUS ROG Flow X13 + ROG XG Mobile RTX 3080, ASUS ROG Strix SCAR 17 G733Q, ASUS ProArt StudioBook W590G6T, ASUS ZenBook Duo 14 UX482, ASUS ZenBook Flip S UX371E, ASUS ROG STRIX SCAR 17, ASUS Mini PC PN50, ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IU, ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV, ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IU a ASUS TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T Bonfire Black děkuji společnosti ASUS.
Za zapůjčení notebooků Lenovo Legion Creator 7 15IMH05, Lenovo Yoga Slim 7 14ARE05, Lenovo Legion 5 15ARH05 a Lenovo IdeaPad L340-15IRH Gaming děkuji společnosti Lenovo.
Za zapůjčení notebooku XMG Core 14 děkuji společnosti XMG.
Za zapůjčení notebooků MSI GP66 Leopard 10UG-471CZ, MSI GE75 Raider 10SFS a MSI Alpha 15 A3DDK děkuji společnosti MSI.
Za zapůjčení notebooků HP ZBook Firefly 15 G7, HP ENVY 17-cg0005nc, HP ProBook 440 G7 a HP OMEN X 2S 15-dg003nc děkuji společnosti HP.
Za zapůjčení notebooku MSI GF65 Thin 9SD děkuji společnosti Cat In The Box.
Za zapůjčení grafické karty XFX Radeon RX 5600 XT THICC II PRO děkuji společnosti AMD.