Reklamace GeForce RTX 4090 v Číně znamená často vrácení peněz
Pokud zákazník půjde v Číně reklamovat GeForce RTX 4090 a reklamace bude uznána jako oprávněná, mohou následovat dva scénáře. V prvním případě jde o závadu méně závažného charakteru, kterou lze vyřešit na území Číny. Například výměna otaveného napájecího konektoru (pokud nedošlo k poškození jiných komponent) nebo třeba výměna ventilátoru v chladiči. V druhém případě jde o složitější situaci, která byla do loňského roku řešena odesláním karty na Tchaj-wan, kde došlo k výměně GPU nebo pamětí.
Druhá možnost je však pasé. Do Číny nelze dodat ani samotné GPU, aby jeho výměna mohla být provedena lokálně. Prodejcům tak nezbývá než zákazníkům vrátit původní částku, za kterou kartu pořídili, což s ohledem na ceny v loňském roce mohl být i násobek oficiální doporučené ceny.
GPU AD102, jádro GeForce RTX 4090
To na první pohled může vypadat zajímavě, jenže čínský zákazník z toho obvykle moc nadšený není, protože si za získané peníze zkrátka stejně výkonnou (nebo rychlejší) kartu nekoupí. Ani Blackwell v podobě GeForce RTX 5080 a GeForce RTX 5090, které budou podle všeho vydány ještě letos, se nejspíš oficiální cestou do Číny nepodívají.
Výkonnostně nejbližším produktem je GeForce RTX 4090D, kterou Nvidia navrhla jako produkt splňující americké vývozní předpisy. Ta je asi o 5-6 % pomalejší než původní model a prodejci jsou ochotni reklamujícím zákazníkům nabídnout i nějakou slevu, aby neodcházeli tak nespokojení.
PCB GeForce RTX 4090D (EXPreview)
I takový scénář ale bude brzy minulostí, neboť s přelomem března a dubna vydaly americké úřady nové předpisy, které opět zpřísnily možnosti vývozu. Maximální povolený výkon klesl na 70 TFLOPS, což je limit, do kterého se ani GeForce RTX 4090D nevejde (74 TFLOPS). Zda Nvidia GeForce RTX 4090 ještě trochu podtaktuje či ořeže, nebo to na čínském trhu s top modelem vzdá, zatím není známo.