Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Retro: Odpověď Compaqu na iMac

Dnes se vydáme poněkud blíže současnosti, než v předminulém článku. Nebylo to v plánu, ale když jsem minule viděl v nejmenovaném obchodě tolik Pentií III, vzpomněl jsem si, že jedno ne úplně obyčejné mám řadu let v regálu: Compaq iPaq.

Kapitoly článků

2.  Původní operační systém ve světle dneška

Operačním systémem, dodávaným s počítačem, byly Windows 98 nebo 2000. Jestliže u procesoru jsem neměl štěstí na hi-end verzi, u systému mám tu lepší variantu - tedy na NT jádře postavené dvoutisícovky. Je to systém, který se dle mého Microsoftu historicky povedl nejvíce, v práci jsem se bránil přechodu na něco novějšího až do přelomu let 2005/2006, doma mám W2k alespoň ve virtualizaci prakticky hned od doby, kdy jsem je v práci opustil.

Tato instalace je na něm od chvíle, kdy jsem počítač coby vyřazený koupil od svého chlebodárce, tedy minimálně třináct let. V roce 2009 jsem na tomto počítači psal svoji bakalářskou práci - měl jsem sice tehdy už Mac s Core2, nicméně volba slabého počítače byla cílená - bylo na něm jednoduše mnohem méně rozptylovadel a mé šance na dokončení se tak zvedaly.

Dlouho jsem nemohl sehnat paměťové moduly, které by iPaq přijal, takže jsem tehdy fungoval na 192 MB RAM a na nich provozoval Apache s PHP, mySQL server, FAR Manager, Firefox, WinAMP a PuTTY. Kód pro práci jsem psal v PHP ve FARu a zkoušel na lokálním serveru, samotnou práci jsem psal taktéž ve FARu, přes FTP nahrával hotový text na Mac a tam přes PuTTY sázel v LaTeXu. Vše se podařilo, počítač svůj účel splnil, a jelikož jsem neměl to srdce se ho pak jen tak zbavit, putoval do regálu mezi ostatní.

Když jsem ho teď po deseti letech zapnul, překvapilo mě, že systémový čas byl jen o deset minut mimo realitu. Minuta za rok - to není špatné a baterie držící hodiny v chodu má můj obdiv. Systém nastartoval tam, kde jsem ho nechal a nadešel čas vyzkoušet, jak obstojí v roce 2019.

Ať si my alternativci o Windows říkáme, co chceme, jejich zpětná kompatibilita je fenomenální. Není sice stoprocentní, takže i základní software v dnešních verzích na Windows 2000 už nespustím, nicméně udělat port něčeho takového, jako je například webový browser, je mnohem snazší, než jinde. Na Macu se například Cameron Kaiser snaží udržovat TenFourFox alespoň ve funkční paritě s Firefoxem, dá mu to dost práce a to cílí na systém, který byl u Apple hlavní ještě v roce 2007. Pro o osm let starší verzi Windows někdo portoval Pale Moon vloni v dubnu a nejedná se o žádné přetahování některých vlastností aktuálního prohlížeče do ne úplně aktuálního základu, prostě Pale Moon vzali tak, jak je a s úpravami ho přeložili pro Windows 2000.

Na 192 MB RAM nicméně není vůbec hezké něco jako rok starý prohlížeč spouštět. Proto jsem nakonec prošel svoji krabici s dobrými sto kusy paměťových modulů všech možných formátů a iPaq po dvaceti letech upgradoval na půl gigabajtu RAM. Pale Moon naskočil a opravdu neměl problém s žádným z webů, které jsem zkoušel. Spíše jsem já měl problémy s trpělivostí – například web, který právě čtete, zatížil chudáka Pentium III na sto procent a už s tím nikdy nepřestal. Jednodušší weby samozřejmě nejsou problém, ale jak je tam JavaScript či reklamy, tak to ve výchozím stavu bez vnitřního klidu tibetského mnicha použitelné není.

Dále jsem si zkusil aktualizovat software, který jsem používal v roce 2009 na co nejnovější verzi, dostupnou pro Windows 2000. O chlup novější buildy jsem nalezl u WinSCP, PuTTY, FAR Manageru i GIMPu, nicméně všeobecně se dá říct, že masová podpora pro W2k skončila kolem roku 2011.

Má ale smysl zkoušet nějaký jiný systém?

Tagy: 
Kapitoly článků
2.  Původní operační systém ve světle dneška

Martin "logout" Kukač

Většinu dne trávím tím, že přeměňuju kofein na kód. Když s tím skončím a ještě není čas jít spát, tak zbylý čas nerovnoměrně dělím mezi rodinu, sbírku počítačového harampádí, vysílání na volně přístupných pásmech a geocaching.

Blog

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Retro: Odpověď Compaqu na iMac

Úterý, 18 Červen 2019 - 13:08 | Martin27 | Win2K byl dobrý, stabilní systém pro programátory...
Neděle, 9 Červen 2019 - 19:03 | Puf a Muf | Já si myslel, že ochranu paměti mají jen Win NT a...
Sobota, 8 Červen 2019 - 09:35 | Artael | Právě jsem se lekl, že by byl nějakej rovnák na...
Pátek, 7 Červen 2019 - 14:44 | Jirka1 | Takhle starou GK s dekodérem neznám. Mně se...
Pátek, 7 Červen 2019 - 00:40 | Artael | Hned jak jsem viděl jméno Xing, okamžitě mi to...
Čtvrtek, 6 Červen 2019 - 23:07 | Jirka1 | Pamatuji se, že k tomu Triu byl Xing mpeg player...
Čtvrtek, 6 Červen 2019 - 21:16 | Artael | Jako s Virge bych tomu i věřil, u tria právě...
Čtvrtek, 6 Červen 2019 - 18:10 | Tom | Mpeg videu pomáhala už 64v+ byly na to uvladače a...
Středa, 5 Červen 2019 - 22:11 | Jirka1 | I některé S3 už částečně akcelerovaly. Začalo to...
Středa, 5 Červen 2019 - 21:59 | Jirka1 | Vida, co udělá jedna zapomenutá čárka. Ne, K6-2...

Zobrazit diskusi