Rick Bergman se po osmi letech vrací do AMD
Bergman začal svoji kariéru v IBM, nějakou dobu strávil v Texas Instruments a Exponential, odkud přestoupil do S3 Graphics. Roku 2001 (jako COO společnosti) S3 opustil a přestoupil k ATi, kde zastával několik funkcí. Mezi nimi (již pod značkou AMD) pracoval jako starší viceprezident a generální ředitel grafické divize (tento post de facto do akvizice ATi ze strany AMD zastával Dave Orton, původní ředitel společnosti ATi, který odešel v polovině roku 2007).
Mezi přední úspěchy, kterých ATi za Bergmanova vedení dosáhla, bychom mohli mimo jiné zařadit první grafický čip s podporou DirectX 10.1, první grafický čip vyráběný 65nm procesem, 55nm procesem a 40nm procesem a také vůbec první GPU s výkonem 1 TFLOPs. Dalo by se říct, že pod Bergmanem (jak už bylo pár let tradicí), se ATi soustředila na rychlé využití potenciálu nových výrobních procesů a to nejen co do data uvedení na trh, ale i co do optimalizací pro vysoké taktovací frekvence, které jí poskytovaly konkurenční výhodu.
Bergman jakožto šéf (již nejen) grafické divize AMD opustil za neblahé éry Roryho Reada. Stalo se tak ke konci roku 2011. Obratem ho přijala společnost Synaptics na post CEO. Nedlouho poté, začátkem roku 2012, odešel i Eric Demers, grafický šéfinženýr, což zahájilo éru letitého úpadku grafické divize.
V krátkém časovém intervalu mezi odchodem zmíněných osobností nastoupila na Bergmanovo místo Lisa Su, která se díky svým manažerským schopnostem později posunula do role CEO, v níž nahradila Roryho Reada. Mezi tím se ve vedoucích pozicích grafické divize vystřídalo několik osob - nejprve zástupců, teprve koncem roku 2012 byl přijat nový šéfinženýr, John Gustafson z Intelu, který se však ve firmě příliš neohřál a po pár měsících odešel. Roku 2013 ho nahradil ho Raja Koduri, který pracoval již v ATi a do společnosti se vrátil po několikaleté odmlce (odmlkával se v Applu). Koduri nastavil nové plány, jednal s vedením společnosti o zvýšení (za Reada zkrouhnutého) financování vývoje. Na druhou stranu zjistil, že vedení jím prosazené Radeon Technologies Group bylo nad síly jednoho člověka a postupně se začaly potvrzovat drby, že ač přijal místo u AMD, měl by spíše zájem rozjetí grafické divize Intelu, kam později odešel.
CEO AMD Lisa Su ale nebrala jeho připomínky na lehkou váhu a po jeho odchodu se začátkem roku 2018 rozhodla vedení Radeon Technologies Group rozdělit mezi dvě osoby. Technické a personální vedení dostal do rukou Mike Rayfield původem z Nvidie a technologické vedení a vývoj David Wang známý již z dob ATi. Ani toto duo však nevydrželo příliš dlouho, začalo se proslýchat, že Mikeu Rayfieldovi přerostly pracovní povinnosti přes hlavu, takže ještě téhož roku odešel na penzi. Začátkem letošního roku pak technické a personální vedení grafické divize dostal Sandeep Chennakeshu (pracoval pro Blackberry a před lety v Sony Erickson). V době nástupu do funkce jsme mu popřáli delší životnost než Mikeu Rayfieldovi, což se však nevyplní. Chennakeshu odejde ani ne po třech kvartálech ve funkci. Během srpna předá svoji funkci právě nastupujícímu Bergmanovi a koncem měsíce společnost opustí.
Raději proto tentokrát nebudeme (již třetímu) spolušéfovi Radeon Technologies Group přát nic konkrétního a ponecháme, ať činí, co uzná za vhodné.