RISC OS 5.30 s podporou NVMe
Procesory ARM dnes najdeme od elektrických zubních kartáčků, přes hodinky a mobilní telefony až po superpočítače. V osmdesátých letech ale začaly na Britských ostrovech v desktopech a operačním systémem těchto desktopů byl RISC OS, který se v uplynulých dnech dočkal nové verze. Poté, co byl před pěti lety uvolněn jako open source pod Apache licencí, se poněkud nastartoval jeho další vývoj a dnes běží na celé řadě ARMovských desek, přičemž některé dokonce vznikají výhradně kvůli němu.
Aktuálně vydaná verze 5.30 dle autorů proti předchozí, tři a půl roku staré verzi přináší 347 změn (329 u verze určené do ROM) a uzavírá 76 ticketů z bugtrackeru. Mezi nejzajímavější novinky patří:
- Verze určená pro Raspberry Pi 3B, 3A+, 3B+, 4B, 400, Compute Module 4, Zero W a Zero 2W obsahuje ovladače pro WiFi na těchto deskách integrovanou. Je to vůbec poprvé, co RISC OS bezdrátové sítě podporuje a v budoucnu se dá čekat, že se ovladače rozšíří i o další WiFi čipsety.
- Systém také poprvé prostřednictvím NVMeFS podporuje datová úložiště typu NVMe a nemusí se spoléhat na eMMC, SD karty či ještě starší diskové standardy.
- Webový prohlížeč NetSurf je ve verzi 3.11 a systémové síťové nástroje byly aktualizovány na verze odpovídající ekvivalentům ve FreeBSD 12.4. Síťové nástroje, které jsou původní a nikoliv portované z FreeBSD hromadně ukončily podporu síťových služeb ze starých verzí RISC OS.
- Součástí distribuce se stal DTP balík Ovation Pro v aktuální verzi a také program SparkFS, jímž lze připojovat různými protokoly síťové disky.
- Aktualizována byla též bohatá dokumentace obsažená v diskovém image s RISC OS.
Systém je distribuován jako bootovatelný diskový image pro všechny počítače Raspberry Pi, dále pak pro desky PandaBoard a BeagleBoard a jako obraz ROM pro Acorn Risc PC/A7000/A7000+. Pro další stroje (Pinebook, VENOM, eNVy.Me, PiRO Qube/Noir, ROBUST, Chimera, ...) ho pak dodávají přímo prodejci těchto počítačů.