RISC-V míří směrem k desktopu
V oblasti hardware jsou největší novinkou dvě nová procesorová jádra, která představil v závěru uplynulého měsíce SiFive, aktuálně asi největší tahoun mezi implementátory RISC-V:
- P550 - jádro s out-of-order architekturou, třinástistupňovou pipeline a tripple-issue zpracováním instrukcí. Jedná se o jádro označované v prezentacích jako „performance“, tj. momentálně nejrychlejší dostupné RISC-V jádro vůbec. V benchmarku SPECInt 2006 přepočteném na 1 GHz taktu dosahuje hodnoty 8.65, například Intel Core i9-10900K ve stejném testu obdržel 11.08, což rozhodně není až tak vzdálené číslo - zejména když se podíváme třeba na Apple A14, který má 21.1. SiFive ale P550 nesrovnává ani s Apple ani s Intelem, ale především s ARM Cortex-A75. Zde je zdůrazňována zejména rychlost přepočtená na plochu jádra, kde P550 podává proti A75 zhruba trojnásobný výkon na mm2. Celkově čtyři jádra P550 zabírají tutéž plochu jako jedno jádro A75.
- P270 - CPU s in-order architekturou, osmistupňovou pipeline a dual-issue zpracováním instrukcí. Ač by pro běžné desktopové nasazení bylo nepochybně pomalejší, než jádro předchozí, je zajímavé implementují volitelné vektorové jednotky zvané prostě „V“, která aktuálně ještě není definitivně standardizována - instrukční sada je proto označena jako V extension 1.0 release candidate. Tato jednotka je zajímavá mj. tím, že má volitelnou šířku vektoru, stejně jako ekvivalent na architektuře ARM. Zde je SEW (standard element width) nastavitelný v mocninách dvou od hodnoty 8 po 1024, přičemž čísla nad 128 jsou zatím jen jako reserved, reálně použitelné je 8, 16, 32 a 64.
Kromě těchto dvou jader bylo oznámeno zahájení spolupráce mezi SiFive a Intelem, které se promítne mimo jiné tím, že Intel použije jádro P550 v nadcházející platformě Horse Creek pravděpodobně coby management procesor. P550 zde, stejně jako hlavní x64 jádra bude vyráběno 7nm technologií Intelu.
Několik málo dnů po novinkách hardwarových, přišla novinka softwarová a zde je kromě SiFive v hlavní roli ještě Canonical, společnost stojící za linuxovou distribucí Ubuntu. I zde byla ohlášena vzájemná spolupráce obou subjektů a zároveň s ní byly rovnou vydány instalační obrazy Ubuntu pro dvě SBC značky SiFive a sice Ubuntu 21.04 a 20.04.2 LTS pro již neprodávanou desku HiFive Unleashed a Ubuntu 21.04 pro novou desku HiFive Unmatched.
Canonical v tiskové zprávě uvádí, že RISC-V považuje za dostatečně zralou architekturu, aby mělo smysl ji podporovat a zejména v desce HiFive Unmatched, která má již i PCIe slot a formát použitelný i v desktopu spatřuje potenciál pro vývojáře zajímající se o tuto architekturu. RISC-V také chápe jako budoucí hlavní otevřenou procesorovou architekturu, protože má nejrychlejší nástup.
Dá se tedy říct, že na poli procesorů je nový hráč, který pomalu nabírá na síle. Kdo ví, třeba za deset let bude tam, kde je ARM teď. V běžných PC bude o dost dříve - v CPU od Intelu.