Ryan Shrout (ex-Intel): Dle Microsoftu je na GPT-4 nejlepší AMD Instinct MI300X
Ryan Shrout, původně (2000-2018) majitel a šéfredaktor webu PCPerspective, nastoupil v roce 2018 do Intelu, kde začal působit na marketingové pozici Chief Performance Strategist. Marketing Intelu ve věci propagace výkonu vlastních produktů se tehdy velmi změnil. Je pravdou, že k jisté změně došlo již s vydáním konkurenčního Zenu (2017), ovšem oproti změnám, které nastoupily se Shroutem, to byl slabý odvar.
Lze říct, že až někam do generace Skylake poskytovaly materiály Intelu v rámci možností objektivní pohled na výkonnostní pozici produktů. Někteří novináři vzpomínali, že pro vytvoření vlastní představy o výkonu se stačilo podívat do slajdů, vyhledat konkrétní test, konkrétní výsledky a srovnat je s konkrétním konkurenčním hardwarem. Ve vlastních testech jim totiž vycházelo plus mínus totéž, takže bylo jasné, že pokud novinka Intelu vychází o určité procento rychleji než stará generace nebo konkurence, bude to v reálu docela podobné.
*konkrétní naměřenou hodnotu neprozradíme
**měřili jsme na neexistující desce X570 ROG Rampage VIII
***SSD jsme nepřipojili do M.2 slotu, ale přes PCIe riser (neprozradíme jaký a neřekneme proč)
S blížícím se vydáním Zenu a zvlášť po jeho vydání bylo cítit, že Intel vybírá, které výsledky do vlastních slajdů nezahrne. Po Shroutově nástupu bylo vidět, že Intel velmi pečlivě vybírá, jaké výsledky zveřejní. Ani to by ještě nebylo tou největší změnou - ve slajdech se přestaly objevovat konkrétní výkonnostní hodnoty, odkazy na web Intelu (kde bývaly podrobnosti k testu, konfigurace hardwaru, nastavení softwaru ap.) nedávaly smysl, protože buďto podrobnosti k danému testu chyběly zcela, nebo sice byly přítomné, ale konkrétní číselné výsledky stejně chyběly, takže údaje od Intelu nebylo jak ověřit. K tomu se přidaly zkomolené názvy konkurenčních produktů (jména neexistující desky, neexistujícího procesoru ap.), takže nikdo krom Intelu nemohl ani poskládat sestavu, na které by mohl být kontrolní výsledek naměřen. Vzpomenout můžeme například situaci, kdy Intel prapodivně testoval Ryzen 9 5950X na neexistující desce.
Shrout se tak v očích mnoha hardwarových nadšenců stal symbolem pro agresivní až zavádějící marketing, tzv. cherry-picking, přiohnuté výsledky a přístup, který bylo možné shrnout slovy: Když to nikdo nemůže přeměřit, tak nám nemá jak vyvrátit, že je Rocket Lake rychlejší.
Pro osoby, které nepostřehly, že Ryan Shrout 25. září 2023 opustil brány Intelu, tak bylo docela překvapivé, když se objevil Shroutův tweet upozorňující na mediální opomenutí prezentace Microsoftu: Ten konstatoval, že s AMD Instinct MI300X dostane zákazník za své peníze v GPT-4 nejvyšší možný výkon.
Shrout si po odchodu z Intelu dal na čas volno a nyní funguje jako šéf vlastní analytické společnosti Signal65. O důvodech opuštění Intelu se vedou spekulace, ale s ohledem na roadmapu společnosti je situaci celkem jasná. Během svého působení ve společnosti se přesunul do grafické divize, která měla na starost herní grafické karty i AI akcelerátory. Vzhledem k tomu, že druhá generace grafických karet Arc nazvaná Battlemage se nakonec opětovně opakovaně odkládá podobně jako Alchemist a s ohledem na skutečnost, že nástupce AI akcelerátoru Ponte Vecchio (který sám o sobě nebyl moc úspěšný) Intel zcela zrušil, neměl v podstatě Shrout co propagovat a z karierního pohledu by tato éra nepřinesla jeho životopisu nic pozitivního. Současné poukázání na silnou stránku produktu AMD tak lze vnímat i jako snahu udělat za érou v Intelu tečku jakýmsi „jen jsem dělal svoji práci, svět nevidím černobíle“, neboť právě to by potenciální platící zákazníci jeho analytické firmy mohli vnímat jako problém.