Ryzen 7 7800X3D je v Linuxu rychlejší než ve Windows, až o desítky procent
Redakce webu Phoronix otestovala osmijádrový Zen 4 vybavený V-cache v obvyklé sadě testů.
V celkovém průměru všech testů spočítala náskok výkonu v Linuxu (Ubuntu 23.04) 6,67 % oproti Windows 11 Pro. V dílčích testech však náskok Linuxu dosahoval i desítek procent a to v podstatně širším spektru aplikací než náskok Windows.
Opravdu výrazný náskok předvedly Windows pouze v Selenium / PSPDFKit WASM - Google Chrome:
Mimo tento test se náskok Windows projevil už pouze v testech dav1d 1.1, z nichž jeden dílčí (Chimera 1080p 10bit) vidíte níže:
Prakticky vše ostatní dopadlo buďto výrazně vyšším výkonem v Linuxu, nebo remízou. Obzvlášť vysoký náskok nabízí Linuxu v testech renderingu, například LuxCoreRenderer 2.6:
Nebo Blender 3.5, bez ohledu na zpracovávanou scénu:
Podobně situace dopadla v OSPRay 2.10 a V-Ray 5.02:
Vysloveně tragicky pro Windows dopadl DaCapo Benchmark 9.12-MR1 s Java testem Tradesoap, který pod Linuxem doběhl téměř v polovičním čase:
Následují příklady několika dalších testů, kde Linux vyšel jako více či méně rychlejší oproti Windows:
Jednotky procent asi nebudou představovat nijak podstatný důvod ke změně operačního systému, ale pokud je možné v řadě aplikací pod Linuxem dosahovat o desítky procent vyššího výkonu se stejným hardwarem, měl by v Microsoftu kdosi zpozornět, neboť společnost riskuje ztrátu dalších zákazníků a uživatelů, kterým zkrátka bude za daný výkon změna platformy OS stát za to.