S křížkem po funusu: Cena Arc A380 se blíží $100, ale na vzbuzení zájmu je pozdě
Karta, která měla být k dostání v prvním kvartálu loňského roku (tedy zhruba před rokem) byla odložena na druhý kvartál, reálně se v recenzích objevila ve třetím (konkrétně o letních prázdninách) a v prodeji se začala objevovat k podzimu. Navíc za ceny, které byly zcela odtržené od reality.
Byla sice vybavena 6 GB paměti, navzdory tomu nedokázala překonat Radeon RX 6400 ani výkonem, ani stabilitou snímkové frekvence. Stála ovšem více než o bezmála 40 % rychlejší Radeonu RX 6500 XT. Hlavní devizou karty, na kterou Intel zřejmě sázel, byla hardwarová podpora přehrávání videa ve formátu AV1. Jenže nač má uživatel platit za zbývajících ~150 mm² křemíku / 7 miliard tranzistorů které v takové situaci nevyužije a ke kterým ani nejsou dostupné použitelné ovladače?
V letošním roce začala cena karty výrazněji klesat a nyní se dostala na NewEgg na $119, v Asii v přepočtu dokonce na $115 a v ČR od ~3800 Kč. A tak se objevují titulky typu: „Cenově nejdostupnější karta s podporou AV1 za $115!“ Položme si však otázku, koho to dnes vlastně zajímá. Hardwarovou akceleraci AV1 totiž podporují jak integrované grafiky procesorů AMD Ryzen 7000, tak integrované grafiky procesorů Intel Core 13000 (tedy ty, co nemají v názvu „F“). Pokud si tedy někdo bastlí nějakou minisestavu k televizi v obýváku, aby využil přehrávání AV1, nepotřebuje vůbec grafickou kartu řešit, protože vše potřebné má integrované v procesoru. Pokud by uživatel řešil upgrade obývákové krabičky, aby mu hardwarově přehrávala AV1, pak může být zádrhel, že Arc A380 je řešení s plnou šířkou (není dostupná jako low-profile) a navíc s dvouslotovým chladičem.
Z hlediska herního výkonu pro stolní PC nemá smysl A380 příliš řešit, Radeon RX 6400, proti kterému karta stojí, je i v dvouvětrákovém dvouslotovém (=tichém) provedení za ~3800 Kč k sehnání také a jednoslotová low-profile verze vychází na ~3500 Kč.