Samsung končí s LCD, do konce roku zastaví výrobu
Samsung v současnosti vyrábí LCD na některých linkách v továrně v Koreji a ve dvou továrnách v Číně. Mluvčí společnosti oficiálně potvrdil, že do konce roku 2020 bude v Koreji i v Číně jejich výroba zastavena. U linek v Koreji je již naplánovaný upgrade na novější technologie, ale co se stane s továrnami v Číně, zatím jisté není.
I když může být tato zpráva na první pohled překvapivá, po zhodnocení kontextu a pozadí celé události dává docela dobrý smysl. V první řadě tu máme události loňského roku, kdy celosvětově klesla poptávka po televizorech a telefonech. Pro výrobce komponent takových zařízení to signalizuje potenciálně vhodné období ke změnám v továrnách, protože tyto úpravy a přestavby půjdou díky nižším objemům objednávek snáze provést. Pokud zohledníme situaci letošního roku, která poptávku ještě srazí, je prakticky jasné, že vhodnější dobu na změny Samsung nenajde, méně vytížené zkrátka továrny nebudou.
Druhý pohled tkví v situaci na trhu. Konkurence rozšiřuje nasazení novějších technologií a Samsung musí jít rovněž s dobou. LG počátkem roku oznámila, že letos ukončí výrobu vlastních televizních LCD panelů.
Dále musíme mít na paměti, že ukončení výroby vlastních panelů nemusí nutně znamenat, že daná značka přestane dodávat produkty s LCD panely. Už dnes tyto firmy nemalou část LCD panelů nakupují - zkrátka proto, že je to vyjde levněji. Ač to může znít paradoxně, jednou zkrátka nastane situace, kdy se výrobci nevyplatí investovat do modernějších linek, které by snížily výrobní náklady, protože jsou využívané k výrobě technologicky zastaralého produktu, na kterém jsou nízké marže, při kterých se případná investice příliš nevyplatí.
Samsung se plánuje zaměřit na QLED a OLED. O technologii OLED toho bylo napsáno hodně, QLED jsme se věnovali méně, takže neuškodí krátká rekapitulace: Technologie QLED vychází z kvantových teček, nanokrystalů. Ty si můžeme představit jako aktivní filtr nebo zkrátka vrstvu, která po dodání energie (obvykle světelné) vyzáří světlo o požadované vlnové délce (barvě). Zdrojem energie pro tuto vrstvu může být teoreticky jakákoli v displejích používaná technologie od klasických LCD přes LED LCD po OLED. Samsung právě na prvních generacích používal jako zdroj světla LCD s LED podsvícením, ale již více než před rokem je nahradil OLED technologií. Využívá k tomu čistě jednolitě modrý OLED panel. Červenou a zelenou vyrábějí kvantové tečky.
Výhoda oproti klasickému OLED řešení spočívá v tom, že z důvodu vysokého rozlišení jsou tečky organických OLED barviv velmi malé (což má vliv na životnost), velmi drahé (většina drahého organického barviva skončí znehodnocena na maskách) a výrobní proces nákladný a složitý (kombinace vysokých úhlopříček a náročného nanášení). Pokud OLED slouží pouze jako zdroj světla, může být barvivo souvisle napařeno bez problematického procesu, masek a ztrát, takže ho lze při nižších nákladech aplikovat vyšší množství a tím oproti klasickému OLED prodloužit životnost.
Krom toho se paralelně vyvíjí techologie Micro LED pro panely větších úhlopříček. Klasická LCD technologie tak pomalu umírá a pro jednoho z největších výrobců v její historii se s koncem letošního roku stane minulostí.