Samsung o krůček blíže grafenovým tranzistorům
Dosavadní pokusy se soustředily na to, jak „naroubovat“ grafen do standardní polovodičové struktury. To ale bohužel vytváří nové problémy, kdy výsledná struktura trpí na velkou ztrátu průchodnosti elektronů a výkon čipu z hlediska rychlosti přenosu signálů se propadá od původně plánovaného 200násobku křemíku zhruba na úroveň křemíku a veškerý benefit je tak anulován. Samsung na to jde jinou cestou.
Její přístup zkoumaný ve firemním Advanced Institute of Technology se nesnaží o konverzi grafenu do podoby klasické polovodiče. Místo toho jeho vědci upravili návrh křemíko-grafenové konstrukce tak, že přidali Schottkyho bariéru - potenciálovou bariéru na rozhraní kov-polovodič, která „usměrňuje“ toky proudů (tedy vytváří stavy ON a OFF změnou výšky bariéry). Tuto konstrukci využívá i Schottkyho dioda, Samsung svůj výsledný produkt volně pojmenovatelný „Schottkyho grafenový tranzistor“ označuje jako „barristor“- tedy kombinací slov bariéra a tranzistor, volně česky tedy bariérový tranzistor.
Samsung se samozřejmě nachází ve stádiu počátečního výzkumu této technologie a do sériové produkce procesorů na grafenové bázi má ještě, jako všichni ostatní, daleko. Je ale příjemné moci jednou za čas napsat o tom, jak nějaká firma přistupuje k praktické aplikaci grafenových tranzistorů jinak než její konkurenti. Tato technologická diversifikace je něco, z čeho doufejme bude polovodičový trh v nadcházejících desetiletích jen těžit a nadále vzkvétat, zejména co do řádově vyšších rychlostí, které grafen slibuje.
Na svou barristorovou technologii v tuto chvíli Samsung vlastní již 9 patentů.
Přečtěte si také: