Samsung SE-T084L (8× DVD R, 6×4 DL, 5× RAM, LightScribe, slim, USB 2.0)
Kapitoly článků
Obsah balení
- DVD-RAM vypalovačka Samsung SE-T084L
- CD-ROM „Slim External DVD Writer“
- Napájecí zdroj se síťovou šňůrou
- USB kabel
- Rychlý návod k instalaci
- Pouzdro na mechaniku
- „Nástroj“ pro nouzové vysunutí disku z mechaniky
V rychlém návodu na instalaci ve formě většího letáku chybí čeština, nicméně instalace je primitivní a funguje na bází „co kam nejde zastrčit, tam to také nepatří“. Poměrně milým doplňkem je měkké pouzdro pro uskladňování mechaniky v případě její nepotřeby, nebo přenos.
Přiložený CD-ROM obsahuje:
- DirectX 9.0b
- CD-ROM ovladač pro DOS
- Manuál v elektronické podobě
- Nero Express 6.6.0.19d OEM (+ LightScribe ovladač a další přidružené aplikace)
- TSBus (program na zjištění dostatečného napájení mechaniky skrze USB)
- Samsung ODD Firmware LiveUpdate
- SE T084L „autorun“ menu
Vzhled
Přední panel
Přední panel obsahuje pochopitelně štěrbinu, tlačítko pro vysunutí disku, zelenou indikační LEDku, která si bliká podle nálady a malou dírku pro nouzové vysunutí média.
Zadní panel
Co zde očekávat více než konektor pro USB a napájení? Snad jen výstup na sluchátka … nene, žádný zvukový výstup tato mechanika nemá.
Výrobní štítek
Na mechanice je vyznačena i verze firmwaru uvnitř, ta je skutečně TS00.
Zdroj
Zdroj zvládá při 5 V dodávat mechanice až 2 A, což dělá špičkovou spotřebu 10 W.
Co je uvnitř
Pochopitelně jsme se podívali mechanice „pod krovky“ a hle – je tu klasická slim PATA mechanika s patřičnou redukcí, která se mimo jiné stará i o přepínání napájení ze zdroje a z USB.
Tak, a teď aby se v tom značení malé růžové prasátko vyznalo. Samotná mechanika se hlásí jako „TSSTcorp CD/DVDW SE-T084L“, přičemž označení „SE-T084“ nese i na štítcích, zde konkrétně i s přídavkem „L“ indikujícím LightScribe. A pak je tu SN-T082, značení, které zřejmě indikuje celou tuto rodinu mechanik, z nichž jsou vyráběny interní i externí, s LightScribe i bez.
Jenže tu máme ještě jednu hlášku: V DVD- médiích se vyskytuje údaj o tom, která vypalovačka jej zapsala (u DVD-RW je to ta, která to byla první). A hle, jak se SE-T084L podepsala:
A to už vůbec neznáme, takže pojďme toho nechat a podívat se ještě hlouběji do útrob.
Takto vypadá mechanika po sundání vrchního krytu, v tomto případě ve stavu jakoby s vloženým médiem, kdy se veškerý mechanizmus uhne do stran, aby nepřekážel médiu (a pro nás aby toho bylo víc vidět ;-). Abyste snáze našli optický člen, který slouží k pohlídání otáček média při tisku LightScribe, je mechanika zapojena, takže člen svítí červeně. Na obrázku vpravo pak ještě vidíte čip NEC D720133GB z připojené redukce, který je převodním můstkem z USB 2.0 na Parallel ATA rozhraní.
Níže pak vidíte spodní stranu sundaného krycího plechu, který je velice důležitý. Slouží totiž k tomu, aby mechanika, když se do ní vloží médium, toto „napíchla“ na trn, za kterýmžto účelem si médium prostě opře o tento horní krycí plech. Kdyby tam nebyl, médium by na trn nezapadlo. Také je pak krásně vidět krátké prohnutí krytu vzhůru při založení média, jak si jej mechanika nasazuje na unášeč.
Mechanika snese jak klasická 12cm média, tak i 8cm. Žádná jiná by se do ní neměla vkládat, protože mechanizmus to nepochopí a může se stát malér.
Níže pak vidíte detail optické soustavy včetně LightScribe členu.
Na dalším obrázku jsme už opět pokročili kousek dál do mechaniky (dál už pak ani jít netřeba). Zde vidíte pohon optické hlavy, „kvalitní šnečí práce“ ;-).
A copak že to tu máme na tištěném spoji?
Není to čip MediaTek?
Je to čip MediaTek! :-) To znamená, že vypalovačka bude umět spolupracovat s programem KProbe a to se cení.