Testy: Zápis na DVD- a jeho kvalita
Kapitoly článků
DVD-R
Simulace zápisu
Simulace probíhá hladce bez pokusů o zjišťování kvality zápisu, jako je tomu u jiných mechanik (opravdu by mě zajímalo, co vlastně při simulaci kontrolují ;-).
Zápis
Naopak při ostrém zápisu se skutečně kvalita pravidelně kontroluje. Nenarazil jsem na médium, které by při takové kontrole bylo odsouzeno k dopsání pomalejší rychlostí.
Zápis při napájení z USB
Jedno médium („blankový“ Taiyo Yuden) bylo cvičně zapsáno při napájení vypalovačky jen přes USB. Začíná hodně opatrně na 2× a ještě před půlkou vyskočí na 4×. Průměrně jde tedy zhruba o rychlost 3×.
Zápis (při napájení ze zdroje) - Princo DVD-R 8×@4×
Médium Princo DVD-R 8×, na které i při napájení ze zdroje nedovolí mechanika zapisovat rychleji než 4×, je zapisováno 2× – 4× Z-CLV. Rychlost zápisu 2× si však užívá jen krátce, naopak je v závěru častěji kontrolováno na kvalitu.
Kvalita zápisu DVD-R
Jak se vyhodnocuje kvalita disku?
Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích dohromady počet PI chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PIF maximálně 4.
Čtečky DVD jsou však rozdílně citlivé na počty chyb PI i PIF. Pokud přesahuje počet chyb PI 300, začínají již některé zlobit, ale jiné třeba i při 900 chybách čtou dobře.
Hodnoty 280 a 4 pro PIE/PIF chyby však platí pro rychlost čtení 1×. Pokud testujeme vyšší rychlostí, je možné, že specifikacím ECMA by vyhovovaly i disky, kterým tyto chybové počty i přesahují povolenou hranici.
Zajímají-li vás další podrobnosti o měření a o tom co KProbe ukazuje, prostudujte si náš speciální článek.
|
Kvalita je v obou případech výborná, zda je médium zapsáno při napájení z USB, nebo ze zdroje, je co do vlivu na kvalitu jedno, jen při napájení z USB je to pomalejší.
|
Až na drobné problémy na začátku zápisu je zápis velice kvalitní, s médiem potíže při čtení nebudou.
|
8×rychlostní Princo by ještě ušlo, kvalita zápisu je velice dobrá, mechanika na něj však nedovolí zapisovat rychleji než 4×. Zato kvalita zápisu na Traxdata se nedá označit jiným slovem než špatná.
|
Malý 8cm Verbatim je též zapsán kvalitně, jen docela pomalu.
DVD-RW
Zápis DVD-RW Verbatim 6×
S tímto médiem jsme si tak trochu nechtěně vyzkoušeli, co se stane, když se pokusíte na něj zapisovat s nedostatečným proudem při napájení z USB. Nejprve se podívejme, jak by měl takový zápis vypadat při napájení ze zdroje:
Jak je vidět, použita je metoda Z-CLV (2× – 4× – 6×). Při napájení z USB by to mělo vypadat stejně jako při zápisu DVD-R a napájení z USB, tedy 2× – 4× Z-CLV. Když ale není v USB dostatek šťávy, může se vám stát i toto:
Simulace (slabé napájení z USB)
Zápis (slabé napájení z USB)
Při simulaci není dostatek proudu pro přepnutí na vyšší rychlost, při ostrém zápisu se nepodařilo vůbec začít zapisovat.
Ovšem jak médium vypadalo už po simulaci, to se skutečně nevidí. V místě, kde mělo dojít k přepnutí na vyšší rychlost, byla nalezena pouhým okem viditelná „vypsaná“ kružnice.
Naštěstí se podařilo úplným přemazáním média kružnici „vyčistit“, sice ne beze stopy, ale hodně toho zmizelo. Následný zápis s dostatečným napájením je pak v pohodě čitelný. Nějak mi však uniká, jak se mohla při simulaci zápisu vytvořit na médiu viditelná kružnice. V každém případě z toho plyne jedno důležité ponaučení: Chcete-li tuto mechaniku provozovat s napájením jen z USB, pokaždé si po připojení otestujte, zda počítač v takové situaci vypalovačku uživí. Pokud test neprojde, má to svůj důvod.
Kvalita zápisu DVD-RW
|
Nakonec se neprojevila kružnice, ale samotná rychlost zápisu 6×, jejíž kvalita není zrovna ideální, ale médium je stále v pohodě čitelné. Nejlépe to jde Samsungu SE-T084L rychlostí 4×, 2× už je opět horší, ale pořád vynikající.
DVD-R DL
Dvouvrstvé DVD-R zapisuje 4× Z-CLV, rychleji to neumí. A kvalita?
|
I přes viditelný přechod do druhé vrstvy velice slušná, jen ten konec by mohl být trochu lepší.
Overburning DVD-R
Overburning na DVD-R sice zkouší (na konci dělá nějaké pokusy s roztodivnými zvuky, kdy je lepší proces raději přerušit), ale ve výsledku to neumí. Tím však z řady nevybočuje, to umí na DVD málokterá mechanika a navíc je to jen pro otrlejší povahy ;-). Záznamová vrstva za hranicí nominální kapacity nezřídka koketuje s nepoužitelností.