Testy: Čtení DVD a poškozená média
Kapitoly článků
Nastavení rychlostí programem DriveSpeed je pro DVD taktéž neúčinné, rozhodující je, zda je mechanika napájena z USB či extra z dodávaného zdroje.
Čtení DVD
Jednovrstvé DVD-ROM
Zdá se vám to pomalé? Ano, je to pomalé a přiznám se, že netuším, proč tomu tak je. Nenalezl jsem jednovrstvé lisované DVD-ROM, které by bylo čteno rychleji.
Dvouvrstvé DVD-ROM – OTP
Tradiční dvouvrstvé DVD-ROM je čteno rychlostí 6× CAV, v tomto případě jde o nechráněné DVD-Video od skupiny Jablkoň.
Dvouvrstvé DVD-ROM – PTP
Dvouvrstvá média lisovaná jako Parallel Track Path jsou poměrně vzácným jevem, čirou náhodou jsem zjistil, že jedno doma mám a pro zajímavost jej projel mechanikou. Obě jeho vrstvy jsou čteny také rychlostí 6× CAV.
DVD±R
Zatímco lisované jednovrstvé disky jsou čteny pomalu, vypalované jedou až 8× CAV, nezáleží na tom, zda jde o DVD-R či DVD+R.
DVD±R DL
Ani u dvouvrstvých vypalovaných médií nerozlišuje znaménka a čte je stejně jako lisovaná média 6× CAV.
DVD±RW
Jedno, zda jde o DVD-RW či DVD+RW, obojí čte Samsung SE-T084L rychlostí 8× CAV.
DVD-RAM 5×
Jedno z našich DVD-RAM médií podávalo tak neuspokojivý výsledek, že jsme zkusili jiné, které vypadá nachlup stejně, jen nepochází z klasické krabičky, ale je vyjmuto z obalu (cartridge), v němž s ním umí pracovat jen vybrané mechaniky Panasonic a některé stolní rekordéry, převážně také od Panasonicu.
Médium, které bylo čteno tak divně pomalu, však funguje v jiných mechanikách bez problémů, zde je namátkou ukázka z NECa ND-4551A:
Vysvětlit by se to dalo snad jedině vibracemi, které toto DVD-RAM způsobuje. Asi je nějaké špatně vyrobené, mechanika totiž drnčí docela hodně, zatímco s médiem, které čte podle své specifikace 3× – 5× Z-CLV, si jenom sviští.
Poškozené DVD
Čtení
Po poměrně slušeném zvládnutí našeho poškozeného CD je situace s poškozeným DVD vskutku nepěkná, nedostane z něj více než polovinu a zařazuje se tak do kategorie relativně dnes již vzácných mechanik, které jsou na opotřebovaná DVD média velice „hajsavé“.
Přehled dosažených výsledků
V grafech je u mechanik v závorce uvedena verze firmwaru, se kterým bylo měření provedeno. Je totiž pravda, že u některých došlo po upgradu na novější, který se objevil až po zveřejnění naší recenze, k lepším výsledkům. Nemůžeme, bohužel, provádět zpětná měření s každým novým firmwarem, a tak vám doporučujeme se ještě vždy raději podívat na stránku věnovanou té které mechanice, kde uvádíme i změny provedené v jednotlivých firmwarech (uvede-li je i výrobce).
Jak toto testovací DVD vypadá, najdete ve starší recenzi.