Testy: Zápis CD-R/RW, overburn, kvalita
Kapitoly článků
Zápis CD-R
…při napájení ze zdroje
Je-li mechanika napájena ze zdroje, pálí svou plnou rychlostí 24× P-CAV (ačkoli vzhledem k tomu, kdy dosahuje rychlosti 24×, se dá skoro hovořit o CAV).
…při napájení z USB
Bez zdroje vypaluje nejvýše 10× CLV (pochopitelně pokud dostane z USB dostatek šťávy).
Zápis CD-RW
Zatímco CD-R se zapisuje rychlostí 24× metodou P-CAV, CD-RW je zapisováno toutéž rychlostí metodou Z-CLV. Jak je vidět z ukázky, rychlosti CD-RW stihne mechanika dosáhnout i se 74minutovým médiem. Při napájení z USB je pochopitelně zápis omezen jen na 10× CLV.
Overburn
Overburning Test
Ačkoli na médiu už by nebylo kam zapisovat, simulace probíhá až do zadané kapacity. Pro zjištění reálné hodnoty overburningu je tedy potřeba jedno 99minutové médium opravdu obětovat. Zápis na 99minutové CD-R MultiDisc není nikdy povolen vyšší rychlostí než 10×, takže test trvá o něco déle.
Jenže z nějakého důvodu se zápis záhy zasekává, mechanika se prostě zastaví, program jen čeká a čeká a médium je pak k ničemu. Zkoušíme jiné médium – dělá to totéž. Nakonec tedy obětujeme ještě třetí 99minutový MultiDisc a rychlost snižujeme ručně na 4×. Overburning je nastaven na bezmála 110 minut, což by médium nemělo pojmout ani komínem. Zápis tentokráte probíhá až do konce.
Znovu to zopakujeme: Zápis tentokráte probíhá až do konce. A to je opravdu nevídané a svým způsobem i nežádoucí, protože se tak nedozvíte, zda se vám data na médium skutečně vešla či nikoli. To je potřeba ověřit až následným přečtením disku.
Čtení se zasekává až na fyzické hranici média a závěr je jasný: overburning je u této mechaniky omezen jen a pouze samotnou kapacitou disku.
Mount Rainier
Protože mechanika umí zapisovat ve formátu Mount Rainier, vyzkoušeli jsme i ten. Na počítač byla nainstalována sada aplikací od Nera s InCD 5.5.1.23, tento program však s mechanikou komunikuje poněkud nešťastně pouze tehdy, když je připojena už při startu operačního systému, jinak ji nevidí (ani po dodatečném připojení).
Dáme tedy formát 32×rychlostního CD-RW média (mechanika s ním samozřejmě bude pracovat nejvýše rychlostí 24×).
Následuje pokus na CD-RW něco zapsat, zde můžete sledovat průběh:
Čistě pro pořádek: Nainstalován je program InCD 5.5.2.3, kopírováno ve FAR Manageru 1.70 s kopírovacím pluginem Extended File Copy v1.9.0 beta (ještě se s ním dnes setkáme).
Dlužno dodat, že Mount Rainier byl úspěšně rozchozen pouze s CD-RW médii, na žádné jiné to nejde (teoreticky by to mělo jít na DVD+RW, ale buď to mechanika nepodporuje, nebo to nepodporuje InCD). Jak si však můžete všimnout, reálná rychlost zápisu na Ultra Speed CD-RW i na konci vzdáleně připomíná 8×Speed a kapacita 700MB média je navíc omezena na pouhých 540 MB. Jde zkrátka o vlastnost, kterou mechanika sice má, ale v reálu ji nevyužije prakticky nikdo, neboť existuje spousta lepších možností, namátkou použití DVD-RAM, které si také v průběhu recenze ukážeme.
Kvalita zápisu
Jak testujeme
Kvalita vypálení CD-R médií se testuje na CD-R Taiyo Yuden (od Bell Technology s obchodním názvem Emgeton Oxygen Surface). Na něj se nechá v programu CDspeed vypálit testovací CD. Pomocí tohoto nahraného média se následně měří také Advanced DAE quality check. Pro měření kvality používáme mechaniku Plextor PX-712A a program PlexTools. Grafy, které pak vidíte, najdete pod označením Q-Check Beta/Jitter a Q-Check C1/C2.
Q-Check Beta/Jitter Test
Křivka beta je přímo vynikající, Jitter zpočátku trochu vyšší, se zvyšující se rychlostí pálení však klesá.
Q-Check C1/C2 Test
Ovšem C2 chyby nejsou dobré a mrzuté na nich je, že se zase vyskytují v části, kde se ještě nepálí nejrychleji. (Kdo to říkal, že čím pomaleji, tím kvalitněji? ;-)
Přehled dosažených výsledků
V grafech je u mechanik v závorce uvedena verze firmwaru, se kterým bylo měření provedeno. Je totiž pravda, že u některých došlo po upgradu na novější, který se objevil až po zveřejnění naší recenze, k lepším výsledkům. Nemůžeme bohužel provádět zpětná měření s každým novým firmwarem, a tak vám doporučujeme se ještě vždy raději podívat na stránku věnovanou té které mechanice, kde uvádíme i změny provedené v jednotlivých firmwarech (uvede-li je i výrobce).