Testy: Zápis na DVD-RAM
Kapitoly článků
Zápis na DVD-RAM 5×
…s verifikací
…bez verifikace
Zápis je prováděn 3× – 5× Z-CLV s celkovým dojmem P-CAV a při verifikaci, kterou při normálním používání nejde vypnout (to umí jen záhadným způsobem Nero CD-DVD Speed při testech), se reálná rychlost zápisu snižuje pod polovinu. Zápis je kupodivu v pohodě čitelný, i když je proveden bez verifikace (jsou mechaniky, které v takovém případě vytváří nečitelné placky) a Samsung SE-T084L si ho dokonce dokáže pomocí Nero CD-DVD Speed po sobě zkontrolovat, ačkoli na konci zahlásí chybu.
V tomto případě by se jednalo o poměrně slušný zápis. Mám tu však jedno starší dvourychlostní DVD-RAM médium, jehož výrobcem je Optodisc (prodáváno pod značkou Imation). Na to již nějaký čas zálohuje můj NEC ND-3550A předělaný na ND-4551A vyrobené recenze a jiná pracovní data (tahle se na něm objeví také). Skrze toto médium je místy vidět, v záznamové a zřejmě i odrazové vrstvě jsou proti světlu vidět místy mikroskopické dírky. Na takové médium řekne tento Samsung SE-T084L asi toto:
Médium je stále celkem v pohodě čitelné (tedy v NECu, který si jej zapsal), ale některé mechaniky se na něj už tváří kyseleji a často zpomalují, nicméně pořád jej přečtou celé.
Ještě tu máme jedno měření, to se týká onoho vibrujícího DVD-RAM média, které se tak zapisuje velice pomalu. To jsme zase měřili v našem elitním LiteOnu SHM-165P6S.
Ač pomalu a za poměrně „otřesných“ podmínek (to jak se mechanika otřásala, když jej zapisovala), zapsáno je vlastně docela kvalitně.
Ještě si ale zkusíme jednu věc. Samsung SE-T084L je totiž také vybaven čipsetem MediaTek, tudíž by měl spolupracovat s programem KProbe. Podíváme se tedy na jedno 5×rychlostní DVD-RAM médium v Nero CD-DVD Speedu a KProbe a porovnáme od oka výsledky obou měření.
Jak sami vidíte, z obou programů vypadlo skoro totéž, vizuálně si jsou dost podobné, jen hodnoty jsou trochu relativně jiné. K orientačnímu měření má však tato mechanika jeden háček: čte vždy maximální rychlostí nezávisle na nastavení, což v případě ostatních médií dělá CAV (resp. P-CAV) způsob. Na začátku tedy čte pomaleji než na konci a na to je třeba vždy brát při pohledu na výsledky ohled.
Zápis pomocí InCD
Vyzkoušeli jsme samozřejmě také zápis na DVD-RAM média tradiční cestou, nejprve pomocí programu InCD. V praxi vypadá zápis (ve formátu UDF 1.5) nějak takto:
Médium zformátované a zapsané pomocí InCD lze bez potíží používat i tam, kde je použit Panasonic DVD-RAM (nebo BD) driver, formáty jsou vzájemně kompatibilní.
Pomalejší DVD-RAM média jsou pochopitelně také podporována, na 12×rychlostní samozřejmě nezapisuje. Jeho čtení však vyzkoušeno nebylo, protože se mi dostalo do rukou prázdné a jako na potvoru nemám kolem sebe žádnou vypalovačku, která by jej byla schopná zapsat. Alespoň čitelné by být však mělo, mechanika jej rozpoznala.
Zápis pomocí Panasonic BD driveru
Tentokráte jsme vyzkoušeli také nejnovější BD driver, dříve DVD-RAM driver. Formátování všech dostupných formátů je bezproblémové a rychlé.
|
Pro srovnání jsme zkusili použít opět formát UDF 1.5 a zapsat (téměř) stejné množství dat na totéž 5×rychlostní DVD-RAM médium, jako když bylo použito InCD.
Jak sami vidíte, žádný dramatický rozdíl (vyšší rychlost může být přičtena nesrovnatelně rychlejšímu procesoru – Duron 700 MHz vs. Pentium D 805 ;-). Práce s DVD-RAM médii je bezproblémová, tedy samozřejmě pokud zrovna nenarazíte na problematické médium.