Slajd potvrzuje, že Intel s Xe/Arc nemíří příliš vysoko
Slajd, který nastiňuje výkonnostní a cenové pozice grafických karet Intel Xe / Arc postavených na DG2 (Discrete Graphics 2 - nástupce DG1, onoho obskurního GPU, které se neujalo ani v noteboocích, ani v desktopu):
V první řadě stojí za pozornost, že autor slajdu poněkud pomíchal údaje ve vztahu k Radeonu RX 6800 (XT). Chlíveček uvádí „Radeon 6800 XT“ (neřešme chybějící „RX“), ovšem 250W TDP patří Radeonu RX 6800 (bez XT). Chlíveček pro Radeon RX 6800 pak chybí. Můžete namítat, že chybí i GeForce RTX 3070 Ti, ale z přerušovaných rámečků lze usoudit, že tabulka vznikla před vydáním Radeonu RX 6600 XT a tedy možná i před vydáním GeForce RTX 3070 Ti. Radeon RX 6800 však byl na světě dříve než modely, které nechybějí, takže to opravdu vypadá, že se autor pomýlil a spojil dva produkty (Radeon RX 6800 XT a Radeon RX 6800) do jednoho rámečku.
Dále je patrné, že Intel očekával cenu Radeonu RX 6600 XT $399, zatímco reálné MSRP je $379 a dále, že Radeonu RX 6600 očekávanému v září říká Radeon RX 6500 XT. Ceny a TDP GeForce RTX 3000 jsou správné.
Protože vrcholek modrého rámečku (značícího vyšší model grafiky Xe / Arc od Intelu) končí na stejné úrovni jako GeForce RTX 3070 a Radeon RX 6700 XT, je zjevné, že Intel necílí výš. Skupinka osob, která před časem šířila zvěsti o výkonu na úrovni Radeonu RX 6800 nebo nad GeForce RTX 3070 Ti, se zřejmě stala obětí jakýchsi snových představ.
Výkonnostní pozice na úrovni těch konkurenčních produktů, které mají stejné TDP, nepůsobí špatně. Musíme však vzít v potaz, že Intel pro výrobu svých GPU nasadí 6nm proces TSMC s EUV litografií, přičemž AMD a Nvidia pro současnou generaci využívají pouze imerzní litografii (7nm a 8nm proces).
Pomineme-li cca osmiměsíční období, po které budou produkty Intelu stát proti současné nabídce AMD a Nvidie, půjde nakonec o konkurenta 5nm a 6nm produktů zmíněné dvojice firem. Výkon top modelu Intelu ovšem bude velmi hluboko pod nejnižšími modely 5nm generace AMD a Nvidie. Půjde tak o alternativu produktů, které měly AMD a Nvidia v nabídce o 12-18 měsíců dříve.
Na tyto novinky pak nelze nahlížet ani jako na produkty, které by mohly zlepšit dostupnost grafických karet. Budou totiž vznikat na linkách společnosti TSMC stejně jako produkty AMD i Nvidie. Ať koláč rozdělíme na dvě poloviny nebo na tři třetiny, najíme se z něj stejně. Xe / Arc by v tomto ohledu měla smysl, pokud by ji Intel vyráběl ve vlastních továrnách na čtvrté generaci 10nm procesu alias Intel 7. Ten může být plus mínus ekvivalentem 6nm EUV výroby TSMC a zároveň by šlo o další kapacitu zásobující grafický trh. Plány jsou však jiné.